Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 20

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  tranzycja
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
EN
In the article the author is raising the issues of theoretical and methodological background of research studies on hybrid regimes which are located between democracy and authoritarianism. The author is trying to respond to the following research problem: to what extent the abstract hybrid regimes category can be seen as a new type of political regimes and to what extent it should be regarded only as one of the steps of the transition. Considering the research problem presented in the introduction, the author came to the conclusion that hybrid systems in some cases should be considered as stages of the system transition; however, the fact that long-term balance between democracy and authoritarianism can become the basis for determining the hybrid regimes as a new type of political systems should not be negated.
Horyzonty Wychowania
|
2016
|
vol. 15
|
issue 35
199-215
PL
CEL NAUKOWY: Celem pracy jest zaprezentowanie, jakie przedsiębiorcze postawy studentów wymusza współczesny rynek pracy, w jaki sposób są one budowane, pod wpływem jakich motywacji podejmowane są dodatkowe aktywności mające na celu lepsze przygotowanie się do wejścia na rynek pracy.PROBLEM I METODY BADAWCZE: W pracy postawiono dwie hipotezy badawcze:1. Współczesny rynek pracy wymusza budowanie wśród studentów postaw przedsiębiorczych, które wspomagają ich wejście na rynek pracy.2. Postawa przedsiębiorcza studenta wspiera proces tranzycji, jednak nie gwarantuje sukcesu rozumianego jako znalezienie dobrej pracy.Metoda badawcza wykorzystana w pracy opiera się na przeglądzie literatury przedmiotu oraz badaniu wytypowanej grupy studentów za pomocą ankiety audytoryjnej.PROCES WYWODU: W pracy podjęto temat związany z przygotowaniem się studentów do sprawnego wejścia na rynek pracy. Zjawisko to nosi nazwę tranzycji i podlega licznym badaniom mającym na celu poznanie jego mechanizmu. Materiał do analizy zebrano za pomocą ankiety audytoryjnej i przeprowadzono wnioskowanie.WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Wnioski wynikające z badania opierają się na stwierdzeniu, że działalność budująca kapitał wiedzy, doświadczenia i przedsiębiorczości wspiera proces tranzycji. Proces budowania postawy przedsiębiorczej u studentów jest mocno zróżnicowany, przebiega w różnym tempie i czasie oraz nie dotyczy wszystkich badanych. Uczelnia ze swej strony w minimalnym stopniu inspiruje studentów do podejmowania dodatkowych aktywności w tym zakresie. W badaniu zaobserwowano tylko nieliczne typowe działania, które budują postawy przedsiębiorcze, co może mieć związek z brakiem w ofercie dydaktycznej, dedykowanej dla tej grupy studentów, przedmiotów związanych z szeroko rozumianą przedsiębiorczością.WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Wskazane byłoby uwzględnienie przedmiotów związanych z przedsiębiorczością w planie studiów dla badanego kierunku kształcenia.
PL
Celem mojego artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, jakie dyskursy obecne są w wiedzy o młodzieży. Przegląd literatury prowadzi do wniosku, że wiedza ta budowana jest głównie w ramach dyskursu normatywnego na płaszczyźnie epistemologicznej, w którym funkcjonowanie społeczne jest wartościowane na postawie norm, a tym samym wyznaczonych powinności.
EN
The aim of my article is to try to answer the question of what discourses are present in knowledge about young people. A review of the literature leads to the conclusion that this knowledge is built mainly within the normative discourse on the epistemological level, in which social functioning is evaluated on the basis of norms, and thus defined obligations.
