Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 48

first rewind previous Page / 3 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  audyt
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
1
Content available remote

Audyt wewnętrzny a proces zarządzania ryzykiem

100%
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 1
|
issue 2
199-210
PL
Audyt wewnętrzny spełnia bardzo ważną misję w procesie zarządzania ryzykiem. Rola audytu wewnętrznego sprowadza się do przedstawienia niezależnej oceny i wsparcia zarządzających organizacją w skutecznym zarządzaniu ryzykiem. Celem artykułu jest zaprezentowanie roli audytu wewnętrznego w procesie zarządzania ryzykiem w organizacji. W artykule scharakteryzowano istotę i zadania audytu wewnętrznego oraz omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące zarządzania ryzykiem. Szczególną uwagę zwrócono na wyeksponowanie znaczenia procesu zarządzania ryzykiem w działalności audytu wewnętrznego.
PL
Artykuł przedstawia zarządzanie ryzykiem jako część zintegrowanego systemu zarządzania, w ramach którego identyfikuje się ryzyko i obszary jego występowania. Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie można uznać za jedną z trzech kluczowych płaszczyzn zarządzania: operacyjnego, strategicznego i zarządzania ryzykiem identyfikowalnym w dwóch pierwszych [Karmańska 2008, s. 134]. Celem artykułu jest wykazanie, że zadaniem audytu finansowego jest przysporzenie organizacji wartości dodanej, m.in. przez ocenę i doskonalenie skuteczności procesów zarządzania organizacją i ryzykiem. Audyt finansowy koncentruje się na sprawozdaniach finansowych badanej jednostki i sprawdza, czy odzwierciedlają one rzetelnie i jasno jej sytuację. Autor podkreśla, że istotne jest zidentyfikowanie wszystkich rodzajów ryzyka, jakie w ocenie audytu finansowego zagrażają osiągnięciu celów przedsiębiorstwa, chociaż nie da się go uniknąć w ogóle. Istnieją jednak metody pozwalające zminimalizować ryzyko do rozmiarów nadających się do zaakceptowania
PL
Audyt prowadzony w jednostkach sektora finansów publicznych, a w szczególności audyt efektywnościowy, ma za zadanie przyczyniać się do usprawnienia działalności operacyjnej. Bardzo ważną rolę w tym procesie odgrywają mierniki. Dlatego za cel niniejszego artykułu przyjęto wskazanie ich przydatności w prowadzeniu audytu, zarówno od strony teoretycznej, jak i w praktyce. Część empiryczna odnosi się do jednostki budżetowej, w której stosowane mierniki poddano ocenie pod względem możliwości ich wykorzystania dla potrzeb audytu efektywnościowego. Realizacja celu wymagała dokonania przeglądu literatury, zastosowania ogólnej metody dedukcyjnej, przeprowadzenia wywiadu oraz analizy materiałów źródłowych. W rezultacie podjętych prac sformułowano zalecenia dla kierownictwa badanego podmiotu związane z koniecznością modyfikacji stosowanych mierników.
PL
Celem opracowania jest analiza roli głównych form kontroli w zapewnieniu prawidłowej realizacji przez publiczne uczelnie techniczne projektów unijnych. W artykule przedstawiono specyfikę projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Omówiono główne formy kontroli w projektach unijnych. Ostatnia część tekstu dotyczyła roli kontroli w zapewnieniu skutecznej realizacji projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej i została oparta na danych pierwotnych zgromadzonych w trakcie przeprowadzonego badania ankietowego. Studia literaturowe oraz wyniki badań własnych potwierdziły kluczowe znaczenie kontroli bieżącej w realizacji przedsięwzięć dofinansowanych ze środków unijnych. Wykazały ponadto szczególnie istotną rolę audytu zewnętrznego w przypadku wykrywania nieprawidłowości oraz audytu wewnętrznego w zakresie wskazywania właściwych działań.
