Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 114

first rewind previous Page / 6 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  agresja
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 6 next fast forward last
EN
Abstract Wsparcie społeczne ma miejsce wtedy, gdy człowiek może liczyć na pomoc i wsparcie wynikające z zachowań prospołecznych osoby lub grupy osób wspierających. Jest zawsze aktualne i najprawdopodobniej każdy będzie go kiedyś potrzebował. Agresja jest celowym wyrządzaniem krzywdy innej osobie, bojącej się i chcącej uniknąć bólu i cierpienia. Może być sposobem na szybką realizację doraźnego celu, ale niszczy przez to stosunki z ludźmi. Material and methods Badania przeprowadzono wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu bialskiego, województwa lubelskiego. Badania realizowano techniką ankiety audytoryjnej nadzorowanej przez autorkę pracy. Results Uzyskane wyniki badań ukazały potrzebę wsparcia społecznego wśród młodzieży Conclusions 1. Agresja młodzieży wiejskiej była związana ze wsparciem społecznym określanym ogółem. 2. Na agresję młodzieży miejskiej istotny wpływ miało wsparcie społeczne ogółem. 3. Na agresję ogólną uczniów zasadniczych szkół zawodowych oddziaływało wsparcie poczucia wartości oraz wsparcie społeczne ogółem. 4. Wynik ogólny agresji licealistów nie wiązał się w sposób istotny z żadnym z badanych składników wsparcia społecznego.
PL
Streszczenie Wsparcie społeczne ma miejsce wtedy, gdy człowiek może liczyć na pomoc wynikającą z zachowań prospołecznych osoby lub grupy. Jest zawsze aktualne i najprawdopodobniej każdy będzie go kiedyś potrzebował. Agresja jest celowym wyrządzaniem krzywdy innej osobie, bojącej się i chcącej uniknąć bólu i cierpienia. Może być sposobem na szybką realizację doraźnego celu, ale niszczy przez to stosunki z ludźmi. Materiał i metody Badania przeprowadzono wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu bialskiego, województwa lubelskiego. Badania realizowano techniką ankiety audytoryjnej nadzorowanej przez autorkę pracy. Wyniki Uzyskane wyniki badań ukazały potrzebę wsparcia społecznego wśród młodzieży Wnioski 1. Agresja młodzieży wiejskiej była związana ze wsparciem społecznym określanym ogółem. 2. Na agresję młodzieży miejskiej istotny wpływ miało wsparcie społeczne ogółem. 3. Na agresję ogólną uczniów zasadniczych szkół zawodowych oddziaływało wsparcie poczucia wartości oraz wsparcie społeczne ogółem. 4. Wynik ogólny agresji licealistów nie wiązał się w sposób istotny z żadnym z badanych składników wsparcia społecznego.
PL
Agresja pomiędzy rodzeństwem to jedna z najbardziej rozpowszechnionych i najczęściej bagatelizowanych form agresji w rodzinie. Jest traktowana jako zjawisko naturalne i nieszkodliwe. Tymczasem, jak pokazują badania, pozostawia trwały ślad w psychice dziecka i wpływa na jego funkcjonowanie w dorosłym życiu. Cel: W badaniu poszukiwano związków pomiędzy spostrzeganą jakością środowiska rodzinnego, doświadczaniem agresji w rodzinie i w rodzeństwie oraz poziomem agresji w dorosłości. Metoda: Przebadano 201 osób, 167 kobiet i 34 mężczyzn, w wieku 19–36 lat. Do pomiaru badanych zmiennych wykorzystano autorską ankietę zawierającą pytania dotyczące: agresji i przemocy między rodzicami, agresji rodziców wobec dzieci, dyscyplinowania w procesie oddziaływania wychowawczego, Skalę Oceny Rodziny (FACES-IV) Dawida H. Olsona w adaptacji Margasińskiego (2009, 2015) oraz Kwestionariusz Agresji Bussa i Perry’ego (1992) w adaptacji Aranowskiej, Rytel, Szmar, (2005). Wyniki: Wykazano istnienie związków pomiędzy doświadczaniem przemocy w rodzinie i oceną jej funkcjonalności na czterech wymiarach: spójności, elastyczności, komunikacji i zadowolenia. Przeprowadzone analizy pokazały także, że rozwijaniu agresji sprzyja modelowanie agresji, czyli obserwowanie przemocy pomiędzy rodzicami oraz doświadczanie przemoc ze strony rodziców, a w szczególności ojca. Nieoczekiwanie skorelowane istotnie ze wszystkimi wymiarami oceny rodziny okazały się kary – związane dodatnio z każdym z analizowanych przejawów agresji. Ujawniono także, że o ile określone rodzaje kar wiążą się z konkretnymi przejawami agresji u dzieci (np. kary fizyczne z agresją fizyczną, nagany słowne z agresją werbalną etc.), o tyle jeden rodzaj kar – krzyk/straszenie/wyzwiska – wykazuje znaczące związki z każdym z analizowanych wymiarów agresji i jako jedyny powiązany jest ze skłonnością do reagowania agresją w relacjach z rodzeństwem.
