Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 203

first rewind previous Page / 11 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  osoby starsze
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 11 next fast forward last
PL
W artykule jest przedstawiona opieka społeczna dla osób starszych zorganizowana na podstawie zintegrowanego modelu działań opiekuńczych różnych podmiotów świadczących usługi na rzecz seniora. Interdyscyplinarna współpraca jest prezentowana na przykładzie dwóch działów środowiskowej opieki społecznej w Anglii: Reablement Team oraz EMI – Staying at Home Scheme. Omawiane działy w swoim funkcjonowaniu kierują się podejściem skoncentrowanym na osobie oraz dążeniem do maksymalizowania niezależności i samodzielności osoby starszej.
PL
Współczesna ekonomia kształtuje się w warunkach globalizacji, popularyzacji nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz rozwoju społeczeństwa wiedzy. Rozwój Internetu i technologii mobilnych sprawił, iż konsumenci i organizacje funkcjonują w ramach sieci o coraz większym, często globalnym zasięgu, a także wspólnie generują wartość dodaną poprzez wymianę dóbr i usług oraz współpracę, bazując na nieznanych do niedawna modelach współdzielenia oraz kokreacji. Współcześni konsumenci odgrywają w tych modelach kluczową rolę jako tzw. prosumenci. Prosument to świadomy i aktywny konsument, który wyklucza bierne zachowanie się w stosunku do oferowanego dobra oraz chce mieć rzeczywisty wpływ na ofertę rynkową. W związku z tym często jest współtwórcą dóbr czy usług, jak również jest włączany przez przedsiębiorstwa w procesy ich projektowania i modyfikacji. W tym kontekście w ramach artykułu scharakteryzowany zostanie potencjał prosumencki polskich seniorów
PL
W Polsce największe znaczenie w sprawowaniu długoterminowej opieki instytucjonalnej nad osobami starszymi mają domy pomocy społecznej (DPS). Przy przyjmowaniu do DPS występuje negatywne zjawisko selekcji ze względu na stan zdrowia. Badanie własne przeprowadzone wśród osób w wieku 60 lat i więcej przyjętych do Domu Pomocy Społecznej w Gdyni w latach 1980–2010 pokazało, że newralgicznym okresem w opiece nad osobami starszymi są pierwsze lata pobytu. Wykorzystując model logitowy, oszacowano prawdopodobieństwo zgonu pensjonariuszy w pierwszych 4 latach pobytu w DPS w zależności od płci, wieku przyjęcia oraz okresu przyjęcia. W celu oceny skali efektu selekcji uzyskaną ocenę prawdopodobieństwa zgonu pensjonariuszy DPS w Gdyni porównano z prawdopodobieństwem zgonu mieszkańców Polski w odpowiadających grupach płci, wieku i kohorty.
PL
Zagadnienie praw osób starszych jest coraz powszechniej dyskutowane w szerszym kontekście praw człowieka. Istnieje wiele dowodów z życia społecznego, że prawa te nie są przestrzegane w takim stopniu, jak być powinny. Kwestia zapewniania i respektowania praw osób starszych jest wyzwaniem dla organów państwa, stających na straży praw człowieka oraz kreujących kierunki polityki społecznej w tym względzie. Jest to tym ważniejsze, że seniorzy z racji wieku, stanu zdrowia, osłabienia pozycji społecznej rzadko stają się rzecznikami swoich własnych interesów. Są ofiarami nieoczywistego i często niewidocznego procesu marginalizacji i samowykluczenia z aktywnego życia społecznego. Celem tego artykułu jest nakreślenie istoty i przejawów marginalizacji osób starszych w kontekście mechanizmów, związanych z jednej strony z ich funkcjonowaniem, wynikającym z wieku, z drugiej z postawami społecznymi wobec seniorów. Omówione zostaną prawa przynależne osobom starszym oraz podstawowe uwarunkowania ochrony tych praw.
PL
Niski poziom zatrudnienia osób starszych w Polsce powodowany jest między innymi istnieniem mechanizmów ich wykluczania z rynku pracy, które związane są ze zjawiskami ageizmu oraz dyskryminacji ze względu na wiek. Głównym celem artykułu jest ukazanie sytuacji osób starszych na rynku pracy poprzez analizę wskaź¬ników odnoszących się do zatrudnienia oraz stopy bezrobocia, a także opisanie wybranych przejawów ich dyskryminacji na tym polu, co w konsekwencji prowadzi do rezygnacji seniorów z pracy zawodowej. Pozycja osób starszych na rynku pracy w Polsce została przedstawiona na tle ich sytuacji w Unii Europejskiej. Dane do obliczeń współczynników zaczerpnięte zostały z baz danych Eurostatu: demography (demo_pop), em¬ployment – LFS adjusted series (lfsi_emp_a) oraz total unemployment – LFS series (lfsa_unemp), natomiast dane obrazujące przejawy dyskryminacji seniorów w tej sferze ich aktywności – z opracowań naukowych.
EN
Presented in the article statistics encourages reflection on the elders’ social security problem in the conditions of limited contact and isolation. The total loss sustained by the elders as the result of various kind of frauds was over quadruply higher than in 2020 (the specific year for the whole world because of the Covid-19 pandemia) in comparison to the last years.
PL
Przedstawione w artykule dane statystyczne skłaniają do refleksji nad zagadnieniem bezpieczeństwa społecznego osób starszych w warunkach ograniczenia kontaktów i izolacji. Suma strat poniesionych przez osoby starsze w wyniku rożnego rodzaju oszustw była ponad czterokrotnie wyższa w 2020 roku (w roku szczególnym dla całego świata przez pandemię Covid-19) w porównaniu z poprzednimi latami.
PL
Artykuł odnosi się do wyzwań stojących przed polityką społeczną w kontekście zmian społecznych w Polsce. Potrzeby najstarszych pokoleń są wewnętrznie zróżnicowane i dlatego skuteczna polityka musi dokonać rzetelnych diagnoz. W artykule omówiono główne cechy polskiego społeczeństwa oraz analizę dwóch aspektów polityki społecznej wobec osób starszych i starości.
PL
Przemoc jest jednym z najbardziej dojmujących problemów w Polsce. W związku z zachodzącymi zmianami demograficznymi następuje szybki wzrost populacji osób w wieku 60 lat i starszych, co niesie ze sobą stopniowy wzrost liczby przypadków znęcania się nad seniorami. W artykule przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych na grupie 343 osób starszych. Analiza ankiet jednoznacznie potwierdza obecność tego zjawiska wśród seniorów. W związku z wielowymiarowym charakterem zagadnienia ważne jest dalsze wprowadzanie rozwiązań systemowych, celem ograniczenia zjawiska przemocy wobec osób starszych oraz skuteczniejszego wykrywania i rozwiązywania problemu, stanowiącego nadal, zwłaszcza w naszym kraju, temat tabu. Artykuł opisuje, jakie osiągnięto rezultaty dzięki kompleksowym, lokalnym działaniom mających na celu poprawę sytuacji osób starszych zagrożonych zjawiskiem przemocy w rodzinie.
18
Content available remote