PL
Celem artykułu jest przedstawienie i ocena planowanych zmian w systemie rewizji finansowej w Polsce, wynikających z uchwalenia nowej ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Ustawa ta to wymóg wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy 2014/56/UE i rozporządzenia nr 537/2014. Uchyla ona dotychczas obowiązującą ustawę o biegłych rewidentach, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym i wprowadza wiele zmian w regulacjach rynku audytorskiego i biegłych rewidentów. Do rozwiązania przedstawionego problemu badawczego zastosowano metodę analizy aktów prawnych, zarówno międzynarodowych, jak i krajowych oraz literatury z zakresu rewizji finansowej, a także metody porównań i wnioskowania. Nowe regulacje prawne w zakresie rewizji finansowej są najbardziej restrykcyjne ze wszystkich krajów europejskich i budzą wiele kontrowersji, szczególnie w środowisku audytorskim. Zmiany te należy określić jako ewolucyjne i ocenić pozytywnie ze względu na ich wpływ na wzrost jakości badania sprawozdań finansowych, w szczególności JZP.
PL
Książka Benford’s Law, Applications for Forensic Accounting, Auditing and Fraud Detection napisana przez Marka Nigriniego, zawiera opisy narzędzi analitycznych, służących przetwarzaniu danych finansowych w celu wykrywania oszustw. Autorka omawia i wyjaśnia prawo Benforda, które jest podstawą budowy narzędzi proponowanych przez Negriniego.
XX
Celem artykułu jest przedstawienie i ocena zmian w systemie rewizji finansowej, zmierzających do podniesienia jakości oraz roli badania sprawozdań finansowych. Zmiany te wynikają z dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady, które transponowane są także do prawodawstwa polskiego. Do rozwiązania przedstawionego problemu badawczego zastosowano metodę analizy aktów prawnych, zarówno międzynarodowych, jak i krajowych oraz literatury z zakresu rewizji finansowej, a także metody porównań i wnioskowania. W opracowaniu zaprezentowano też ocenę jakościową postrzegania audytu w Polsce, dokonaną na podstawie badań ankietowych, opracowanych przez Bank Światowy. Na podstawie tych badań można stwierdzić, że audyt jest różnie postrzegany, zarówno przez jego użytkowników, wykonawców oraz nadzorców, a wprowadzone i planowane, ewolucyjne zmiany w systemie regulacji prawnych można ocenić jako pozytywne, gdyż z założenia mają przyczynić się do poprawy jakości badania sprawozdań finansowych.
PL
W trakcie każdego kryzysu nasilają się apele o większą transparentność sprawozdań finansowych i konieczność ściślejszego nadzoru nad operacjami księgowymi w przedsiębiorstwach i grupach kapitałowych. Czy odpowiednie zmiany nastąpiły w wyniku kryzysu 2008 roku? Analizując wprowadzone zmiany organizacyjne i merytoryczne oraz ich skutki autor stwierdza, że wiele z nich ma charakter pozorny. Podkreśla ponadto, że jedną z kluczowych kwestii nadzoru jest umocowanie i zdefiniowanie nadzoru korporacyjnego, a w tym głównie rad nadzorczych, i wyodrębnionych z członków tych rad komitetów audytu: ich zadań, kompetencji, zaangażowania i odpowiedzialności.
EN
Public policy is a new science discipline in Poland. At the same time, it is an area of practice so it refers to real public interventions (measures) that are undertaken in order to solve a specific problem, usually by the government, but also by various civic society entities. Interventions may vary and may comprise a municipal road construction, as well as an enterprise innovation support programme, or an improvement of access to medical services. Interventions may also denote whole reforms in the given area. In his article, the author presents the key issues of public policy as a science discipline and actual public activities. He discusses, in the first place, the aspects that seem useful from the perspective of NIK audits conducted in the institutions tasked with public interventions.