4
80%
PL
Jedną z idei wymagających specjalnej uwagi wszystkich strategów bezpieczeństwa jest idea zła, postrzegana zarówno jako idea „w sobie” jak i w odniesieniu do zła w konkrecie, z którym przychodzi się spotkać. Czy zło jest realne, które należy niszczyć i burzyć, czy jest ono jedynie brakiem dobra, który należy uzupełnić by podtrzymać zachwiane lub zubożone dobro (lub porządek dobra)? Artykuł zwraca uwagę na zapomniane dziś refleksje Zaratusztry (VI wiek p.n.e.) oraz adaptacje pewnych jego teorii wplecionych w kontekst współczesnych definicji rzeczywistości, natury ludzkiej, wrogości, wojny i roli przywódcy. W podsumowaniu zawarta jest zachęta do zastanowienia się nad tym, czego może nauczyć się współczesna strategia bezpieczeństwa od Zaratusztry.
PL
Cel: Celem badania była analiza związku między postawami rodzicielskimi a skłonnością do impulsywnej agresji z uwzględnieniem mediacyjnej roli aleksytymii. Metoda: W badaniu użyto następujących narzędzi: Kwestionariusz Retrospekcyjnej Postawy wobec Rodziców (Parental Bonding Instrument); Kwestionariusz do pomiaru aleksytymii (Toronto Alexithymia Scale); Kwestionariusz Agresji Buss-Perry (The Aggression Questionnaire, BPAQ). Badanie przeprowadzono na losowo wybranej grupie osób z populacji ogólnej. W sumie 197 osób w wieku od 22 do 43 lat (M = 34,42; SD = 5,47). W próbie nieznacznie większy odsetek stanowiły kobiety (53,8%). Pod względem poziomu wykształcenia dominowały osoby posiadające wyższe wykształcenie (74,1%); pozostały procent stanowiły osoby z wykształceniem średnim (14,2%) oraz licencjackim (11,7%). Rezultaty: W wyniku przeprowadzonych analiz, korelacji, regresji oraz mediacji wykazano umiarkowany związek między kontrolą matki a trudnościami w identyfikacji emocji oraz kontrolą ze strony ojca a aleksytymią, jako całością, oraz osobno z operacyjnym stylem myślenia. Kontrola ze strony matki wiąże się z rozwojem skłonności do wrogości. Z kolei kontrola ze strony ojca zwiększa skłonność do agresji fizycznej, wrogości i gniewu. Aleksytymia silnie wiąże się z agresją fizyczną, wrogością oraz gniewem i jest istotnym mediatorem w relacji między kontrolą matki i ojca a różnymi aspektami agresji, zwiększając jej natężenie. Wiek koreluje pozytywnie z natężeniem aleksytymii. Konkluzje: Przeprowadzone badanie wskazuje na istnienie silnych związków między postawami rodziców, głównie kontrolą, a tendencją do rozwoju aleksytymii oraz skłonnością do różnych przejawów agresji. Aleksytymia, blokując procesy identyfikacji i werbalizacji emocji powoduje, że język nie służy do regulacji i kontroli pobudzenia, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia zachowań agresywnych. Przeprowadzone badanie wskazuje, że w kolejnych badaniach należy uwzględnić także inne wymiary dotyczące regulacji emocji, badając związki między postawami rodzicielskimi, aleksytymią a agresją.
