Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 216

first rewind previous Page / 11 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  ubóstwo
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 11 next fast forward last
EN
The article concerns the problems of poverty in the contemporary world and tries to present the issue against the background of globalization processes. Apart from showing the symptoms of globalization, the author draws attention to the cause-and effect relations between globalization and poverty. These problems are discussed more extensively, and an attempt is made to show various aspects of contemporary poverty as well as to indicate the most important features of this phenomenon.
PL
Transformacja systemowa mająca miejsce w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych wywołała bardzo wiele radykalnych przeobrażeń w obrębie ładu społecznego i znacząco wpłynęła na prawie wszystkie jego aspekty. Wprowadziła do dyskursu publicznego szereg nowych kategorii lub zupełnie na nowo zdefiniowała już istniejące. Jedną z takich kategorii była praca, która tak w wymiarze praktyki społecznej, jak i symbolicznym nabrała odmiennego od dotychczasowego znaczenia. Pracy zaczęto przypisywać w dyskursie publicznym, który był instrumentem zarówno wprowadzania oraz legitymizowania nowego ładu, rolę dominującą i wiodącą. Stała się ona nie tylko narzędziem społecznego zakorzeniania i wyznaczała zakres potencjalnych działań, ale również otwierała drzwi do społecznej obecności i pełnoprawnego uczestnictwa w życiu społecznym. Praca stała się zatem nie wyborem, ale przymusem i powinnością, a brak pracy oznaczał wykluczenie i odmowę uczestnictwa, społeczną nieobecność. Interesujące jest zatem, jak w tym kontekście postrzegane i traktowane są osoby żyjące w ubóstwie, które najczęściej definiowane jest jako konsekwencja braku pracy, jakie pojawiają się w dyskursie konstrukcje biedy, w jaki sposób jest ona kategoryzowana i kwalifikowana, w tym poprzez odniesienia do kategorii pracy. Zagadnienie to jest głównym przedmiotem niniejszego artykułu, w którym staram się pokazać ów nieoczywisty związek tak z punktu widzenia świata nie-biednych, jak i oddać głos samym osobom doświadczającym ubóstwa.
EN
Political and economic transformation that took place in Poland in the beginning of the 1990s resulted in many radical changes within the social order and had a significant impact on all the aspects of the society. Due to the changes, a number of new categories were introduced into the public discourse, and many other were defined anew. One of these categories was work, which took on a new meaning both in terms of social practice and in the area of the symbolic. In many kinds of discourse, including public, which was a means of both introducing and legitimizing the new order, work started to be described as a crucial and dominating factor. Not only it became a means of finding one’s place in the society, defining the limits of possible action, but also opened the doors to social presence and full-fledged participation in social life. Thus the work became not only a choice, but also an obligation and a means of coercion, and the unemployment resulted in social exclusion and in refusing the right to participate, in a kind of social inexistence. Therefore, it is interesting how, within this context, the people living in poverty (which is usually defined as a consequence of being unemployed) are seen and treated, what concepts of poverty appear in the discourse, how it is categorised and classified, taking into account the reference to such categories as ‘job’ or ‘work’. The above phenomena constitute the main object of the analysis in this paper, where I try to show this connection, unobvious both from the point of view of the ‘not poor’, and to let the people who experience poverty speak with their own words.
3
Publication available in full text mode
Content available

Różne oblicza biedy

80%
PL
Recenzja książki Stanisławy Golinowskiej O polskiej biedzie w latach 1990–2015 (w podtytule ,,definicje, miary i wyniki”). Książka napisana jest pięknym i zrozumiałym językiem, jak się to dziś określa – komunikatywnym. Opiera się na licznych badaniach autorki i zespołów badawczych, jakie zdołała wokół siebie zgromadzić. Praca stanowi niesłychanie ważny wkład dotyczący analizy procesów społeczno-politycznych, które zachodziły w Polsce, poczynając od początku lat 90. XX wieku do czasów najnowszych, mimo że w tytule zakończona jest 2015 rokiem. Problematyka biedy ukazana jest w wielu aspektach: historycznym, politycznym, społecznym, kulturowym.