PL
W artykule przestawiono zagadnienie dostosowania stron internetowych do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności: sensorycznej, ruchowej, intelektualnej. Celem tekstu jest prezentacja rozwiązań, jakie są wdrażane w celu likwidacji barier w dostępie do sieci. W tekście wykorzystano materiały z konferencji „Dostępność Polska 2014”, współorganizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, która podsumowała prowadzony we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) projekt: „Wspieranie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji i usług zamieszczonych w Internecie”. Specjaliści z Integracji przebadali ponad 500 serwisów internetowych instytucji publicznych, a 300 z nich aktywnie wspierali we wdrażaniu dostępności. W e-szkoleniach i warsztatach, realizowanych w ramach projektu, wzięło udział ponad 700 osób, które na co dzień odpowiedzialne są za serwisy tych instytucji.
EN
The article presents the issue of adapting websites to the needs of persons with different types of disability: sensory, physical or intellectual. The aim of the text is to present solutions that are implemented in order to eliminate barriers to the access to the network. The text uses material from the conference on „Availability of Poland 2014”, co-organized by the Friends of Integration Association, which summed up the project „Supporting persons with disabilities in the open access to information and services published on the Internet” run in cooperation with the State Fund for Rehabilitation of Disabled Persons (PFRON). Specialists from the Integration studied more than 500 websites of public institutions, and supported actively 300 of them in the implementation of accessibility. More than 700 people responsible for the services of these institutions, took part in e-learning courses and workshops every day, that were realized within the project.
EN
The aim of the article is an attempt to assess the International Standards for the Professional Practice of Internal Auditing in the process of organisation and audit activities in the entities from the public finance sector. The analysis was conducted based on a selected group of standards that are particularly significant in the process of efficiency and effectiveness of audit activities due to the limited text of this article. The introduced Standards define the framework rules of performing and promoting a broad scope of internal audit services adding value to an organisation. Moreover, the purpose of the Standards is to create the basis for the assessment of internal audit activities, thence the facilitation of the processes and operating activities of an organisation. Internal audit is one of the key elements necessary for the proper management of an organisation, including a public finance sector unit. In line with the definition of The Institute of Internal Auditors (IIA), internal auditing is an independent, consulting and verifying activity designed to improve organization’s operations and to add value to it. Internal audit supports an organisation in achieving its goals through a systematic and methodical approach to the assessment and improvement of the processes of risk and organisation management as well as control.
PL
Celem artykułu jest ocena stosowania Międzynarodowych standardów praktyki zawodowej audytu wewnętrznego w procesie organizacji i czynnościach audytowych w jednostkach sektora finansów publicznych. Analizę przeprowadzono na podstawie wybranej grupy standardów, szczególnie istotnych w procesie sprawności i efektywności czynności audytowych. Wprowadzone standardy wyznaczają ramowe zasady wykonywania i upowszechniania szerokiego zakresu usług audytu wewnętrznego, przysparzających organizacji wartości dodanej. Ponadto celem standardów jest stworzenie podstaw do oceny działalności audytu wewnętrznego, a tym samym przyczynienie się do usprawniania procesów i działalności operacyjnej organizacji. Audyt wewnętrzny jest jednym z kluczowych elementów niezbędnych do właściwego zarządzania organizacją, w tym jednostką sektora finansów publicznych. Według definicji The Institute of Internal Auditors (IIA) audyt wewnętrzny jest niezależną działalnością doradczą i weryfikującą, której celem jest usprawnienie operacyjne organizacji i wniesienie do niej wartości dodanej. Audyt wewnętrzny wspomaga organizację w osiąganiu jej celów poprzez systematyczne i metodyczne podejście do oceny i doskonalenia procesów zarządzania ryzykiem i organizacją oraz kontroli.