PL
W języku specjalistycznym do opisu mobbingu stosuje się najczęściej trzy kategorie: zachowania agresywne (np. w sytuacji konfliktów), prześladowanie jednostek i dokuczanie im (ang. bullying) oraz mobbing, czyli uporczywe, zbiorowe znęcanie się kilku osób nad wybranymi ofiarami. Jeżeli prześladowanie jednostki przybiera formę powtarzających się w dłuższym czasie zachowań, terminów bulling i mobbing używa się zamiennie. Zjawisko to rzadziej opisywane jest jako: harassment (nękanie) lub ganging up someone, czyli sprzysięganie się przeciwko komuś.
PL
Agresja stanowi jeden z poważnych problemów społecznych, gdyż zarówno dla ofiary, sprawcy, jak i świadka może nieść szereg negatywnych konsekwencji. Agresywność pracowników, którzy z założenia mają służyć pomocą innym szczególnie zakłócałaby relacje społeczne. Istotne zatem jest pytanie, jakim poziomem agresywności charakteryzują się studenci, którzy w przyszłości będą działać na rzecz dobra innych osób. W artykule zaprezentowano wyniki badań, których celem było ustalenie poziomu agresywności studentów psychologii oraz związku między postawami rodzicielskimi matki i ojca, w retrospektywnej ocenie osób badanych, przyszłych psychologów, a przejawianym przez nich poziomem agresywności. Środowisko rodzinne pełni kluczową rolę regulującą funkcjonowanie dzieci i młodzieży. Sprawdzono czy i na ile percepcja negatywnych postaw rodzicielskich, takich jak postawy odrzucenia, niekonsekwencji, nadmiernego ochraniania oraz nadmiernych wymagań sprzyja zwiększonemu natężeniu agresywności, a postaw autonomii i akceptacji współwystępuje z mniejszym jej nasileniem. Uzyskane wyniki wskazują na szczególne znaczenie postaw niekonsekwencji matek i nadmiernych wymagań ojców dla agresywności młodzieży akademickiej podejmującej studia w celu zdobycia tytułu zawodowego psychologa.
PL
W artykule zaprezentowano wyniki badań, których celem było poznanie różnych sposobów radzenia sobie z agresją przez nauczycieli, oraz zbadania wiedzy jaką posiadają dzieci na temat agresji i problemów z nią związanych. Sformułowane zostały problemy badawcze, które dotyczyły sposobów niwelowania zachowań agresywnych u dzieci, jakie stosowane są przez nauczycieli w pracy. Jednym z narzędzi badawczych była ankieta skierowana do nauczycieli. Udzielając odpowiedzi musieli oni wykazać się wiedzą na temat różnych rodzajów agresji, którą można zaobserwować wśród dzieci, oraz opisać metody i sposoby radzenia sobie z nią. Zastosowany był też wywiad przeprowadzony z dziećmi za pomocą pacynki, która miała na celu przekształcić go w proces interakcji i zmniejszyć dystans dziecka z badaczem, oraz wywiad skoncentrowany na problemie. Przedstawione wyniki badań ukazały, jak wielkim problemem jest agresja w życiu dzieci w wieku przedszkolnym, które wykazały się dużą wiedzą na ten temat. W artykule zostały również umieszczone cytaty z wypowiedzi dzieci, które dają obraz tego, co myślą, czyją i przeżywają gdy muszą zmierzyć się z agresją. Z badania można wyciągnąć wniosek, że wszyscy nauczyciele, którzy zostali przebadani, zdają sobie sprawę z tego, co może wywołać agresję u dzieci i znają różne metody i sposoby niwelowania zachowań agresywnych. W praktyce nie zawsze jednak potrafią sobie poradzić z tym trudnym i ważnym problemem i potrzebują wsparcia. Badania te mogą być przydatne dla nauczycieli i rodziców, aby mogli lepiej poznać i zrozumieć problem agresji, która jest wszechobecna wśród dzieci, zapoznać się ze sposobami właściwego reagowania w trudnych sytuacjach i sposobami niwelowania zachowań agresywnych.
