Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 315

first rewind previous Page / 16 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  współpraca
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 16 next fast forward last
PL
Celem artykułu jest zaprezentowanie dokonań Studium Pracy Socjalnej osiągniętych na przestrzeni 25 lat działalności. Obok bogatego doświadczenia w zakresie kształcenia do zawodu pracownika socjalnego, jednostka charakteryzuje się aktywnością naukowo-badawczą oraz liczną współpracą w wymiarze lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Całokształt działalności wpisuje się w dążenia wzmacniające proces profesjonalizacji i wzrostu prestiżu społecznego zawodu pracownika socjalnego. Wynika z przekonania o zasadności wzajemnego przenikania teorii z praktyką, co znajduje wyraz w różnych formach realizowanych zadań. Tekst powstał z okazji jubileuszu 25 lat istnienia Studium Pracy Socjalnej Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego i jest podsumowaniem najważniejszych osiągnięć.
PL
Gdzie szukać porozumienia? Czy istnieje teren wspólny, na którym sztuka i nauka mogłyby się spotkać? Moja odpowiedź brzmi: tak. Tym terenem wspólnym jest zdrowy rozsądek. Pokażę, że patrząc z pozycji zdrowego rozsądku na sztukę i naukę, można uznać działania naukowca i działania artysty za tożsame. Obaj muszą zainwestować w naukę albo sztukę, obaj też formują materiał: artysta w sposób artystyczny, badacz w sposób naukowy. Ważne jest jednak to, że formowanie materiału, choć w odmienny sposób, jest czynnością zbliżającą artystę i naukowca. Pokażę na przykładach badań, które realizowałem, że inwestycja badacza w narzędzia artystyczne pozwala uporać się z różnymi problemami, tak teoretycznymi, jak i praktycznymi. Zakończę wskazaniem, że socjolog i pisarz są profesją, które mogą wiele od siebie nawzajem się nauczyć.
EN
Where to search for an agreement? Does the common ground for meeting of art and science exist? My answer is: yes. The common sense is this shared ground. I will present that by looking through the prism of a common sense at art and science, it is possible to recognize scientist’s actions identical to artist’s actions. They both must invest in art or science; they both form a material: an artist in an artistic way, a researcher in a scientific one. However, it is important that the fact of forming the material, even in a different way, is the activity that brings closer the artist and the researcher. I will show by giving examples of the research I conducted that the researcher’s investment in artistic tools allows him/her to deal with different, both theoretical and practical problems. I will finish by emphasizing that a sociologist and a writer are the professions that might learn a lot from each other.
3
Publication available in full text mode
Content available

Towards network paradigm

100%
PL
Opracowanie jest teoretycznym studium koncentrującym się na przedstawieniu ewolucji współpracy w perspektywie nauk o zarządzaniu. Punktem wyjścia jest dyskusja nad istotą terminu współpraca oraz prowadzenie rozważań w kontekście poziomów mikro, mezo i makro. Kolejno, w ogólnym zarysie, scharakteryzowano rozwój form koegzystencji organizacji w środowisku międzynarodowym – od konkurencji po współpracę i koepetycję. Następnie dokonano prezentacji ewolucji form współpracy międzyorganizacyjnej – od aliansów bilateralnych przez porozumienia multilateralne aż po sieci aliansów. W konkluzji zaprezentowano podstawowe założenia wyłaniającego się współcześnie paradygmatu sieciowego.
PL
W artykule zaprezentowano użyteczność łączenia jakościowej i ilościowej analizy sieci społecznych w badaniach relacji w regionie turystycznym. Artykuł składa się z pięciu części. Pierwszą stanowi wstęp do podjętej problematyki. W drugiej przedstawiono metodologiczne argumenty za łączeniem w projektach badawczych ilościowej i jakościowej analizy sieciowej. Następnie zaprezentowano metodologię badań jakościowych prowadzonych w latach 2008-2010 na grupie 63 podmiotów na obszarze 5 gmin (Szczyrku, Wisły, Ustronia, Brennej i Istebnej) tworzących porozumienie „Beskidzka 5” oraz badań ilościowych realizowanych w 2014 r. na tym samym obszarze na grupie 225 badanych. W części czwartej dokonano egzemplifikacji komplementarności stosowania ilościowej i jakościowej analizy sieciowej w odniesieniu do współpracy na obszarze „Beskidzkiej 5”. Dokonując obliczeń wybranych parametrów sieciowych, wskazano, jak ilościowa analiza sieciowa pozwoliła pogłębić wnioski z analizy jakościowej, a także dostrzeżono rozbieżności wymagające dalszych badań. Piątą część artykułu stanowi zakończenie.