PL
Przechodzenie nowo promowanych absolwentów szkół wyższych z etapu edukacji do etapu zatrudnienia wydaje się być jednym z bardziej złożonych mechanizmów zachodzących obecnie na rynku pracy. Procesy transformacji zaowocowały tendencją do wzrostu korelacji między ukończonym szczeblem edukacji a pozycją na rynku pracy, co ukształtowało w społeczeństwie trwałe przekonanie, że legitymowanie się posiadaniem studiów wyższych jest gwarancją zatrudnienia zgodnego z poziomem wykształcenia i na korzystnych warunkach płacowych. Tymczasem w Polsce i w wielu innych krajach Europy obserwuje się stały wzrost odsetka osób bezrobotnych z wyższym wykształceniem. Celem opracowania jest przedstawienie dynamiki zmian liczby i struktury kierunkowej absolwentów szkół wyższych w latach 1990–2010, ukazanie konsekwencji tych przemian w zakresie pozyskiwania zatrudnienia przez absolwentów oraz próba nakreślenia możliwości optymalizowania ich pomyślnej tranzycji na rynek pracy. Przeprowadzone badania pozwoliły ustalić, że pozycja absolwentów szkół wyższych w Polsce na rynku pracy stopniowo się pogarsza. Podstawowymi drogami optymalizacji ich sytuacji są prowadzenie ilościowych i jakościowych badań tranzycji absolwenckich, reorientacja celów i metod kształcenia akademickiego i realizowanie koncepcji uniwersytetu przedsiębiorczego, uwzględniającej wnioski z przeprowadzonych badań tranzycyjnych.
PL
Przejście absolwentów studiów wyższych w XXI wieku z etapu edukacji do zatrudnienia to złożony proces, uzależniony od wielu czynników i rodzący szereg konsekwencji społecznych, psychologicznych, ekonomicznych o niejednorodnej skali oddziaływania. Mimo dużego znaczenia tranzycja absolwencka jest w Polsce jednym ze słabiej zbadanych zagadnień, zarówno w ujęciu teoretycznym, jak i empirycznym. Kluczowymi przyczynami tego stanu jest dopiero rodząca się w koncepcji edukacji akademickiej idea optymalizacji zatrudnialności absolwentów oraz brak cyklicznych, ogólnokrajowych monitoringów diagnozujących losy zawodowe tej populacji. Podstawą do dogłębnego zbadania wchodzenia nowo promowanych absolwentów na rynek pracy jest przestudiowanie naukowych teorii, przedstawiających mechanizmy tego procesu. W artykule przedstawiono wybrane teorie rynku pracy i wchodzenia na rynek pracy, które są szczególnie istotne w odniesieniu do absolwentów szkół wyższych i w świetle studiów literatury poświęconej tym teoriom mają kluczowe znaczenie w procesach tranzycji zachodzących w gospodarkach opartych na wiedzy. W warunkach dużej eklektyczności pola badań procesów tranzycji istnieje potrzeba analizy teorii wchodzenia na rynek pracy, powstałych w różnych dyscyplinach naukowych, zwłaszcza w ekonomii, socjologii i psychologii. Dlatego z dorobku nauk socjologicznych i ekonomicznych skupiono się na teorii: filtra, kapitału ludzkiego, kapitału społecznego, kompetencji, konkurencji, sygnalizacyjnej (sygnałów), segmentacji. Z obszaru badań psychologicznych zaprezentowano teorie aspiracji, determinacji, kapitału psychologicznego i motywacji. Wymienione teorie były w różnym stopniu podstawą do budowania modeli przechodzenia absolwentów studiów wyższych na rynek pracy. Wyniki badań wskazują, że teorią, która obecnie, zdaniem specjalistów z różnych dyscyplin naukowych, najpełniej charakteryzuje mechanizmy tranzycji w gospodarce opartej na wiedzy, jest teoria kompetencji. *Praca naukowa finansowana ze środków budżetowych na naukę w latach 2010–2012 jako projekt badawczy nr N N114 076739.
EN
The collapse of the Soviet bloc raised the hope for a democratic development of the post-communist countries. Liberal democracy and market economy were expected to be an inevitable effect of political development. This was confirmed by the experience of South European and Latin American transistions during the “third wave.” Following S. Huntington we believed that the process of democratization contains three stages: liberalization, transition to democracy and its consolidation. But the “fourth wave” brought new insights. After twenty five years we now know that this was not true. Although some of the post-communist countries in Central Europe have become liberal democracies in a relatively short time, the others are either hybrid (transitional) regimes or have remained stable authoritarianisms. Moreover, the experts have found systemic decline in the level of democratic progress in such countries as Hungary or Slovakia, being close to falling out of consolidated democracies category. The aim of the article is to describe and explain the differences between various trajectories and effects of political changes in the post-communist world.