PL
Współcześnie prowadzi się wiele badań nad dwoma problemami, z których jeden dotyczy kształtowania się tożsamości w okresie adolescencji, a drugi – agresji wśród młodych ludzi. Badacze poszukują uwarunkowań obu fenomenów wśród cech temperamentu, osobowości, specyfiki środowiska rodzinnego, szkolnego bądź rówieśniczego. W badaniach własnych uwagę skoncentrowano na związku pomiędzy procesami tożsamościowymi i wchodzeniem w rolę sprawcy i ofiary agresji. W grupie badanej było 167 adolescentów w wieku 16–17 lat. W badaniach wykorzystano dwa narzędzia: Mini-DIA (The Mini Direct Indirect Aggression Inventory, Österman, Björkqvist, 2008) oraz Skalę Rozwoju Wymiarów Tożsamości DIDS (The Dimensions of Identity Development Scale, Luyckx i in., 2008). Rezultaty badań wskazują na podobieństwo w przebiegu procesów tożsamościowych u dziewcząt i chłopców oraz na różnicującą rolę czynnika płci w podejmowaniu roli sprawcy i ofiary. Ponadto rozpoznano istotne związki między nasileniem procesów tożsamościowych a doświadczeniami sprawcy i ofiary agresji.
PL
Perfekcjonizm jest definiowany przez niektórych badaczy jako relacja między własnymi możliwościami i oczekiwaniami. Silna reakcja emocjonalna na rozbieżność między nimi może być nieprzystosowawcza i prowadzić nawet do zachowań agresywnych. W badaniach wzięło udział 133 studentów i absolwentów uczelni wyższych z całej Polski, w tym 67 osób o różnych specjalnościach z zakresu sztuk wizualnych. Do charakterystyki perfekcjonizmu użyto polskiej wersji Kwestionariusza Sposobu Pracy (Schuler, 1994), natomiast do opisu agresji narzędzia Inwentarz Psychologiczny Agresji (Gaś, 1980). Celem badań była analiza związku pomiędzy poszczególnymi wymiarami perfekcjonizmu, a agresją u osób uzdolnionych plastycznie. Wyniki badań wskazują, że uzdolnieni plastycznie uzyskali wyższe wyniki w zakresie niektórych wymiarów perfekcjonizmu niż osoby z grupy kontrolnej. Nie potwierdziły się założenia, że badane grupy różnią się pod względem syndromu agresji. Mężczyźni uzdolnieni plastycznie różnili się od mężczyzn z grupy kontrolnej pod względem wymiarów perfekcjonizmu oraz pod względem agresji przemieszczonej. Nie stwierdzono istotnych statystycznie różnic w zakresie perfekcjonizmu i syndromu agresji między kobietami. Ponadto płeć nie różnicowała perfekcjonizmu w grupie uzdolnionych plastycznie.
PL
Zakłócenie relacji rodzic - dziecko oraz zaburzenia emocjonalne i behawioralne. Studium przypadku Badanie dotyczy niepokoju i agresji u dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi i behawioralnymi oraz pozbawionych opieki rodzicielskiej. Przedstawiono studium przypadku dziecka uczestniczącego w interwencji. Dziecko należy do grupy (N = 40) wychowanej poza rodziną i podlegającej czterem strategiom interakcji: głos normalny i język pozytywny, wysoki ton i pozytywny język, normalny ton i negatywny język oraz wysoki ton i negatywny język. Nadzór prowadzono w celu gromadzenia danych przez niezależnego obserwatora na standardowej liście kontrolnej. Wyniki wskazują na silną zależność między lękiem a agresją, a użycie języka negatywnego o wysokim tonie wzmacnia agresywne wrażenia u dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi i behawioralnymi. W pracy zarysowano związek między pozbawieniem opieki rodzicielskiej a zaburzeniami emocjonalnymi i behawioralnymi. Zakłócona relacja dziecko - rodzic jest predyktorem możliwych trudności w rozwoju i adaptacji dziecka. Słowa kluczowe: zaburzenia emocjonalne; zaburzenia zachowania; agresja; lęk; dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej
PL
Artykuł poświęcono problematyce zachowań agresywnych i autoagresywnych, z którymi zmagają się terapeuci dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi. Terapeuci często zmagają się z problemem agresji zarówno fizycznej, werbalnej, bezpośredniej, jak i pośredniej. Wśród dysfunkcji rozwojowych, o których jest mowa w artykule, można wymienić autyzm, zespół Aspergera, upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim, zespołem Downa i ADHD. Celem pracy jest dzielenie się doświadczeniem związanym z zachowaniami agresywnymi i autoagresywnymi przejawianymi przez dzieci z trudnościami rozwojowymi oraz podanie przykładowych interwencji, które były skuteczne w pokonaniu przedstawionych trudności. Podane przykłady trudnych zachowań dzieci, jak również sposoby radzenia sobie z nimi pochodzą z doświadczeń autora artykułu.