12
Publication available in full text mode
Content available

Artificial Intelligence in Audit

61%
PL
Celem artykułu jest wskazanie korzyści płynących z zastosowania sztucznej inteligencji (AI) w badaniu sprawozdań finansowych. Posłużono się kwestionariuszem ankiety. Próbą badawczą objęto 206 praktyków i studentów audytu i rachunkowości. Zastosowano analizę czynnikową metodą głównych składowych z rotacją Promax. Wyniki wskazują, że w opinii respondentów zastosowanie sztucznej inteligencji zwiększa efektywność audytu. Sztuczna inteligencja usprawnia komunikację i obsługę klienta. Ponadto AI może zautomatyzować czasochłonne i rutynowe zadania. Powyższe trzy czynniki odpowiadają za 62,223% wariancji. Wyniki badania wskazują na korzyści płynące z implementacji sztucznej inteligencji w audycie i mogą wspierać menedżerów we wdrażaniu nowych technologii w ich organizacjach. Ograniczeniem badawczym jest fakt, że badanie koncentruje się na respondentach jedynie z Polski.
EN
The main objective of this paper is to identify the benefits of applying the Artificial Intelligence (AI) in the audit sector. The study employed a questionnaire for a research sample including 206 auditing and accounting practitioners and students. Data were collected via an online survey. A principal axis factor analysis with the Promax rotation was conducted to assess the underlying structure for the points of the questionnaire. The research outcomes indicate that, in the opinion of the respondents, AI adoption increases audit efficiency, and enhances client communication and service. Finally, AI can also automate time-consuming and routine tasks. The three indicated factors account for 62.223% variance. The findings reveal the advantages of AI adoption and could support managers in deploying new technology in their organizations. The research limitation concerns the fact that this study focused only on respondents from Poland.
EN
Internal audits are a requirement of quality management standards. Company management is responsible for scheduled implementation of audits. Auditors must be provided with adequate working conditions, including management’s commitment and support. A development of an efficient audit team is crucial in the achievement of specified quality objectives. Organizations with a committed management team have a higher compliance level with quality standards requirements than organizations with a tendency to transfer the responsibility to the representatives of management.
PL
Audyty wewnętrze są wymaganiem norm zarządzania jakością. Kierownictwo firmy odpowiada za planowe realizowanie działań audytowych. Audytorom muszą być zapewnione odpowiednie warunki pracy, do których należy zaliczyć zaangażowanie kierownictwa oraz wsparcie ze strony kadry kierowniczej. Budowanie sprawnego zespołu audytowego ma istotne znaczenie dla osiągania założonych celów jakościowych. W organizacjach, w których widoczne jest takie zaangażowanie, stan zgodności z wymaganiami norm jakości jest wyższy niż w organizacjach, w których istnieje tendencja do całkowitego przenoszenia odpowiedzialności na przedstawicieli kierownictwa.
PL
Znaczenie technologii dla długookresowego rozwoju przedsiębiorstw jest niepodważalne. Zarządzanie technologią w sposób pro aktywny, pozwala przedsiębiorstwom na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej. W związku z tym, przedsiębiorstwa zmuszane są do ciągłego monitorowania swojego potencjału technologicznego oraz  otoczenia zewnętrznego. Dlatego przedmiotem artykułu jest prezentacja założeń metodyki audytu technologicznego, który staje się ciekawym narzędziem możliwym do wykorzystania przez przedsiębiorstwa. Artykuł zawiera problematykę pojęcia technologii, audytu wewnętrznego oraz  zagadnienia związane z metodyką audytu technologicznego. Ponadto rozważania dotyczące problematyki technologii i audyty technologicznego, zostały dopełnione wskazaniem istotności tego obszaru dla zarządzania przedsiębiorstwem.
EN
The role of internal audit is to provide independent and objective assurance that an organisation‘s risk managment, governance and internal control processes are operating effectively. The article presents the history of internal audit in the world, which due to environment changes as well as unfavourable occurrences taking place on the global market, play a remarkable role in banking systems.