PL
Polityka otwarcia Chińskiej Republiki Ludowej na świat, zainicjonowana przez przywódcę Deng Xiaopinga, reformy gospodarcze oraz tworzenie socjalizmu o chińskiej specyfice, przyniosły w efekcie dynamiczny wzrost gospodarczy. Przedstawiony przez Denga na III Plenum KC KPCh w grudniu 1978 r. nowy kurs w społeczno-politycznym rozwoju kraju stworzył podstawę do zainicjowania programu reform. Chiny stopniowo, aczkolwiek konsekwentnie zaczęły zmieniać gospodarcze i społeczne oblicze. Deng przez szereg lat prowadził kraj drogą zmian, otwierając go na świat, aktywizując stopniowo kolejne regiony i miasta. W ciągu dwudziestu pięciu lat Chiny osiągnęły postęp, na jaki wiele krajów pracowało pół wieku. Przyjęty przez nie model rozwoju pozwolił na transformację gospodarki biednego kraju rolniczego (80% ludności) w drugą potęgę gospodarczą świata, przy czym ponad 400 mln osób wydobyło się z biedy i dla większości społeczeństwa warunki życia znacznie się poprawiły. Wobec powyższego należy przyjrzeć się drodze, jaką przeszła Chińska Republika Ludowa, aby ograniczyć ubóstwo mieszkańców wsi.
PL
Ubóstwo i wykluczenie społeczne dzieci i młodzieży to jeden z najpoważniejszych problemów społecznych we współczesnej Polsce. Wykluczenie społeczne negatywnie oddziałuje na jakość kapitału ludzkiego, ogranicza aktywność, przedsiębiorczość i innowacyjność oraz podnosi koszty funkcjonowania państwa. Doświadczanie ubóstwa w dzieciństwie to większe prawdopodobieństwo życia w ubóstwie w dorosłym życiu. Dzieci z rodzin ubogich doświadczają wielu problemów związanych z koniecznością ograniczania swoich potrzeb do minimum. Ubóstwo stanowi często barierę w rozwoju edukacyjnym dzieci. Istotnym elementem jest także doświadczanie przykrości ze strony innych osób przez dzieci klientów pomocy społecznej i poczucie odrzucenia przez grupę rówieśniczą ze względu na nieposiadanie odpowiedniego ubrania, nowszego telefonu itp. W niniejszym artykule analizie poddano sytuację dzieci i młodzieży w rodzinach korzystających z pomocy społecznej, z powodu ubóstwa. Dane, do których odwołuje się autorka, pochodzą z badania regionalnego dotyczącego wykluczenia społecznego w województwie podkarpackim, przeprowadzonego w 2010 r.
PL
W artykule autorstwa ks. Marcina Brząkały zatytułowanym „Koncepcja ubóstwa w Orędziu na Wielki Post 2014 papieża Franciszka” odnajdziemy krytyczną analizę koncepcji ubóstwa według papieża, w którym to orędziu Ojciec Święty oparł swoje rozważania o fragment z Drugiego Listu św. Pawła do Koryntian. Głównym zamierzeniem autora publikacji jest odnalezienie argumentacji dotyczącej konieczności naśladowania Jezusowego ubóstwa. W trzech głównych częściach artykułu odnajdziemy informacje dotyczące istoty ubóstwa samego Chrystusa, następnie „paradoksalnego” wpływu tej świadomej i celowej postawy uniżoności na wszystkich ludzi oraz powołania człowieka do ubóstwa i konieczności naśladowania w tej kwestii samego Jezusa. Z rozważań papieża Franciszka, w których pojawiło się wiele odwołań biblijnych, można jasno odczytać istotę ubóstwa. Nie dotyczy ono bowiem sfery materialnej lecz przede wszystkim gwarantuje człowiekowi bogactwo duchowe. Jest łaską, która wykracza poza ziemski byt i dotyka rzeczy nadprzyrodzonych i teologicznych. Ojciec Święty nadaje koncepcji ubóstwa Chrystusowego nową jakość – „ubóstwa ubogacającego”. Wskazuje również na konieczność naśladowania Chrystusowej uniżoności, co pozwoli każdemu człowiekowi na partycypowanie w Królestwie niebieskim.