PL
Opracowanie stanowi analizę literatury przedmiotu w obszarze aspektów kształtowania tożsamości młodego człowieka na rynku pracy. Przedmiotem refleksji jest aktywność zawodowa młodzieży w procesie tranzycji, ze szczególnym uwzględnieniem dynamiki i kierunków zmian na rynku pracy. Jak podkreślają autorzy raportu Foundation Findings: Youth and work, współcześnie należy położyć duży nacisk na pomoc młodzieży w procesie przechodzenia z edukacji na rynek pracy. Ważne wydaje się w tym procesie podejmowanie działań w zakresie ukształtowania jednostki gotowej do przejścia z edukacji na rynek pracy.
EN
The study is an analysis of the literature on the subject in the field of aspects of shaping the identity of a young person on the labour market. The subject of reflection is the professional activity of young people in the transition process, with particular emphasis on the dynamics and directions of changes on the labour market. As the authors of the Foundation Findings: Youth and work report emphasize, nowadays, great emphasis should be placed on helping young people transition from education to the labour market. In this process, it seems important to take actions to shape the individual ready to move from education to the labour market.
PL
Celem autorki było zaproponowanie wprowadzenia częściowo zmodyfikowanej metody pól semantycznych do analizy i interpretacji dłuższych odpowiedzi na pytania otwarte w badaniach z zakresu geografii społecznej i dydaktyki geografii. Opracowanie zawiera opis klasycznej metody pól semantycznych oraz zakres jej modyfikacji, wykonanej na potrzeby realizacji badań poświęconych procesowi wchodzenia absolwentów studiów geograficznych na rynek pracy wraz z przykładowymi rezultatami zastosowania tej metody. Tak prowadzona analiza odpowiedzi na pytanie otwarte, oprócz przetransponowania zawartości treści na dane ilościowe, pozwoliła na metodycznie uzasadnione, przejrzyste i relatywnie łatwe w dalszej procedurze badawczej porównywanie wyników i formułowanie prawidłowości dotyczących jakościowych wymiarów eksplorowanego zagadnienia. Możliwości, które stwarza zarówno klasyczna jak i zmodyfikowana metoda pól semantycznych, wydają się czynić ją przydatną także w badaniach dotyczących procesu kształcenia, zwłaszcza w takich jego aspektach, jak efektywność, jakość i satysfakcja.
EN
The aim of the paper is to propose using the adopted and partly modified semantic field method for the analysis and interpretation of longer answers for open questions in social geography and educational surveys. The article consists of both the classic semantic field method description and the scope of its modification done for surveying geography graduates’ transition to the labour market. It also presents some results of this transition process which would not be possible to identify without using the modified semantic field method during the analysis of the collected material. The modified semantic field method, apart from transforming qualitative material into quantitative data, allows for a methodologically explained, clear, easy process of analysing, as well as concluding and formulating rules devoted to quantitative spheres of the problem. Benefits of using both the classic and modified semantic field method seem to encourage scientists to use it in educational studies and surveys. The most suitable topics for using the method in educational studies are those devoted to the effectiveness, quality and satisfaction.
EN
The successful transition of university graduates to the labour market often determines their future career path. It is an important challenge for young people that comes from confrontation of their own professional expectations and plans with the realities of the labour market and the demands placed by employers. In the new reality, not only the possibilities but also certain barriers arise. Only people who are highly competent, ambitious, creative, and open to new experiences can overcome them. Showing these subjective and situational conditions is the essence of the article.
PL
Pomyślna tranzycja absolwentów studiów wyższych na rynek pracy często przesądza o ich dalszej ścieżce rozwoju zawodowego. Jest to dla młodych ludzi niezwykle ważne wyzwanie, wynikające z konfrontacji własnych oczekiwań zawodowych i planów z realiami rynku pracy oraz wymaganiami, jakie stawiają pracodawcy. W nowej rzeczywistości pojawiają się nie tylko możliwości, ale i określone bariery. Sprostać im mogą osoby o wysokich kompetencjach, ambitne, kreatywne, otwarte na nowe doświadczenia. Ukazanie tych podmiotowych i sytuacyjnych uwarunkowań stanowi istotę niniejszego artykułu.