PL
Celem artykułu jest rozpoznanie specyficznych cech audytu religijnego, sprawowanego w muzułmańskich instytucjach finansowych. Tezą opracowania staje się twierdzenie, wskazujące, że tożsamość kulturowa (religijna) opisująca przestrzeń realizacji funkcji przypisanych procesom audytu decyduje o ich treści i zakresie. Osiągnięciu wyznaczonego celu oraz weryfikacji postawionej tezy podporządkowano układ artykułu oraz wykorzystane metody badawcze obejmujące studia literatury tematu oraz analizę opisową i porównawczą. W treści artykułu, poza wstępem i zakończeniem, wyodrębniono trzy jego elementy, poświęcone zagadnieniom: a) istoty audytu religijnego muzułmańskich instytucji finansowych, b) sylwetki audytora realizującego zadania omawianego audytu oraz c) wyzwań jakie przed audytem religijnym stawiają współczesne uwarunkowania i dynamika rozwoju finansów muzułmańskich. W wyniku przeprowadzonych badań potwierdzono postawioną tezę, stwierdzając, że islam, rozpatrywany jako czynnik kształtujący instytucjonalną, kulturową i społeczno-ekonomiczną przestrzeń działania muzułmańskich instytucji finansowych, decyduje o istocie, funkcjach i zakresie sprawowanego w nich audytu. Walorem publikacji jest skupienie jej treści na rzadko podejmowanej w krajowej literaturze przedmiotu problematyce audytu religijnego sprawowanego w środowisku islamu.
EN
The purpose of the article is to identify the specific characteristics of religious audit performed in Muslim financial institutions. The thesis put forward in the study is that cultural (religious) identity, determining the space in which the functions assigned to audit processes are realized, determines their content and scope. The layout of the article and the applied research methods, including the subject literature studies and also the descriptive and comparative analysis were focused on obtaining the defined research purpose and verifying the specified thesis. The article, apart from the introduction and conclusion, is divided into three parts devoted to the following problems: a/the nature of religious audit performed by Muslim financial institutions, b/the profile of the auditor carrying out the audit and c/the challenges faced by religious audit due to current determinants and dynamics of Muslim finance development. As a result of the conducted research the above presented thesis was positively verified by observing that Islam, regarded as a factor influencing the institutional, cultural and socio-economic space in which Muslim financial institutions are functioning, determines the nature, functions and scope of the audit they perform. The value of the publication is its focus on the question rarely discussed in the national literature of the subject, i.e. religious audit performed in Islamic space.
PL
Głównym tematem artykułu była analiza badań przeprowadzonych u producenta farb proszkowych przedsiębiorstwa X, w zakresie zastosowania audytu wewnętrznego, jako metody pozwalającej na zapobieganie pojawienia się kryzysu. Właściwa współpraca operatorów produkcyjnych z menedżerami ma kluczowe znaczenie dla budowy właściwej pozycji audytu wewnętrznego w przedsiębiorstwie X. Brak należytej współpracy na etapie badań, przy braku wsparcia z obu stron, napotka istotne problemy, opory co w konsekwencji, pod presją audytu wewnętrznego może ewoluować w złym kierunku.
EN
The main subject of the article was an analysis of the research conducted in the company X, a powder coating producer. The research encompassed the use of internal audit procedures as a method of preventing crisis situations. Proper cooperation of production operators with the management representatives is of key importance for building the correct position for internal auditing at the company X. Lack of cooperation at the research stage, with lack of support from both the parties will meet real problems and resistance, which in consequence – under the pressure of internal auditing – may evolve into improper practices.