Logika systemu opieki nad osobami starszymi

80%
EN
The increasing number of older people, particularly those aged 80 years and over, will cause increased demand for support. An increasing number of people requiring assistance with daily tasks is a major challenge for the elderly care system. In the article we discussed the issues related to caring for the elderly and the operation of the system to support those among them who have lost their independence and ability to lead independent lives in their communities. The aim of this paper is to present the most important determinants influencing the need to use the help of others by seniors in the daily operation, system components support the elderly and interaction of these elements.
PL
Wzrastająca liczba osób starszych, szczególnie w wieku 80 lat i więcej, będzie powodowała zwiększone zapotrzebowanie na wsparcie. Zwiększająca się liczba osób wymagających pomocy w wykonywaniu codziennych czynności to duże wyzwanie dla systemu opieki nad osobami starszymi. W artykule poruszone zostały zagadnienia związane z opieką nad osobami starszymi oraz działaniem systemu wspierania tych spośród nich, które utraciły samodzielność i możliwość niezależnej egzystencji w swoim środowisku. Celem opracowania jest przedstawienie najważniejszych determinant wpływających na konieczność korzystania z pomocy innych osób przez seniorów w zakresie codziennego funkcjonowania, elementów systemu wsparcia osób starszych oraz wzajemnych powiązań i interakcji tych elementów.
first rewind previous Page / 11 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.