EN
The article presents the main assumptions of the grant project WORK for JOB – by the practice to work on the transition of studentsfrom the education system to the labor market. The project’s innovation assumes the implementation in the program of the planned cycle ofeducation of the paid trainees model for adepts of sociological studies. The proposal of a model supporting the process of transferring academicyouth from the education system to the area of the labor market was developed in a partnership between the Institute of Sociology of theUniversity of Silesia and the Labor Office in Tychy. The main assumptions of the tested model allowed young people to gain practical professionalexperience during their studies. The students took part in specialized trainings, learned the rules of functioning of public employmentservices, and received scholarships for participation in the project. Academic youth, working in small, three-person teams, carried out researchprojects whose results and conclusions drawn by them had an application value for public employment services. During the research, the situationof youth on the labor market was analyzed; effectiveness of subsidies for starting a business; the situation of foreigners on the local labormarket. The results of research carried out by students have been published in the form of reports.
PL
W artykule przedstawiono główne założenia projektu grantowego WORK for JOB – przez praktykę do pracy, dotyczącego tranzycji studentów z systemu edukacji na rynek pracy. Innowacyjność projektu zakładała implementację w programowo przewidziany cykl kształcenia modelu płatnych staży dla adeptów stacjonarnych studiów socjologicznych. Propozycja modelu wspierającego proces przechodzenia młodzieży akademickiej z systemu edukacji w obszar rynku pracy została wypracowana w partnerstwie między Instytutem Socjologii Uniwersytetu Śląskiego a Powiatowym Urzędem Pracy w Tychach. Główne założenia testowanego modelu umożliwiały młodzieży zdobywanie praktycznego doświadczenia zawodowego w trakcie studiów. Studenci uczestniczyli w specjalistycznych szkoleniach, poznali zasady funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia, a za udział w projekcie dodatkowo otrzymywali stypendia. Młodzież akademicka, pracując w małych, trzyosobowych zespołach realizowała projekty badawcze, których wyniki i wyciągane przez nich wnioski miały wartość aplikacyjną dla publicznych służb zatrudnienia w kontekście podejmowania działań związanych z aktywizacją lokalnego rynku pracy. Podczas badań analizowano: sytuację młodzieży na rynku pracy; efektywność udzielonych dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej; sytuację cudzoziemców na lokalnym rynku pracy. Wyniki badań zrealizowanych przez studentów zostały opublikowane w formie raportów.
EN
Young adults transition is a bridge between structured predictable system of education and unpredictable unstable labour market. Transition is a challenge for the youth during their growth into adulthood. The article displays specific difficulties of the youth with disabilities in the process of transition. The authors underline the role of parents and schools in preparing adolescent individuals with disabilities for building their autonomy in their adult lives.
PL
Tranzycja dla młodych dorosłych jest pomostem między przewidywalnym i uporządkowanym światem edukacji a światem pracy, który cechuje się nieprzewidywalnością oraz zmiennymi regułami. Tranzycja stanowi wyzwanie dla młodzieży, która przechodzi z etapu dorastania w etap dorosłości. Artykuł ukazuje specyficzne trudności młodzieży z niepełnosprawnością w procesie tranzycji. Podkreślono rolę rodziców oraz szkoły w przygotowaniu młodzieży z niepełnosprawnością do budowania autonomii i dorosłego życia.
EN
The study is a characteristic of generation Y, which is a heterogeneous group, as it includes teenagers, youth, students, young people entering the labour market and starting families. This diversity causes difficulties in determining their clear determinants in terms of functioning on the labour market. The approach to work of a selected group of representatives of generation Y in the context of voluntary activity, which is the basis and a determinant of professional preparation, was presented. An attempt at this characterization was made based on an analysis of the literature on the subject and available reports.