PL
Artykuł przedstawia memuar przodownika Antoniego Sobieralskiego, funkcjonariuszaKomendy Powiatowej Policji Państwowej w Śniatynie, okoliczności odnalezienia jego wspomnień orazprzytacza obszerne fragmenty memuaru, które obejmują pierwszy okres II wojny światowej. PrzodownikSobieralski opisał funkcjonowanie policji śniatynskiej na pograniczu rumuńskim podczas wojny z Niemcamii pośpieszną ewakuację garnizonu po niespodziewanej agresji Armii Czerwonej na Polskę, dokonanej17 września 1939 r. Zaprezentowany memuar przodownika Antoniego Sobieralskiego ukazał sięw całości drukiem z komentarzem w opracowaniu autora artykułu nakładem wydawnictwa UPH w 2016 r.
PL
W twórczości Józefa Tischnera ważne miejsce zajmuje problem agresji. Postacią agresji jest m.in. odwet. Źródłem działań odwetowych jest doświadczenie krzywdy. Jednym z największych wyzwań moralnych stojących przed człowiekiem jest nauczenie się nieodpowiadania agresją na agresję. Zdaniem filozofa zadanie to nie leży poza granicami ludzkich możliwości. W jego realizowaniu pomocna jest filozofia. Ukazuje ona człowieka jako istotę mierzącą się z różnymi problemami, ograniczeniami, cierpieniem. Filozofia Tischnera uczy rozumieć człowieka, zamiast oceniać go i moralizować. Uświadamia, że własny punkt widzenia nie jest jedyny ani ostateczny. Wyjaśnia, że ten, kto atakuje, kieruje się jakimiś racjami, chociaż by ich bronić, posługuje się metodami najgorszymi z możliwych. Jest to człowiek, który cierpi, i dlatego zadaje cierpienie.
EN
The problem of aggression occupies an important place in the work of Józef Tischner. A form of aggression is, among other things, retaliation. The source of retaliation is the experience of harm. One of the greatest moral challenges that a human being has to face, is to learn not to respond with aggression to aggression. According to the philosopher, this task is not beyond the limits of human capabilities. Philosophy is helpful in accomplishing it. It shows a human person as a being facing various problems, limitations, and suffering. Tischner’s philosophy teaches to understand a human being, instead of judging and moralizing them. This philosophy makes us aware that our own point of view is not the only one, nor the ultimate one. It explains that the attacker is guided by some reasons, although to defend them, they uses the worst possible methods. They is a human being who suffers and therefore causes suffering.
PL
Artykuł poświęcony jest przyczynom wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Głównymi powodami wojny są ambicje imperialne, przechwałki oraz chęć pokazania światu, że Rosja może zrobić wszystko bezkarnie. Po wojnach w Czeczenii, Gruzji i Syrii Rosja zdecydowała się na rozpoczęcie wojny na pełną skalę na Ukrainie. Rosja utworzyła specjalny rodzaj faszyzmu, zwany Rusizmem. Konsekwencje wojny rosyjsko-ukraińskiej nie są jasne. Możliwe są różne scenariusze od pesymistycznych, zakładających użycie broni jądrowej i eskalację wojny rosyjsko-ukraińskiej do wymiaru III wojny światowej, po umiarkowane i optymistyczne np. możliwość wewnętrznego zamachu stanu w Rosji i rozpadu Rosji na odrębne państwa. Wojna pokazuje nam, że otaczająca nas rzeczywistość nie będzie już taka sama, że nie wrócimy już do stanu sprzed dnia 24 lutego 2022 roku. Zjednoczyliśmy się a naszym głównym zadaniem jest stworzenie świata bez wojny.