5
100%
PL
Celem opracowania było przedstawienie możliwości i ocena współpracy gmin dla rozwoju turystyki. W postępowaniu badawczym wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego oraz analizę materiałów źródłowych. W pierwszej części przedstawiono zadania gmin, następnie omówiono możliwości współpracy w kwestii turystyki, uwypuklając znaczenie Lokalnych Grup Działania. W ostatniej części zbadano, jak samorządowcy oceniają wspólnie podejmowane działania na rzecz rozwoju turystyki. Gminy najlepiej oceniły kooperację z innymi gminami, a najsłabiej ze środowiskiem naukowym. Sporo kontrowersji wzbudzała ocena współpracy pomiędzy gminami, na których znajdują się obszary chronione, a przedstawicielami parków narodowych. Obecność spornych kwestii na linii gmina–park narodowy wynika niejednokrotnie z rozbieżnych celów. Strony zwracały uwagę na konieczność zmian w prawie, ograniczone zasoby ludzkie i finansowe oraz na potrzebę dialogu i edukacji.
PL
W tworzeniu kapitału relacyjnego współpraca jest determinowana przez wiele wielowymiarowych czynników i do jej pomiaru konieczna jest skala złożona. W literaturze istnieje kilka modeli przyczynowo-skutkowych determinujących współpracę w wybranych przedsiębiorstwach. Badania potwierdzające przydatność tych modeli dla przedsiębiorczości technologicznej przeprowadzono na 324-elementowej próbie. W celu ich weryfikacji wykorzystano modelowanie strukturalne. Po pierwsze, ze względu na możliwość testowania modeli przyczynowych oraz po drugie, ze względu na możliwość wprowadzania zarówno zmiennych ukrytych, jak i obserwowanych.
PL
Podstawą sprawnego funkcjonowania gospodarki jest dobra współpraca przedsiębiorstw z bankami, przynosząca obustronne korzyści dla zainteresowanych podmiotów, mająca szczególnie istotne znaczenie w czasach kryzysu. Sektor MŚP stał się na tyle atrakcyjny, a banki w takim stopniu zainteresowały się obsługą firm z tego sektora, że współpraca na linii bank – przedsiębiorstwo zaczyna przynosić coraz lepsze rezultaty. Jednym z mierników tej współpracy jest wielkość akcji kredytowej banków dla przedsiębiorstw, która w 2011 r. znacząco wzrosła (o 14,2%) w porównaniu z 2010 r. Poznanie specyfiki rynku międzybankowego (w czterech obszarach: prowadzenia rachunku bankowego, udzielania kredytów, wydawania i obsługi kart płatniczych oraz internetowej obsługi klienta) jest gwarancją zrozumienia istoty strategii banków i zależności występujących w polskiej gospodarce między podmiotami kredytującymi, które kreują podaż kredytów, a kredytobiorcami – małymi i średnimi podmiotami, które tworzą prawie 50% PKB oraz dają zatrudnienie dla ponad 2/3 zatrudnionych w Polsce.
PL
W artykule została omówiona I Międzynarodowa Konferencja Pracy Socjalnej, która odbyła się w Paryżu w 1928 roku. Oprócz nakreślenia rysu historycznego wydarzenia, autor poddaje analizie pięć zagadnień podejmowanych w trakcie konferencji, tj.: współpracę interdyscyplinarną, działalność międzynarodową z poszanowaniem tożsamości narodowej, podnoszenie poziomu profesjonalizmu w zakresie kształcenia wykwalifikowanej kadry pracowników socjalnych, nawiązywanie kontaktów, jak również dostrzegalną potrzebę pilnego podjęcia działań oraz optymizm, z jakim uczestnicy wydarzenia spoglądali w przyszłość. Artykuł zawiera również krótką analizę współcześnie podejmowanych międzynarodowych wysiłków w obszarze pracy socjalnej.
