Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
W ujęciu logistycznym gospodarstwo rolne jest to celowo zorganizowany systempowiązanych z sobą wielu procesów logistycznych, którego rolą jest wytwarzanie produktów rolniczychprzy użyciu ziemi, pracy, kapitału, decyzji kierownictwa (rolnika) i sił przyrody. Nowoczesnalogistyka opiera się na kilku naczelnych zasadach, takich jak: celowość, efektywność, kompleksowość,elastyczność, partnerstwo, współzależność i realność. Celem logistyki są działania zmierzającedo stworzenia optymalnych warunków działalności przedsiębiorstwa w taki sposób, by osiągnąćmaksymalne efekty ekonomiczne, przy minimalnych nakładach dla danej produkcji. Zarządzanielogistyczne transportem związanym z sektorem produkcji rolniczej polega na optymalnym zintegrowaniudziałań transportowych przez połączenie wielu funkcji spedycyjno-transportowych i ma na celusprawne przemieszczanie zasobów zarówno w sferze zaopatrzenia, jak i produkcji oraz dystrybucji.Działania logistyczne dotyczą przede wszystkim transportu zewnętrznego, ale też z transportu, któryrealizowany jest wewnątrz gospodarstwa rolnego.
2
100%
PL
Transport w sektorze rolniczym to transport specyficzny zarówno ze względu naprzewożone ładunki (inwentarz żywy, towary szybko psujące się), jak też i cykliczność i drogitransportowe (często polne). Jego prawidłowe funkcjonowanie to nie tylko płynność przewozów, alerównież ograniczenie kosztów, ponieważ według szacunków może on stanowić nawet 50%całkowitych kosztów produkcji tego sektora. Dobre środki transportu wewnętrznego (wewnątrzobszaru należącego do gospodarstwa) i zewnętrznego (poza gospodarstwem), gwarantują płynnośćprzewozów surowców roślinnych (owoce i warzywa), oraz żywego inwentarza, co zmusza rolników dozakupu ciągników rolniczych spełniających określone wymogi techniczne, ale w dużym stopniupoprawia jakość transportu w gospodarstwie
PL
Celem pracy była ocena zawartości cynku, ołowiu, chromu, miedzi, niklu i kadmuw poziomie powierzchniowym gleb uprawnych w odległości 10 m i 75 m od drogi krajowej DK63,na odcinku Siedlce-Łuków. W badanych glebach stwierdzono zróżnicowaną zawartość metaliciężkich, która układała się w szeregu malejącym: Zn > Pb > Cr > Ni > Cu > Cd i zmniejszała sięw miarę oddalania od pasa drogowego. Zawartość ta nie przekraczała dopuszczalnych stężeń dlagleb uprawnych, mieściła się w przedziale zawartości naturalnych i tła geochemicznego dla utworówpiaszczystych.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.