PL
Opracowanie jest charakterystyką pokolenia Y, które stanowi grupę niejednorodną, gdyż obejmuje zarówno nastolatków, młodzież, studentów, jak i młode osoby wchodzące na rynek pracy i zakładające rodziny. To zróżnicowanie powoduje trudności w określeniu ich jednoznacznych determinantów w zakresie funkcjonowania na rynku pracy. Przedstawiono podejście do pracy wybranej grupy przedstawicieli pokolenia Y w kontekście aktywności wolontarystycznej, będącej podstawą, a zarazem wyznacznikiem przygotowania zawodowego. Próba owej charakterystyki dokonana została na podstawie analizy literatury przedmiotu, dostępnych raportów.
PL
Przedmiotem badań w artykule jest transformacja gospodarcza. Celem artykułu jest ocena przebiegu, efektów oraz profili transformacji wyróżnionej grupy dwunastu krajów (ET-12). Tworzą one geograficznie pas od Bałtyku, przez kraje Europy Centralnej do Adriatyku i Morza Czarnego. Okres analizy to perspektywa długoterminowa, tj. lata 1990–2017. W badaniach empirycznych wykorzystano miary tranzycji. Umożliwiły one ocenę transformacji w dwóch płaszczyznach: ogólnej – przebudowa instytucji i rynków (zmiany transformacyjne) oraz szczegółowej – zmiany strukturalne w sektorach gospodarki. Skonstruowano i wykorzystano miary łączne, a także miarę syntetyczną opisującą całokształt procesów transformacji. Wobec rozpoznanego nasycenia intensywnością procesów przemian zaprezentowano wyniki oceny badanych krajów w ujęciu oceny konkurencyjności i wzrostu gospodarczego. Wieloprzekrojowe i długookresowe badania krajów ET-12 przyniosły liczne rezultaty badawcze w postaci cząstkowych i szczegółowych ustaleń prezentowanych w artykule. Są one podstawą pozytywnej weryfikacji sformułowanych hipotez na poziomie uogólnionych wniosków: (1) kraje ET-12 wykazują nierównomierność zaawansowania zmian transformacyjnych oraz silne sektorowe zróżnicowanie intensywności zmian strukturalnych, (2) korzystniejsze i zrównoważone rezultaty zmian transformacyjnych są właściwe dla radykalnego modelu przemian, (3) nie występuje związek między modelem przemian a łącznymi rezultatami zmian transformacyjnych i strukturalnych, (4) profile krajów ET-12 są zróżnicowane pod względem efektów przemian, wzrostu gospodarczego i konkurencyjności makroekonomicznej.
EN
The subject of the research presented in the paper is an economic transformation. The aim is to assess the progress, results and profiles of transformation of a distinguished group of twelve countries (ET-12) – from the Baltic Sea, Central Europe, to the Adriatic and the Black Sea. The period which is analysed is a long–term perspective i.e. the years 1990–2017. In empirical studies, measures of transformation changes were used: the general level – reconstruction of institutions and markets and the detailed level – structural changes in the economy. Cumulative and multifeature measures of transformation were constructed and used. In view of the saturation of the intensity of the transformation, the results of the evaluation of the countries surveyed in terms of the assessment of competitiveness and economic growth were presented. Multi–layer and long–term studies have brought a number of research results (partial and detailed findings). They were the basis of a positive verification of formulated hypotheses in the form of generalized conclusions: (1) the ET-12 countries show an uneven progress of transition and strong sectoral differences in the intensity of structural changes, (2) more favorable and sustainable results of transition are adequate for the radical model of change, (3 ) there is no relationship between them model of change and total transition results and structural changes, (4) ET-12 countries’ profiles differ in terms of the effects of transition, economic growth, and macro-economic competitiveness.