EN
In study the mobbing was introduced as new the phenomenon pathological, which it stood with serious social problem, it steps out under different figures and it is connected with plaguing psychical mainly, the discrimination as well as the persecution in place of work. The analysis of notion ,,mobbing” was executed, its specific, cause was showed as well as solutions protecting workers' environment before this phenomenon. Publication in synthetic from shows how to perceive, and to diagnose mobbing in order to can it counteract effectively before he it will take real dimension.
PL
Artykuł porusza problematykę ważności empatii w redukowaniu agresji i przemocy w szkole. Jest refleksją nad znaczeniem i koniecznością kształtowania empatii u dzieci i młodzieży. Głównym celem artykułu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: Jak rozwijać empatię u dzieci i młodzieży tak, by przyczyniła się do redukowania agresji i przemocy w szkole? W artykule zauważa się znaczenie empatii w relacjach społecznych, zwłaszcza jako regulatora w sytuacjach konfliktowych. Doceniono w nim także walory programów edukacyjnych służących zwalczaniu agresji i przemocy w szkole. Tekst uzmysławia, że empatia jest kluczowa w niwelowaniu agresji i przemocy rówieśniczej w szkole, ponieważ poprzez pozytywne oddziaływanie na szereg czynników osobowościowych dziecka daje mu szanse poprawy jego funkcjonowania w sferze zarówno edukacyjnej, emocjonalnej, jak i społecznej.
EN
Aim: The aim of the study was an analysis of a relationship between parental attitudes and a tendency to impulsive aggression with a consideration of a mediating role of alexithymia. Method: The experiment used the following scales: Parental Bonding Instrument, Toronto Alexithymia Scale, and The Aggression Questionnaire, BPAQ. The study’s sample was a randomly selected group of people. There were 197 participants aged between 22 and 43 years old (M = 34.42; SD = 5.47). There were slightly more females (53.8%) than males. In terms of educational history, there were mostly people with higher education (74.1%), there rest were participants with mid-level education (14.2%) and at a bachelor’s level (11.7%). Results: As a result of conducted analysis, correlations, regression, and mediation, a moderate relationship between maternal control and difficulties with emotional identification and father’s control and alexithymia as a whole and, separately, with an operative way of thinking were identified. Maternal control is associated with a development of a tendency to hostility. In turn, father’s control increases a tendency to physical aggression, hostility, and anger. Alexithymia is strongly connected with physical aggression, hostility and anger and is a significant mediator in a relationship between maternal and father’s control and various aspects of aggression, increasing its intensity. Age correlates positively with alexithymia intensity. Conclusions: The current experiments suggests an existence of strong relationships between parental attitudes, mainly control, and a tendency to a development of alexithymia and also a tendency to various types of aggression. Alexithymia, blocking processes of emotional identification and verbalisation, results in a language no longer serving regulation and impulse control, increasing therefore a risk of aggressive behaviours. The current experiment suggests, that in the following research, there should be included also other dimensions of emotional regulation when looking at relationships between parental attitudes, alexithymia, and aggression.