PL
We współczesnej gospodarce rynkowej nasila się polaryzacja dochodowa, zwiększa się prekaryzacja miejsc pracy, rośnie również bezrobocie technologiczne. W tej nowej rzeczywistości wzrasta zainteresowanie ideą dochodu gwarantowanego, oznaczającego bezwarunkowe świadczenie finansowe skierowane do każdego obywatela danego kraju. Zasadniczy problem badawczy sprowadza się do poszukiwania odpowiedzi na pytanie o zasadność wdrożenia idei dochodu gwarantowanego w kontekście realizacji koncepcji rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu. Pierwsza część artykułu obejmuje analizę danych wtórnych, na podstawie których określono skalę zagrożenia ubóstwem i wykluczeniem społecznym w Unii Europejskiej. W drugiej części na podstawie literatury przedmiotu zaprezentowano główne cechy bezwarunkowego dochodu podstawowego, rozwiązania odzwierciedlającego ideę dochodu gwarantowanego. Skupiono się przy tym na przeglądzie argumentów przemawiających za wdrożeniem tego rozwiązania oraz przeciw realizacji tego pomysłu.
EN
We study an influence of statistical data aggregation rate on value and level of poverty factors. Numerical experiments were conducted to analyze Gini ratio values prior and posterior to data aggregation. An experiment required a thorough study of various empirical results.
PL
Artykuł dotyczy badania wpływu stopnia agregacji danych statystycznych na wielkość i poziom miar oraz wskaźników ubóstwa. Przeprowadzono eksperymenty numeryczne, których celem była analiza wartości współczynnika Giniego przed i po agregacji danych. Przygotowanie eksperymentu wymagało prześledzenia wyników różnych prac empirycznych.
9
80%
EN
Among methods of measuring income inequalities there is one based on poverty line z. In the article, various poverty measures for population are discussed. A continuous case is taken into consideration, where income distribution for population is defined with use of cumulative lognormal distribution. Poverty measures for population are defined, assuming individual poverty measures, poverty line and income cumulative distribution for population. Reaction rate of the composite poverty measure versus poverty line z changes is examined, this factor being defined as a conditional expected value.
PL
Jednym ze sposobów pomiaru nierówności dochodowych jest metoda oparta na wykorzystaniu linii ubóstwa z. W artykule omawia się różne miary ubóstwa dla populacji. Rozważa się przypadek ciągły, przyjmując, że rozklad dochodów w populacji jest określony za pomocą dystrybuanty rozkładu logarytmiczno-normalnego. Miary ubóstwa dla populacji określa się po przyjęciu indywidualnych miar ubóstwa i linii ubóstwa oraz dystrybuanty rozkładu dochodów w populacji. Rozważa się szybkość reakcji łącznej miary ubóstwa dla populacji na zmianę linii ubóstwa z, miernik ten jest określony jako warunkowa wartość oczekiwana.
PL
W związku z dużą skalą zjawiska ubóstwa, które nieodłącznie towarzyszy życiu społecznemu oraz gospodarczemu, bardzo ważnym elementem polityki publicznej na wszystkich szczeblach (międzynarodowym, krajowym i regionalnym) jest podejmowanie działań mających na celu jego ograniczanie. Działania te mają charakter interwencji publicznych i docelowo powinny prowadzić do pozytywnej zmiany strukturalnej. Nie zawsze jednak tak się dzieje-zatem przed realizacją konkretnego działania wskazane jest dokonanie dogłębnej analizy efektów jego wdrożenia – zarówno krótko, jak i długookresowych. W praktyce, skutki realizacji interwencji publicznych są najczęściej ocenianie ex-post w drodze tzw. ewaluacji, która jest trudnym procesem, realizowanym przy zastosowaniu różnorodnych metod. Istotą procesu ewaluacji nie powinna być jednak wyłącznie konstatacja zdarzeń minionych, ale przede wszystkim znajomość skutków planowanych działań, dlatego niniejszy artykuł koncentruje się głównie na analizie ex-ante wpływu interwencji publicznych na poziom ubóstwa, a jego celem jest przegląd metod, które mogą być w niej zastosowane, ze szczególnym uwzględnieniem różnego rodzaju modeli.