PL
Celem artykułu jest analiza kompetencji potrzebnych ludziom młodym podejmującym studia, by sprostać oczekiwaniom stawianym przez rynek pracy oraz wyzwaniom rozwojowym związanym z wchodzeniem w dorosłość, opisanym w oparciu o koncepcję wschodzącej dorosłości J.J. Arnetta. Opisane zostały trzy najważniejsze grupy kompetencji – osobiste, interpersonalne i zawodowe – wymaganych od absolwentów przez pracodawców. Następnie wskazane zostały kompetencje osobiste i autokreacyjne przydatne w zmaganiu się z wyzwaniami wchodzenia w dorosłość. W ostatniej części starano się zarysować możliwości kształtowania tych kompetencji w obszarze edukacji formalnej, pozaformalnej i nieformalnej.
EN
The aim of the article is to analyse competences needed by students to cope with the requirements of labour market and with the developmental challenges relevant to the process of entering adulthood. The latter ones are described on the ground of Arnett’s concept of emerging adulthood. The three crucial groups of competences required by employers from graduates are described: personal, interpersonal and occupational. Next, personal and self-creation competences useful for meeting challenges of entering adulthood are indicated. In the final part, the possibilities to shape these competences in formal, nonformal and informal education are described.
PL
Geneza ruchu self-adwokatury (inaczej: rzecznictwa własnych praw) osób z niepełnosprawnością sięga lat 60. XX w. W Polsce jego głównym propagatorem – w odniesieniu do dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną – jest Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Specyfika aktywności grup self-adwokackich wzbudza niekiedy sceptycyzm wobec rzeczywistego potencjału sprawczego działalności self-adwokatów. Równocześnie powszechna staje się krytyka poziomu realizacji idei integracji i inkluzji w przestrzeni edukacji osób z niepełnosprawnością. Pojęcie self-adwokatury bywa natomiast kojarzone nie tylko z etapem dorosłości. Jako jeden z kluczowych elementów samostanowienia (self-determination) zostało ono włączone do rejestru podstawowych celów edukacji szkolnej dorastających osób z niepełnosprawnością. W tej perspektywie na umiejętności self-adwokatury (self-advocacy skills) składają się cztery podstawowe komponenty: samowiedza, znajomość własnych praw, kompetencje komunikacyjne oraz przywódcze. Właśnie tym umiejętnościom przypisuje się szczególne znaczenie w pomyślnym przebiegu procesu tranzycji do etapu dorosłości. Poprzez analizę anglojęzycznej literatury przedmiotu autorka dokonuje wglądu w sposoby adaptowania tak rozumianej self-adwokatury w obrębie edukacji dorastających osób z niepełnosprawnością intelektualną. Rozważania te skłaniają do refleksji nad stanem i możliwościami rozwoju self-adwokatury w lokalnym kontekście.
EN
Beginnings of the self-advocacy movement of people with disabilities dates back to 60’s. It’s main propagator in Poland – relating to adult people with intellectual disabilities – is Polish Association for People with Intellectual Disability. Specifics of self-advocacy groups’ activity is sometimes an aim of skepticism towards their real causative force. At the same time – criticism of the level of realization of such as integration and inclusion in area of education of people with disabilities is becoming increasingly apparent. However, the notion of self-advocacy is associated not only with the stage of adulthood. As one of the main aspects of self-determination is had been included into the registry of main educational objectives. In this context, self-advocacy consists of four primary components: self-knowledge, awareness of one’s own rights, communicational skills and leadership. These particular competences are considered to be especially meaningful in transition to adulthood. Through analysis of English language literature the author presents examples of such interpretation of self-advocacy in the area of education of people with intellectual disabilities. These considerations lead to reflection about the condition and possibilities of development of local self-advocacy.
PL
Niniejszy artykuł traktuje o bieżącej sytuacji politycznej w Afganistanie, skupiając się na fenomenie Rządu Jedności Narodowej. Część pierwsza opisuje okoliczności, które towarzyszyły powstaniu tego unikalnego w afgańskiej historii tworu administracyjnego. Druga jest poświęcona analizie dokumentu formującego RJN. Kolejna w skrócie opisuje prerogatywy nowoutworzonego urzędu szefa egzekutywy. Następnie poruszone jest zagadnienie praktycznego funkcjonowania RJN, ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji dla bezpieczeństwa i równowagi wewnętrznej państwa. Część piąta stanowi zwięzła ocenę dotychczasowej aktywności RJN. Podsumowanie artykułu stanowi ramowa prognoza rozwoju sytuacji w 2016 r.