PL
Wraz z rozwojem i dostępnością Internetu obserwuje się wzrost aktywności przestępczej w sieci. Próby wyłudzenia informacji strategicznych oraz danych osobowych są coraz częstsze. Stanowi to wyzwanie nie tylko dla indywidualnych użytkowników, ale również dla kadry zarządzającej personelem przedsiębiorstw. Celem pracy jest przedstawienie mechanizmu oszustwa internetowego typu „spear phishing ”, polegającego na próbie wyłudzenia danych autoryzacji dostępu do internetowych kont prywatnych lub służbowych. W pracy przedstawiono założenia niskonakładowego, uniwersalnego audytu wewnętrznego, który w sposób kontrolowany pozwoliłby na sondaż stopnia wyszkolenia i podatności pracowników na próby wyłudzenia poufnych danych.
EN
Each month, more attacks are launched for the purpose of stealing account information, logon credentials, and identity information in general. This attack method known as phishing is most commonly initiated by sending out emails with links to spoofed websites that harvest information. This is a challenge not only for individual users but also for personnel management of enterprises. The aim of the study is to present the mechanism of spear phishing, which is one of the type of phishing attack. The paper presents the assumptions of universal audit of data security and information technology systems.
PL
W Polsce obowiązek wyłonienia komitetu audytu w ramach rady nadzorczej jednostki zainteresowania publicznego istnieje od 7 maja 2009 r. Do tego czasu było to jedynie zalecenie zawarte w dokumentach poświęconych zasadom ładu korporacyjnego. W 2017 r. wspomniana ustawa została zastąpiona Ustawą z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Celem artykułu jest prezentacja zadań komitetu audytu działającego w ramach rady nadzorczej jednostki zaufania publicznego oraz identyfikacja i omówienie wyzwań przed nim stojących. Jako narzędzia badawcze wykorzystano krytyczną analizę literatury obejmującą akty normatywne, metodę opisu, syntezy i dedukcji. W pierwszej części artykułu przedstawiono zadania komitetu audytu wynikające z obecnie obowiązującej ustawy. Następnie na podstawie raportu KNF prezentującego wyniki badań nad zgodnością sprawozdań finansowych emitentów papierów wartościowych z zasadami raportowania finansowego, tym MSSF, przeanalizowano ich jakość i najczęściej popełniane błędy.
EN
In Poland, the obligation to select an audit committee within the supervisory board of a public interest entities has been from 7 May 2009. Until now, it has only been recommendation contained in the documents on the principles of corporate governance. In 2017, the Act of 11/05/2017 on statutory auditors, audit firms and public supervision entered into force. The aim of the article is to discuss the tasks of the audit committee operating in the public trust unit and to identify and discuss the challenges the committee is facing. As a research tools, the analysis of subject literature including legal regulations, a method of description, synthesis and deduction was used. The first part of the article discusses the tasks of the audit committee resulting from current law. Then, based on a report of Polish Financial Supervision Authority ‘s titled”Enforcement of the financial reporting of securities issuers carried out in 2017” their quality and the most common mistakes were analyzed.
EN
New standards for the auditor’s profession have to be applied by Polish independent auditors to the revision of financial statements for 2016. When public interest companies are not clients of an auditor’s entity, this is required for audits for 2017. The implementation of International Auditing Standards in Poland is a serious challenge and a subject of many discussions among auditors. The article presents an analysis of the chain of events that led to such a change. The author aims to find the reason why the application of international standards is so difficult for Polish auditors who perform their duties in medium and small auditing companies.
PL
Nowe normy zawodowe muszą być stosowane przez biegłych rewidentów przeprowadzających czynności badania sprawozdań finansowych w kancelariach audytorskich za rok 2016 lub w przypadku niebadania jednostek zainteresowania publicznego – do badań za rok 2017. Implementacja Międzynarodowych Standardów Badania w Polsce do czynności rewizji finansowej stanowi bardzo poważne wyzwanie i jest szeroko komentowana w środowisku audytorów. Artykuł stanowi analizę zmian uregulowań zawodu biegłego rewidenta na przestrzeni lat oraz próbę znalezienia przyczyn, dla których zastosowanie nowych norm wykonywania zawodu przysparza wielu trudności w środowisku biegłych rewidentów zatrudnionych w małych i średnich podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych.
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.