EN
Due to the large scale of the phenomenon of poverty, a very important element of public policy at all levels (international, national and regional) is to undertake activities aimed at limiting this problem. These activities should ultimately lead to positive structural change. However, it does not always happen – so before the realization of a particular public intervention, it is advisable to make a thorough analysis of the effects of its implementation – both short and long term. In practice, the results of public intervention are mostly evaluated ex-post with the use of different methods. However, the essence of the evaluation process should not only be observation of past events, but also an acquaintance with the effects of planned activities. Hence, this article focuses mainly on ex-ante analyses of the impact of public intervention on levels of poverty, and its purpose is to review the methods that can be used in such analyses, with particular emphasis on various types of models.
PL
Dochody ludności oraz ubóstwo stanowią kluczowe elementy polityki spójności Unii Europejskiej, której celem jest zmniejszenie dysproporcji w poziomach rozwoju poszczególnych regionów. Badaniem tradycyjnie stosowanym do oceny konwergencji państw członkowskich jest Europejskie badanie warunków życia ludności (EU‑SILC). Nie jest to jednak jedyne źródło informacji na temat dystrybucji dochodów i integracji społecznej w Unii Europejskiej. W niniejszym artykule podstawę obliczeń stanowią wyniki czwartego Europejskiego badania jakości życia, którego celem jest pomiar zarówno obiektywnych, jak i subiektywnych wskaźników poziomu życia obywateli i ich gospodarstw domowych. Celem artykułu jest ocena zróżnicowania rozkładów dochodów gospodarstw domowych oraz poziomu ubóstwa dochodowego ze względu na wybrane cechy społeczno‑demograficzne respondenta lub gospodarstwa domowego w krajach europejskich. Do analizy wybrano państwa należące do Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) oraz państwa Trójkąta Wajmarskiego (Polska, Niemcy, Francja). Taki dobór krajów pozwala na porównanie sytuacji materialnej gospodarstw domowych w krajach Europy Zachodniej oraz Środkowo‑Wschodniej, a Polska staje się naturalnym łącznikiem między nimi. W artykule zastosowano metody modelowania rozkładu dochodów, mierniki odległości (nakładania się) rozkładów oraz agregatowe wskaźniki zakresu, głębokości i dotkliwości ubóstwa. Wskaźniki te wyznaczono na bazie zastosowania względnej linii ubóstwa. W celu zapewnienia porównywalności dochodów gospodarstw domowych o różnym składzie demograficznym w analizie zastosowano dochody ekwiwalentne. Wstępne wyniki badań wskazują na zróżnicowanie w zakresie miar położenia, zmienności oraz asymetrii dochodów ekwiwalentnych w badanych gospodarstwach domowych. Zastosowane miary odległości wykazały znaczny dystans między rozkładami dochodów krajów Europy Zachodniej (Niemcy, Francja) a krajami Grupy Wyszehradzkiej, jednak wielkość tej różnicy znacznie spadła w 2016 roku w stosunku do 2007 roku. Ważne zróżnicowanie odnotowano także dla ryzyka ubóstwa dochodowego w ramach Grupy Wyszehradzkiej: najwyższy odsetek gospodarstw zagrożonych ubóstwem występuje w Polsce, a najniższy w Republice Czeskiej.
EN
Incomes of population and poverty are key elements of the EU cohesion policy which aims at reducing disparities between the levels of development of individual regions. The traditionally appropriate study to evaluate the convergence of the Member States is the European Union Statistics on Income and Living Conditions (EU‑SILC). However, this is not the only source of information on income distribution and social inclusion in the European Union. In this article, the basis for calculations are the results of the fourth European Quality of Life Surveys (EQLS), whose purpose is to measure both objective and subjective indicators of the standard of living of citizens and their households. The aim of the paper is to assess the diversity of distributions of household incomes and the level of income poverty due to the selected socio‑demographic characteristics of the respondent or household in selected European countries in two periods: 2007 and 2016. Countries of the Visegrad Group (Poland, the Czech Republic, Slovakia and Hungary) were selected for the analysis, along with the Weimar Triangle (Poland, Germany, and France). Such a selection allowed us to compare the financial situation of households in Western Europe with those in Central and Eastern Europe. Poland becomes a natural link between all these countries. The article uses modelling methods of income distribution, indicators of distance (overlapping) of distributions and aggregate indicators of the scope, depth and severity of poverty. Those ratios were determined on the basis of the use of relative. In order to ensure comparability of incomes of households with different demographic compositions, the analysis used equivalent incomes. As a result of the preliminary analysis, differences were noted regarding the measured position, variation and asymmetry of equivalent incomes in the studied households. The applied gap measurements showed a significant disparity between the distributions of income in Western European countries (Germany, France) and the countries of the Visegrad Group, but the size of that differentation de creased significantly in 2016 relative to 2007. Important differentiation was also noted in terms of income poverty risk within the Visegrad Group: the highest proportion of households at risk of poverty exists in Poland and the lowest in the Czech Republic.