PL
Dynamiczne zmiany struktur gospodarczych wynikające po części z procesów globalizacji oraz integracji międzynarodowej, wzmacniane rozwojem technologicznym skłaniają podmioty gospodarcze do poszukiwania rozwiązań zarówno strategicznych jak i operacyjnych pozwalających uzyskiwać i utrzymywać przewagę konkurencyjną. Twierdzenia te wydają się szczególnie istotne w odniesieniu do podmiotów handlu detalicznego, które poza rodzimą konkurencją muszą zmagać się z podmiotami handlowymi z udziałem kapitału zagranicznego dysponującymi często poza zasobnością finansową szeregiem przewag w rozwiązaniach technicznych, organizacyjnych czy sposobach zarządzania. Teoretycznym wskazaniem poprawy takiej sytuacji jest podjęcie współpracy. W artykule podjęto próbę określenia skali i zakresu działań kooperacyjnych przedsiębiorstw handlu detalicznego woj. podkarpackiego. Weryfikacji poddano tezę o związku między działalnością kooperacyjną a sytuacją ekonomiczną badanych podmiotów. Przedstawiono oczekiwania przedsiębiorców rozważających zaangażowanie w relacje z podmiotami konkurencyjnymi. Analizie poddano także destymulanty oraz czynniki sprzyjające rozwojowi współpracy w handlu. Wnioskowanie zawarte w artykule prowadzone jest na podstawie danych uzyskanych z badań własnych zrealizowanych metodą wywiadu kwestionariuszowego w 292 podmiotach handlowych funkcjonujących w województwie podkarpackim.
10
100%
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 1
|
issue 2
129-140
PL
Transformacja, z jaką mamy obecnie do czynienia w gospodarce światowej, jest bezprecedensowa. Polityczne, ekonomiczne, a przede wszystkim technologiczne zmiany powodują dalekosiężne konsekwencje dla współczesnego środowiska międzynarodowego biznesu. Firmy stawiające czoła gospodarce światowej mierzą się z nowymi wyzwaniami i zagrożeniami, jak również z niezwykłymi szansami. Jednak wiele z nich funkcjonuje w warunkach ograniczonych zasobów. Jedną z metod na przezwyciężenie tego problemu jest współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami oraz innymi podmiotami środowiska biznesowego. Dobrym przykładem tego typu działań jest klaster. Stanowi on swego rodzaju nowy sposób uzyskiwania przewagi konkurencyjnej na rynku międzynarodowym. Jego członkowie mogą pozyskiwać wiedzę, korzystać z wzajemnych doświadczeń i dzielić się między sobą własnymi zasobami. Celem niniejszego artykułu jest pokazanie, w jaki sposób członkostwo firmy w klastrze może przyczynić się do wzrostu jej internacjonalizacji. Praca składa się z trzech głównych części. Pierwsza z nich ukazuje różne podejścia do internacjonalizacji przedsiębiorstw. Druga część jest poświęcona klastrom. Au-tor prezentuje definicję klastrów, ich wspólne cechy oraz koncepcję potrójnej helisy. Ostatnia część zawiera opis szerokiego spektrum działań służących wspieraniu internacjonalizacji wśród członków klastrów.
EN
The aim of the research carried out within the framework of the present article is a detailed analysis of the origin, formation, and development of Poland and Ukraine’s twin cities’ compounds. The main attention will be focused on the historical aspects of identification of Ukrainian and Polish town twinning cooperation development. An important part of this work will cover the determination of the spatial aspects of Ukraine and Poland twin cities’ development cooperation.
PL
Opracowanie jest teoretycznym studium koncentrującym się na przedstawieniuewolucji współpracy międzyorganizacyjnej w perspektywie nauk o zarządzaniu. Punktem wyjściajest dyskusja istoty terminu kooperacja. Kolejno, w ogólnym zarysie, scharakteryzowano rozwójform koegzystencji organizacji w środowisku międzynarodowym – od konkurencji, po współpracęi koopetycję. Następnie dokonano prezentacji ewolucji form współpracy międzyorganizacyjnej – odaliansów bilateralnych, po porozumienia multilateralne aż po sieci aliansów. Finalnie zaprezentowanopodstawowe założenia wyłaniającego się współcześnie paradygmatu sieciowego.
13
100%
PL
Recenzja książki Michaela Tomasello, Why We Cooperate, MIT Press, Cambridge, Mass. – London, England 2009, ss. 206.