EN
The article explains current political situation in Afghanistan, focuses on the phenomenon of the National Unity Government. First part describes circumstances, in which this unique for the history of Afghanistan administrative subject was brought to life. Second one is the analysis of the founding document of the National Unity Government. Further part presents prerogatives of the newly created Chief Executive Post. Then author explains, how the National Unity Government acts in practice, with particular emphasis on its consequences for the security and internal balance. Fifth part is a brief evaluation of the National Unity Government current activity. To summarize, author presents general prognosis of further situation development for 2016.
PL
Zmiany społeczno-ekonomiczne obserwowane na całym świecie w ciągu ostatnich kilkunastu lat były źródłem doniosłych konsekwencji dla funkcjonowania rynku i świata biznesu. Ich oddziaływanie odcisnęło szczególnie wyraźne piętno w krajach transformacji gospodarczej, takich jak Polska. Postępujący rozwój technologii i przemysłu sprawił, iż pomniejszyła się rola człowieka w organizacji. Psycholog – dawniej osoba kojarząca się głównie z terapią – znajduje zatrudnienie we współczesnych, nowoczesnych organizacjach, odpowiadając na ich rozbudowane potrzeby. Wyniki badań wskazują, iż studenci psychologii wyrażają zainteresowanie pracą w środowisku biznesowym. Zgodnie z założeniem głoszącym, iż zadaniem uniwersytetów jest systematyczna aktualizacja informacji na temat oczekiwań przedsiębiorców wobec absolwentów wchodzących na rynek pracy, konieczne wydaje się zbadanie czynników mogących wpływać na chęć podjęcia współpracy z młodymi psychologami. Autorzy tych badań przyjęli, iż do czynników takich zaliczyć można wiedzę i postawy kadry zarządzającej wobec psychologów pracujących w środowisku biznesowym. Próbę badawczą stanowiło 43 menedżerów pracujących w różnych branżach na terenie całej Polski. W badaniach zastosowano dwa autorskie kwestionariusze ankiety. Wyniki pokazują, iż większość menedżerów potrafi trafnie wskazać obszary działalności psychologów w organizacjach. Ich postawy wobec psychologów są wartościowane pozytywnie oraz charakteryzują się spójnością. Refleksją płynącą z badań jest stwierdzenie, iż dobry stan wiedzy oraz pozytywne postawy wobec tej grupy zawodowej nie przekładają się na częste podejmowanie współpracy z psychologami przez świat biznesu.
EN
Socio-economic changes observed worldwide in the last several years have been a source of some significant consequeneces for market functioning and business world. Their influence has left its mark especially in countries of distinct economic transformation, such as Poland. Psychologist – formerly a person who was associated mainly with therapy, now finds employment in modern organizations and responds to their complex needs. Research results indicate that Psychology students express interest in working in business environment. According to the assumption proclaiming that universities have a task to regularly update information about enterpreneurs’ expectations towards graduates entering the labour market, it seems necessary to examine factors that may affect the willingness to cooperate with young psychologists. Authors of these studies have acknowledged that such factors include knowledge and attitude of management towards psychologists working in business environment. A group of 43 managers working in various branches in whole Poland took part in the research. Two questionnaires were used in this research. The results show that the most of managers can acurately identify areas of psychologists’ activity in organizations. Their attitude towards psychologists is evaluated positively and is characterized by consistency. A reflection of research is a statement that good knowledge and positive attitude towards this occupational group do not translate into a high frequency of real cooperation.