EN
Studies on poverty have a long tradition. In Poland, the issue acquired special significance with the beginning of the economic transition. Additionally, Poland’s accession to the European Union, particularly the need to implement the EU Strategy for Social Cohesion, imposed new requirements for the study of this phenomenon. The aim of the study is to assess the level and composition of poverty in the provincial system, and additionally, in cross-sectional of towns and villages in Poland and the identification of factors affecting the risk of poverty assuming different levels of the poverty line. In order to achieve these objectives, classical approach were used – based on the determining of the poverty line and the approach with the usage of a belonging function to the sphere of poverty based on the theory of fuzzy sets. In both cases, the monetary poverty is considered. Identification of potential factors affecting the risk of poverty was carried out using the logit model. To accomplish the purpose of the research an individual statistical data from the Central Statistical Office household budget survey in 2012 has been used.
PL
Badania nad problemem ubóstwa mają wieloletnią tradycję. W Polsce problematyka ta nabrała szczególnego znaczenia wraz z rozpoczęciem transformacji ustrojowej. Dodatkowo przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, a zwłaszcza konieczność wdrożenia unijnej Strategii Spójności Społecznej, narzuciło nowe wymagania w zakresie badania tego zjawiska. Celem opracowania jest ocena poziomu i zróżnicowania ubóstwa w układzie wojewódzkim oraz dodatkowo w przekroju miast i wsi w Polsce oraz identyfikacja czynników wpływających na ryzyko ubóstwa przy założeniu różnych poziomów linii ubóstwa. Dla realizacji powyższego celu wykorzystano podejście klasyczne – oparte na wyznaczeniu linii ubóstwa oraz podejście wykorzystujące funkcję przynależności do sfery ubóstwa oparte o teorię zbiorów rozmytych. W obydwu przypadkach rozważano ubóstwo od strony monetarnej. Identyfikację potencjalnych czynników wpływających na zagrożenie ubóstwem przeprowadzono za pomocą modelu logitowego. Do realizacji celu opracowania wykorzystano indywidualne dane statystyczne pochodzące z badania budżetów gospodarstw domowych realizowanego przez Główny Urząd Statystyczny w 2012 r.
13
71%
PL
Pomimo upływu ponad stu lat od momentu odkrycia choroby Chagasa, stan wiedzy na jej temat wciąż pozostawia wiele do życzenia. Jak dotąd powstały jedynie dwa leki przeciwko owemu schorzeniu, produkowane w sposób niestały, niedostępne na szeroką skalę, charakteryzujące się niską skutecznością i powodujące groźne działania niepożądane. Choroba Chagasa kojarzona jest głównie z marginalizowanymi warstwami społeczeństwa, przenoszące ją owady występują bowiem przede wszystkim w ubogich domostwach. Z tego względu uznawana jest powszechnie za przypadłość, która wynika z obiektywnie istniejących warunków życia. Analiza związanych z chorobą Chagasa reprezentacji społecznych, wierzeń, zwyczajów i wynikających z nich zachowań zdradza silny związek przyczynowoskutkowy między kulturą ubóstwa a działaniami podejmowanymi w zakresie zdrowia. Okazuje się, że niełatwa sytuacja ekonomiczna i społeczna, która w Ameryce Łacińskiej dotyczy wielkich grup społecznych, odciska silne piętno na sposobie myślenia o możliwościach poprawy własnych warunków bytowych. Kultura ubóstwa, spełniając funkcję mechanizmu obronnego wobec rzeczywistości, uniemożliwia zarazem przezwyciężenie trudności, determinuje postawy i styl życia, które ubóstwo utrwalają. Jednocześnie cechy owej kultury, takie jak apatia, rezygnacja czy powszechna bezradność, powodują brak działań prewencyjnych związanych z zahamowaniem rozprzestrzeniania się choroby Chagasa.