PL
W pracy zaprezentowane i omówione zostały wyniki badań ankietowych przeprowadzonych metodą wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego, w ramach opracowania ekspertyzy utworzenia i funkcjonowania Centrum Kompetencyjnego na Politechnice Opolskiej. Dotychczasowe doświadczenia wynikające z aktywnej współpracy z przedsiębiorstwami regionu, wskazują na problem niewystarczającego dopasowania oferty przygotowanej przez jednostki sektora usług badawczych do potrzeb regionalnej gospodarki. Celem opracowania jest omówienie wybranych zagadnień będących przedmiotem badania, którego wyniki stanowią ważne źródło wiedzy dla procesów kreowania współpracy w obszarze efektywnego transferu wiedzy na linii nauka-biznes. Stanowi to o zdolności przedsiębiorstw do konkurowania w nowoczesnej przestrzeni gospodarczej z wykorzystaniem dostępnego w otoczeniu gospodarczym „know-how”.
EN
The article presents and discusses the results of the survey conducted by the computer assisted telephone interview system, that was the part of the expertise devoted to establishment and functioning of the Competence Center (CK) at Opole University of Technology. The experience gained from active cooperation with enterprises of the region, indicates the problem of insufficient matching of the offer prepared by the research sector units to the needs of the regional economy. The aim of the article is to discuss selected issues of research, the results of which are an important source of knowledge for the process of creating an effective cooperation in the area of knowledge transfer between science-business. This represents the enterprises ability to compete in modern economic space, using the know-how available in the business environment.
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 1
|
issue 4
313-329
PL
Kooperacja we współczesnej rzeczywistości gospodarczej zaczęła odgrywać coraz większe znaczenie. Przez kooperację należy rozumieć wszelkiego rodzaju współpracę między przedsiębiorstwami zmierzającymi do uzupełnienia i zwiększenia będących w ich posiadaniu zasobów. Rozwiązaniem dla przedsiębiorstw z sektora MSP jest kooperacja z dużymi firmami. Małe i średnie firmy mają pewne predyspozycje do nawiązywania współpracy z innymi podmiotami. Są one elastyczne, a przez to możliwie szybko dostosowują się do zmian w otoczeniu, występuje w nich mały stopień zbiurokratyzowania struktury organizacyjnej oraz zdolność szybkiego uczenia się. Przyjmuje się, że kooperując wielkie i małe przedsiębiorstwa osiągają znacznie więcej niż gdyby miały pracować pojedynczo. Relacje sieciowe i związane z nimi powiązania kooperacyjne powinny być przedmiotem szczególnego zainteresowania właścicieli małych przedsiębiorstw, ponieważ dzięki nim niewielkie firmy mogą wzmocnić swoją pozycję konkurencyjną. Wśród polskich przedsiębiorstw sektora MSP dominuje współpraca w ramach kolejnych ogniw łańcucha dostaw (dostawcy, podwykonawcy, klienci). Mimo wielu trudności w tworzeniu i późniejszym funkcjonowaniu związków kooperacyjnych pomiędzy małymi a dużymi przedsiębiorstwami wydaje się zasadnym wchodzenie w tego typu porozumienia.
PL
Przedsiębiorstwa współpracujące z partnerami biznesowymi nieustannie poszukują sposobów i instrumentów, za sprawą których wyróżnią się na wysoce rozwiniętym i konkurencyjnym rynku, co w rezultacie przełoży się na ich sukces. Jednym z takich instrumentów jest kompetencja relacyjna. Celem artykułu jest przedstawienie szeregu czynników kreujących kompetencję relacyjną małych i średnich przedsiębiorstw oraz ich znaczenia w tworzeniu wymiernych korzyści we współpracy międzyorganizacyjnej. Ma to swoje uzasadnienie zwłaszcza w zmiennych warunkach otoczenia, gdzie pomyślne prosperowanie oraz utrzymanie się przedsiębiorstw na konkurencyjnym rynku może być konsekwencją właściwego wykorzystania umiejętności kadry menedżerskiej i zasobów przedsiębiorstwa w relacjach z podmiotami zewnętrznymi.