PL
Tematyka artykułu dotyczy na ukazaniu znaczenia kompetencji sprzyjających tranzycji z edukacji do pracy. W artykule są zaprezentowane efekty innowacji społecznej „Profil Z” testowanej w latach 2017–2018. Cel innowacji społecznej „Profil Z” był nakierowany na sporządzenie profilu kompetencji istotnych dla pomyślnej tranzycji z edukacji do pracy. Obejmował też wypracowanie standardów ich wspierania, opartych na współdziałaniu przedstawicieli środowisk edukacyjnych, pracodawców oraz przedstawicieli pokolenia Z. Istotną część artykułu stanowi prezentacja perspektywy edukatorów, pracodawców i młodzieży z pokolenia Z w odniesieniu do kompetencji ważnych dla tranzycji. W artykule zaprezentowany jest również profil kompetencji zaakceptowany i uzgodniony przez trzy wymienione grupy.
EN
The paper focuses on presentation of the importance of transition skills that are suppportive in transition from education to work. The outcomes of the social innovation „Profile Z” that was tested in 2017–2018 are presented in the paper. The purpose of the social innovation „Profile Z” was targeted on the profiling competencies that are of importance in successful transition form education to work. It also adressed standards of supporting these competencies in a joint effort of representatives of educators, employers and Z generation. An important part of the paper is a presentation of various approaches of educators, employers and Z generation to competencies that are important in transition. A competency profile that was developed and reconciled by these three groups is also presented in the paper.
PL
Usługi z zakresu poradnictwa zawodowego mogą pelnić ważną pomoc studentom w procesie tranzycji z edukacji na rynek pracy. By jednak pomoc ta była efektywna, treści usług poradnictwa zawodowego powinny być dostosowane do realnych potrzeb studentów (często wynikających z przeobrażeń rynku edukacji i pracy). Niniejsze opracowanie wskazuje na wybrane wyzwania przed jakimi stają współcześni studenci/ absolwenci w kontekście dynamiki rozwoju rynku edukacji i pracy. Przedstawione w nim zostały także wyniki badań dotyczące oczekiwań studentów względem treści usług z zakresu poradnictwa zawodowego.
EN
Counseling services can play an important role in helping students in the transition from education to the labour market. However, in order to make this assistance effective, the content of career guidance services should be tailored to the real needs of students (often resulting from the transformation of education and labour market). This study points to the selected challenges faced by contemporary students / graduates in the context of the dynamics of the development of education and labour market. It presents also the results of research on students' expectations with respect to the content of career guidance.
EN
The analysis embraces the transformation processes Central and Eastern Europe embarked upontwenty five years ago. They occurred in different fields - politics, society, economy, culture, and internationalrelations. Despite initial optimism in political science research, the prolonged analysis of thetransformations reveals a number of scenarios implemented in different countries. The notion of ‘transition’(tranzycja in Polish), defined as the transformation of non-democracy into a system of liberal democracy,turns out to be of little value in a more detailed analysis in political science. A portion ofBalkan or post-Soviet states has gone for a ‘hybrid’ model, lying somewhere between democratic andmarket solutions on the one hand, and the routine of a socialist state at the end of the 1980s on the other.This background of events and processes is completed by ‘Europeanization’, treated as the promulgationof West European solutions to the whole continent and the unification of political, socio-economic andcultural systems.  
PL
Analiza obejmuje procesy transformacyjne w regionie Europy Środkowej i Wschodniej zainaugurowane 25 lat temu. Obejmują one zróżnicowane sfery - polityczne, społeczne, gospodarcze, kulturowe oraz międzynarodowe. Pomimo wcześniejszego optymizmu w badaniach politologicznych, dłuższa analiza procesów zmian pozwala na dostrzeżenie wielu scenariuszy realizowanych w poszczególnych państwach. Termin „tranzycja” jako przejście od systemu niedemokratycznego do systemu liberalnej demokracji okazał się mało przydatny do bardziej szczegółowych analiz politologicznych. Część państw bałkańskich czy poradzieckich wybrało model „hybrydowy” zawieszony pomiędzy rozwiązaniami demokratycznymi i rynkowymi a porządkami obowiązującymi w państwie socjalistycznym do końca lat 80. Powyższe tło wydarzeń i zachodzących procesów w omawianym regionie Europy uzupełnia „europeizacja” - traktowana jako rozpowszechnianie rozwiązań Europy Zachodniej na cały kontynent oraz ujednolicanie porządków politycznego, społeczno-gospodarczego czy kulturowego.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.