PL
Mimo dynamicznego wzrostu gospodarczego i istotnych przemian politycznych, do jakich doszło w ciągu ostatnich trzydziestu lat, mieszkańcy państw bałtyckich w dalszym ciągu narażeni są na ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego w większym stopniu niż obywatele innych państw europejskich. Celem pracy jest dokonanie analizy stanu społecznego i oceny polityk wobec ubóstwa i wykluczenia społecznego Litwy, Łotwy i Estonii. Jak wynika z badań diagnostycznych przeprowadzonych w oparciu o metody statystyczne i wskaźniki społeczne, w tych państwach najbardziej zagrożone są osoby starsze, kobiety i dzieci. Z powodu szczególnych polityk narodowych i upolitycznienia problematyki etnicznej, również przedstawiciele mniejszości narodowych i grup etnicznych są podatni na zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem. Wnioski płynące z niniejszych badań wskazują, że problem jest w dalszym ciągu istotny, a zagrożenie ubóstwem może wzrosnąć w sytuacjach kryzysowych.
PL
Celem badawczym referatu jest analiza ubóstwa na Litwie i ustalenie jej wpływu na proces migracyjny. Badaniami objęto okres 2008–2015, dla którego Departament Statystyki Litwy dokonał obliczeń niezbędnych wskaźników ubóstwa. W artykule zastosowano metodę porównawczą wskaźników ubóstwa Litwy z innymi krajami UE oraz przestrzennego zróżnicowania ubóstwa na Litwie i w okręgach kraju. Taką samą metodę zastosowano do analizy procesu migracyjnego na Litwie w porównaniu z innymi krajami UE oraz przestrzennego zróżnicowania migracji na Litwie i w okręgach. Po dokonanej analizie danych korelacja Pearsona potwierdziła tezę, że między wskaźnikami ubóstwa a wskaźnikiem migracji jest silnie dodatnia korelacja dla kraju i dla większości okręgów. W toku przeprowadzonych badań nie udało się potwierdzić tezy Kuznetsa – wskaźniki ubóstwa nie miały trendu podobnego do krzywej Kuznetsa.
PL
W artykule podjęto próbę klasyfikacji przyczyn powstawania i trwania ubóstwa. W pierwszej części przedstawiono obowiązujące w literaturze definicje, podziały, pomiary i kryteria powstawania ubóstwa oraz przybliżono jego obecny wymiar przestrzenny i czasowy. Druga część jest poświęcona identyfikacji ekonomicznych i pozaekonomicznych przyczyn i przejawów ubóstwa.
EN
More and more often companies want to provide the business in a socially responsible way. The companies value the image and they are sure certain that such cooperation can increase it. The article presents the possibilities of the cooperation between the business and non-profit organizations.
17
71%
Nurt SVD
|
2021
|
issue 1
97-113
PL
W artykule podjęto próbę określenia nowej misji religii chrześcijańskiej, której redefinicja dokonała się po tzw. zwrocie społecznym na przełomie XX i XXI wieku. Misja Kościoła jest oparta na przekonaniu, że religia nie stanowi tylko sprawy prywatnej, lecz jawi się również jako kwestia społeczna. Pełni bowiem funkcję krytyczną wobec rzeczywistości, a Kościół winien być obecny w różnych sytuacjach życia społecznego w celu rozwiązywania naglących problemów człowieka. Artykuł składa się z dwóch części. W pierwszej został omówiony zwrot społeczny oraz związane z nim zadania Kościoła (deprywatyzacja wiary, wypracowanie teologii politycznej, zaangażowanie w sprawy świata, spełnianie funkcji krytyczno-wyzwoleńczej, zmiana struktur, wrażliwość na znaki czasu). W drugiej natomiast wskazano trzy główne wyzwania, stojące obecnie przed Kościołem, jakimi są: opcja na rzecz ubogich, różne mechanizmy wykluczenia społecznego, ubóstwo człowieka, zwłaszcza w wymiarze duchowym.