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 1
|
issue 4
123-138
PL
Przedmiotem niniejszego artykułu jest przedstawienie i ocena dotychczasowej współpracy instytucji otoczenia biznesu (IOB) z firmami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) w województwie lubelskim. Przedstawione zostały również bariery i przyszłe plany współpracy tych podmiotów. Badania zostały przeprowadzone wśród wybranych instytucji otoczenia biznesu (61 IOB) oraz przedsiębiorstw z sektora MSP (250 firm) działających na terenie województwa lubelskiego na przełomie maja i czerwca 2009 roku. Na ankietę odpowiedziało 16 instytucji otoczenia biznesu oraz 75 firm. Z przeprowadzonych badań wynika, że badane instytucje swoją ofertę kierują przede wszystkim do firm mikro, małych i średnich. Jedynie 41,3% przebadanych firm kiedykolwiek korzystała ze wsparcia jakie oferują IOB. Przedsiębiorcy, którzy nie korzystali z ich usług, w głównej mierze uważają, że nie widzieli takiej potrzeby. Niepokój budzi fakt, że przyszłą współpracę z zakresu usług informacyjnych, szkoleniowych czy też doradczych planuje niecałe 50% ankietowanych przedsiębiorców. Podczas świadczenia usług, instytucje otoczenia biznesu, napotykają na swojej drodze pewne bariery. IOB obawiają się braku środków finansowych oraz utraty płynności finansowej. Nie mają wystarczających zasobów pieniężnych, by móc poszerzyć wachlarz oferowanych usług. Natomiast największą barierą dla przedsiębiorców jest brak informacji o oferowanych usługach przez IOB. Uważają oni, że oferta IOB nie jest w należyty sposób rozreklamowana wśród potencjalnych beneficjentów. Kolejną, równie ważną barierą są długie i trudne procedury poprzedzające świadczenie danej usługi. Ze strony przedsiębiorców widać, że współpraca z instytucjami otoczenia biznesu mogłaby przebiegać lepiej i sprawniej. Nie korzystają oni w pełni z tego, co oferują im te instytucje.
PL
W artykule podjęto rozważania na temat zależności między współpracą partnerską a poziomem dojrzałości łańcucha dostaw w warunkach globalizacji. Poziom dojrzałości łańcucha dostaw wzięto pod uwagę jako czynnik determinujący nawiązanie partnerskiej współpracy pomiędzy ogniwami łańcucha dostaw. W konsekwencji podjęto próbę zidentyfikowania korzyści i zagrożeń dla poszczególnych uczestników łańcucha dostaw. Artykuł składa się z pięciu części. Pierwsza część to wprowadzenie. Druga dotyczy dojrzałości łańcucha dostaw, trzecia obejmuje wyjaśnienie znaczenia partnerskiej współpracy, a w czwartej podjęto próbę wskazania przesłanek zaistnienia partnerskiej współpracy w łańcuchu dostaw przez pryzmat dojrzałości łańcucha dostaw. Ostatnia część stanowi studium przypadku.
PL
Artykuł omawia umiejętności, których wymaga życie w XXI wieku oraz zakłada, że dynamiczny i samoregulowany e-learning pozwala na osiągnięcie podobnych wyników nauczania jak tradycyjna nauka w sali zajęciowej. Podkreśla również rolę analogicznego myślenia w kontekście uczenia się w XXI wieku. Wskazuje ponadto, że skuteczny e-learning, który łączy naukę indywidualną z nauką poprzez współpracę i nauką w środowisku rzeczywistym, motywuje uczącego się do samodzielnego korzystania z materiałów dostępnych online, a przy tym zapewnia odpowiednią dynamikę i poziom współpracy w ramach procesu. Za pomocą dwóch studiów przypadków ilustruje, jak odbywa się to w praktyce, dowodząc, że e-learning może przynosić zadowalające efekty, jeżeli tylko wzięte zostaną pod uwagę określone czynniki.
EN
The article analyses the role of European Union (EU) and NATO in the system of the international security. The official documents often highlights that EU and NATO are unique and essential partners. Both organisations share common values and have 22 common members. Furthermore, it is stressed that UE and NATO can and should be complementary to one another and help one another in pressing area of international peace and security. Unfortunately co-operation between these both organisations still maintain difficult, complex and challenging problem.
PL
W artykule poddano analizie rolę Unii Europejskiej (UE) i NATO w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego. W oficjalnych dokumentach często pojawia się stwierdzenie, że UE i NATO to wyjątkowi partnerzy. Obie organizacje łączą wspólne wartości, a 22 państwa członkowskie NATO należą też do UE. Podkreśla się, że UE i NATO mogą, a nawet powinny wzajemnie się wspierać i uzupełniać w dziedzinie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Niestety, współpraca pomiędzy nimi stanowi trudny i złożony problem.
first rewind previous Page / 16 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.