Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Wiele zdaje się wskazywać na to, że choroba Alzheimera staje się w XXI wieku wyzwaniem nie tylko o charakterze medycznym, ale w jeszcze większym stopniu, o charakterze społecznym. Wciąga bowiem w orbitę swoich toksycznych wpływów środowisko rodzinne chorego. I właśnie ukazanie zakresu i charakteru oddziaływania tej choroby na opiekunów jest celem niniejszego artykułu. Uciekając się do metody obiektywnej hermeneutyki objęto wywiadem otwartym, pogłębionym 8 osób pełniących rolę opiekunów (osoby te należały do grona moich bliskich znajomych). Podmiotem opieki było 5 osób chorujących na chorobę Alzheimera. Wnioski płynące z badań nie pozostawiają wątpliwości, iż opieka nad chorym na Alzheimera odciska się negatywnym piętnem na kondycji psychofizycznej opiekuna, generując sytuację daleko idącego współuzależnienia. Dało to podstawę do stworzenia terminu „kompleks Alzheimerowski”, który oddaje ten szczególny stan swoistej symbiozy chorego i opiekuna. W oparciu o odpowiedzi na podstawowe pytanie wywiadu – „co w długotrwałej opiece nad chorym na Alzheimera jest najbardziej obciążające i najtrudniejsze?” – można wyodrębnić 4 kategorie objaśniające ową szczególną trudność: 1. Brak wiedzy na temat choroby Alzheimera oraz idąca w ślad za tym niepewność opiekunów co do prawidłowości podejmowanych działań; 2. Nieuchronność postępów choroby budowana na świadomości braku lekarstw zapobiegających pogarszaniu się stanu chorego; 3. Długotrwałość procesu pogarszania się stanu zdrowia chorego połączona z rosnącym zagrożeniem dla zdrowia opiekuna; 4. Niemal całkowita, stopniowa izolacja opiekuna prowadząca do poczucia samotności i wyrastających na jej tle schorzeń psychicznych.
PL
Analizując pojęcie dorosłości, autor zwraca uwagę na jego wie- loznaczność i przez to nieokreśloność w świecie naznaczonym ogromnym tempem zmian i przeobrażeń. Wizerunek współczesnego dorosłego postrzega- nego przez najmłodsze pokolenie uległ daleko idącej dekompozycji, by nie po- wiedzieć dekonstrukcji, do czego w znacznej mierze przyczyniły się obie wojny światowe. Mimo to dorosłość w swej dojrzałej postaci jest stanem wymaganym i pożądanym społecznie; warunkiem uzyskania statusu osoby niezależnej (autono- micznej) jest nieustanne uczenie się. Systematyczny kontakt z różnymi formami edukacji jest również skutecznym środkiem na przeżywane przez ludzi lęki egzy- stencjalne. Dobrym sposobem neutralizacji owych lęków jest koncentracja na tym, co robimy w danej chwili („tu i teraz”), czemu służy filozofia „uszanowania Te- raźniejszości”. Najbardziej jednak efektywnym lekiem na lęk egzystencjalny jest budowanie w człowieku duchowego wymiaru jego osobowości, który niesie ze sobą wolność wewnętrzną, poczucie autonomii i niezależności od świata rzeczy i zjawisk będących źródłem niepewności i lęku.
EN
While analyzing the concept of adulthood the author points out to its ambiguity and thus indeterminableness in the world marked with rapid changes and transformations. Image of modern adult perceived by the youngest generation has undergone a far-reaching decomposition, if not deconstruction, to which the world wars greatly contributed. Nevertheless, adulthood in its mature form is a socially required and desired state; the condition for obtaining the status of an independent (autonomic) person is continuous learning. Systematic contact with various forms of education is also an effective solution to existential fears experienced by adults. A good way to neutralize such fears is to Concentrating on what we do at a given moment (“here and now”) embraced by the philosophy of “respecting the present” is a good way to neutralize such fears. However, the most effective remedy for existential fear is the development of the spiritual dimension of one’s personality, which brings internal freedom, sense of autonomy and independence from the world of things and phenomena that are the source of insecurity and fear.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.