PL
Artykuł jest analizą wypowiedzi osób ubogich i ich wspomnień zawartych w polskich pamiętnikach bezrobotnych, które zostały opublikowane w latach 30. i w latach 2003-2006. Głównym zagadnieniem analizowanym w ramach badań jest problem ograniczonej konsumpcji w ubóstwie i poszukiwanie podobieństw i różnic w funkcjonowaniu zubożałych ludzi w różnych kontekstach kulturowych i społecznych. Głównym tematem jest refleksja na temat konsumpcyjnego stylu życia osób ubogich. Nie są oni wykluczeni z nabywania dóbr ani też z obserwowania nabywania,jako postawy trwale zadomowionej we współczesnej kulturze konsumpcyjnej. W artykule analizowana jest rola konsumpcji w życiu ubogich, nabywanie dóbr i ograniczenia w zaspokajaniu podstawowych potrzeb. Wiąże się to również ze stygmatyzacją społeczną osób nazywanych konsumentami z „usterką”. Artykuł pokazuje realną i pozorowaną konsumpcję w ubóstwie. Wyniki badań przedstawione w artykule ujawniają złożoność problemu ubóstwa, które jest związane z czymś więcej niż tylko brakiem spełnienia podstawowych potrzeb.
19
Content available remote

MINIMUM SOCJALNE WE WRZEŚNIU I GRUDNIU 2014 R.

71%
EN
The article presents the estimates of social minimum baskets for selected moths of 2014 in Poland. Social minimum is defined as a model allowing the minimum level for social integration of households.
PL
Artykuł przedstawia szacunki minimum socjalnego na podstawie z wybranych okresów miesięcznych 2014 r.
PL
Artykuł stanowi przeglądowy opis badań poświęconych zjawisku tzw. wykluczenia cyfrowego w Polsce, w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, starszych oraz ubogich. Na początku opisano, czym jest wykluczenie społeczne oraz wykluczenie cyfrowe oraz udzielono odpowiedzi na pytanie, czy zjawisko wykluczenia cyfrowego jest tożsame ze zjawiskiem wykluczenia społecznego. Następnie omówiono skalę dostępu do technologii cyfrowych w Polsce, a zwłaszcza do Internetu, biorąc pod uwagę przede wszystkim status społeczny użytkowników, ich wykształcenie, wiek, płeć i regiony Polski, które zamieszkują. Kanwę artykułu stanowi przeglądowy opis badań na temat wykluczenia cyfrowego osób niepełnosprawnych, starszych oraz ubogich. Analizy te służą próbie odpowiedzi na pytanie, czy problem ten dotyczy tych trzech grup, a jeśli tak, to w jakiej skali. Aby rzetelnie zdiagnozować omawiane zjawisko przedstawiono także statystki dotyczące liczby osób niepełnosprawnych, starszych i ubogich zamieszkujących w Polsce, zarówno te oficjalne, jak i nieoficjalne. W końcowej części artykułu znajdują się wnioski dotyczące tego, jakie są sposoby zapobiegania i zwalczania wykluczenia cyfrowego oraz, jakie w tym obszarze istnieją inicjatywy społeczne mające motywować osoby wykluczone cyfrowo do wykorzystywania technologii IT w ich codziennym życiu. Podano przykłady kampanii społecznych służących walce z wykluczeniem cyfrowym oraz programów rządowych mających na celu zwiększenie dostępu do Internetu na terenie polskich gmin dla szerokiego grona odbiorców.
EN
The paper is a review description of research on the so-called digital exclusion in Poland, in relation to the disabled, the elderly and the poor. At the beginning, what is social exclusion and digital exclusion was described and the question of whether the phenomenon of digital exclusion is identical with the phenomenon of social exclusion is addressed. Next, the scale of access to digital technologies in Poland, and especially to the internet, was discussed, taking into account first of all the social status of users, their education, age, gender and the regions of Poland that they live in. The background for the study is a review of research on the subject of digital exclusion of the disabled, the elderly and the poor. These analyses are an attempt to answer the question whether this problem concerns these three groups, and if so, to what extent. In order to diagnose the phenomenon under discussion reliably, the statistics on the number of disabled, elderly and poor people living in Poland, both official and unofficial, were also presented. The final part of the paper contains conclusions on how to prevent and combat digital exclusion, what social initiatives exist in this area to motivate digitally excluded people to use IT in their daily lives. Examples of social campaigns aimed at combating digital exclusion and government programs aimed at increasing access to the Internet in Polish municipalities for a wide range of recipients are given.
first rewind previous Page / 11 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.