PL
Cel: Celem badania była analiza związku między postawami rodzicielskimi a skłonnością do impulsywnej agresji z uwzględnieniem mediacyjnej roli aleksytymii. Metoda: W badaniu użyto następujących narzędzi: Kwestionariusz Retrospekcyjnej Postawy wobec Rodziców (Parental Bonding Instrument); Kwestionariusz do pomiaru aleksytymii (Toronto Alexithymia Scale); Kwestionariusz Agresji Buss-Perry (The Aggression Questionnaire, BPAQ). Badanie przeprowadzono na losowo wybranej grupie osób z populacji ogólnej. W sumie 197 osób w wieku od 22 do 43 lat (M = 34,42; SD = 5,47). W próbie nieznacznie większy odsetek stanowiły kobiety (53,8%). Pod względem poziomu wykształcenia dominowały osoby posiadające wyższe wykształcenie (74,1%); pozostały procent stanowiły osoby z wykształceniem średnim (14,2%) oraz licencjackim (11,7%). Rezultaty: W wyniku przeprowadzonych analiz, korelacji, regresji oraz mediacji wykazano umiarkowany związek między kontrolą matki a trudnościami w identyfikacji emocji oraz kontrolą ze strony ojca a aleksytymią, jako całością, oraz osobno z operacyjnym stylem myślenia. Kontrola ze strony matki wiąże się z rozwojem skłonności do wrogości. Z kolei kontrola ze strony ojca zwiększa skłonność do agresji fizycznej, wrogości i gniewu. Aleksytymia silnie wiąże się z agresją fizyczną, wrogością oraz gniewem i jest istotnym mediatorem w relacji między kontrolą matki i ojca a różnymi aspektami agresji, zwiększając jej natężenie. Wiek koreluje pozytywnie z natężeniem aleksytymii. Konkluzje: Przeprowadzone badanie wskazuje na istnienie silnych związków między postawami rodziców, głównie kontrolą, a tendencją do rozwoju aleksytymii oraz skłonnością do różnych przejawów agresji. Aleksytymia, blokując procesy identyfikacji i werbalizacji emocji powoduje, że język nie służy do regulacji i kontroli pobudzenia, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia zachowań agresywnych. Przeprowadzone badanie wskazuje, że w kolejnych badaniach należy uwzględnić także inne wymiary dotyczące regulacji emocji, badając związki między postawami rodzicielskimi, aleksytymią a agresją.
EN
Problem of risky behaviours is closely related to the period of adolescence. From the point of view of the current state of research on aggression and its forms and risk in its various manifestations, it seems reasonable to give the following research problem: Is there a relationship between the level of aggression and the risk-taking behaviour of young people during adolescence? The research used the Questionnaire Moods and Humors by Arnold H. Buss and Ann Durkee in the Polish adaptation of Mieczysław Choynowski, and the Multifactor Risk Behaviour Scale (WSZR) by Ryszard Studenski. 118 students of Lublin primary schools (70 girls and 48 boys) took part in the research. The age of the respondents ranged from 14 to 16 years (M = 14.89; SD = 0.71). Statistical data analysis has proved that the relationship between the level of aggression and the tendency to aggressive behaviour is positive and moderate. Sex is probably not a factor differentiating the correlation between general aggression and risk propensity, because the strength of the relationship between variables turned out to be similar in both girls and boys. It can be concluded that the representatives of both sexes, along with the increase in the level of aggression, tend to become more risky.
PL
Ryzykowne zachowania problemowe są ściśle związane z okresem adolescencji. Z punktu widzenia aktualnego stanu badań nad agresją i jej formami oraz ryzykiem w jego różnych przejawach zasadne wydaje się postawienie następującego problemu badawczego: Czy istnieje zależność pomiędzy poziomem agresji a skłonnością do podejmowania zachowań ryzykownych przez młodzież w okresie adolescencji? W badaniach wykorzystano Kwestionariusz Nastroje i Humory Arnolda H. Bussa i Ann Durkee w polskiej adaptacji Mieczysława Choynowskiego oraz Wieloczynnikową Skalę Zachowań Ryzykownych (WSZR) Ryszarda Studenskiego. W badaniach wzięło udział 118 uczniów lubelskich szkół podstawowych (70 dziewcząt i 48 chłopców). Wiek badanych wynosił od 14 do 16 lat (M = 14,89; SD = 0,71). Statystyczna analiza danych dowiodła, że związek między poziomem agresji a skłonnością do zachowań agresywnych jest dodatni i ma umiarkowane nasilenie. Płeć prawdopodobnie nie jest czynnikiem różnicującym korelację między ogólną agresją a skłonnością do ryzyka, ponieważ siła związku między zmiennymi okazała się zbliżona w grupie zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Można wnioskować, że u przedstawicieli obu płci wraz ze wzrostem poziomu agresji zwiększa się skłonność do zachowań ryzykownych.
first rewind previous Page / 6 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.