Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 24

first rewind previous Page / 2 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  psychologia pozytywna
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
1
Publication available in full text mode
Content available

Porażka w dyskursie edukacyjnym

100%
PL
Porażki towarzyszą człowiekowi w każdej dziedzinie życia, nie omijają więc i edukacji. Stąd niepowodzenia szkolne, choć początkowo z oporami, stały się przedmiotem badań pedagogiki. Jednak tradycyjne podejście do porażki, traktowanie jej jako zjawiska negatywnego, które należy zwalczać, znajduje poczesne miejsce w dyskursie edukacyjnym. Wykorzystanie w tym zakresie osiągnięć psychologii pozytywnej mogłoby całkiem zmienić podejście, a także przyczynić się do tak pożądanego zwiększenia efektywności edukacji.
PL
W artykule omówiono historię i rozwój psychologii pozytywnej – nowej dyscypliny psychologicznej wyłonionej pod koniec XX wieku. Przedstawiono źródła i filozoficzne podstawy psychologii pozytywnej powiązanej z podejściem egzystencjalnym i psychologią humanistyczną. Scharakteryzowano specyfikę tej nowej dziedziny opierającej się na ścisłym, naukowym i empirycznym sposobie badania ludzkiego zachowania. Dokonano przeglądu najważniejszych definicji dobrostanu oraz analizowano możliwe zmiany dobrostanu pod wpływem niekorzystnych wydarzeń życiowych. Aplikacyjne zastosowania psychologii pozytywnej są widoczne w dynamicznie rozwijającym się dziale pozytywnych interwencji psychologicznych poprawiających funkcjonowanie ludzi. Przytoczono również informacje ilustrujące związki między doświadczanymi emocjami a funkcjonowaniem układu nerwowego. W literaturze przedmiotu pojawiają się artykuły kwestionujące nowatorstwo i użyteczność idei psychologii pozytywnej oraz krytycznie oceniające dotychczasowy dorobek nowej dyscypliny. Obecnie ma miejsce rozwój drugiej fali psychologii pozytywnej (SWPP), w której próbuje się zrównoważyć pozytywne i negatywne aspekty życia ludzi. Ilustracją tego dialektycznego procesu jest metafora mieszania się światła i ciemności. Współcześnie można uznać psychologię pozytywną za ruch naukowo-intelektualnej zmiany poszerzającej horyzonty nauki.
PL
W tekście przedstawiono możliwości wykorzystania wybranych założeń psychologii pozytywnej w procesie przygotowywania uczniów w młodszym wieku szkolnym do radzenia sobie z zagrożeniami cywilizacyjnymi XXI wieku (pandemie, migracje, wojny, głód, etc.), rozumiane jako kryzysy, których można uczyć się pokonywać. W procesie edukacji, zwłaszcza wczesnoszkolnej, problematyka zagrożeń cywilizacyjnych jest zazwyczaj pomijana, m.in. dlatego odnotowuje się coraz więcej niepokojących zjawisk w życiu dzieci i młodzieży (agresja, depresja, wycofywanie, ect.). Założenia psychologii pozytywnej prezentowane i wykorzystane są w tym tekście nie jako punkt wyjścia do projektowania działań terapeutycznych, ale do projektowania edukacyjnych procesów profilaktycznych. W tekście odwołano się także do teorii samookreślenia (SDT) E. Deci’ego i R. Ryana, a w szczególności do jednej z jej subteorii odnoszącej się do potrzeb i motywacji człowieka. Zaakcentowano tu konieczność zapewnienia dziecku w procesie edukacji realizacji trzech najbardziej podstawowych potrzeb człowieka: kompetencji, relacji z innymi i autonomii – traktowanych jako niezbędne warunki osiągania przez dzieci dobrostanu i uczenia się radzenia sobie z pojawiającymi się kryzysami „tu i teraz” a także w przyszłości.
EN
From the very beginning, transactional analysis (TA) in its psychotherapeutic dimension has been guided by the same assumptions which form the basis of positive psychology. This fact has been pointed out by a number of authors publishing in Transactional Analysis Journal. The implementation of transactional analysis into education and its problems, models and solutions additionally increase the involvement of this concept in contemporary positive psychology.
PL
Analiza transakcyjna (AT) jako jeden z kierunków psychoterapii od początku swojego istnienia kierowała się założeniami bliskimi psychologii pozytywnej. Na ten fakt zwraca uwagę wielu autorów publikujących w „Transactional Analysis Journal”. Implementacje analizy transakcyjnej do edukacji i pojawiające się tutaj problemy, modele i rozwiązanie dodatkowo zwiększają zaangażowanie tej koncepcji w kierunku współcześnie rozumianej psychologii pozytywnej.
PL
Psychologia pozytywna, w przeciwieństwie do psychologii klinicznej, koncentrującej się na patologii oraz deficytach, skupiona jest na ludzkich siłach, cnotach oraz zaletach. Szeroko rozpowszechniony problem depresji i stresu wśród młodych ludzi, malejące zadowolenie z życia oraz pozytywna korelacja pomiędzy pozytywnymi emocjami a zaangażowaniem w naukę przemawiają za tym, aby nauka dobrostanu odbywała się w szkole. Artykuł składa się z dwóch części. Celem pierwszej części jest przedstawienie kwestii teoretycznych związanych z psychologią pozytywną. W części drugiej zaprezentowano programy szkolne, których założenia wyrosły na gruncie psychologii pozytywnej.
PL
W artykule opisano zagadnienie psychologii pozytywnej oraz jej zastosowania w edukacji, a także pojęcia takie jak dobrostan i jakość życia. Zwrócono uwagę na poczucie własnej wartości oraz rolę dorosłych w budowaniu poczucia wartości u dzieci. Opisano organizację badań oraz zaprezentowano działania wspierające poczucie własnej wartości stosowane w jednej z białostockich placówek.
EN
The article describes the issue of positive psychology and its application to education, as well as concepts such as well-being and quality of life. Attention was paid to selfesteem and the role of adults in building self-esteem in children. The organization of the study is described, and the self-esteem-supporting activities used at the one of the preschool and school institution in Bialystok.
PL
Przez długi okres historii problemy niepełnosprawności i rehabilitacji były rozpatrywane głównie w kontekście patologii. Pod koniec XX w. w formalny sposób ukonstytuowała się psychologia pozytywna, która koncentruje się na dodatnich stronach psychospołecznego funkcjonowania człowieka. Nauka o szczęściu i ludzkich siłach ujmuje problemy rehabilitacji w kategoriach teorii systemowych, a dokładniej w kontekście samoorganizującego się systemu (self-organizing, autopoietic). W procesie utrzymania samoorganizacji systemu szczególną rolę pełni ruch i mowa, co ma wyraźne implikacje dla rehabilitacji, w tym dla terapii ukierunkowanej na potraumatyczny wzrost (posttraumatic growth). Podkreślenie przez psychologię pozytywną potencjału tkwiącego w człowieku np. prężności (resilience), samostanowienia (self-determination), umożliwiło uzupełnienie tradycyjnego podejścia do rehabilitacji wspieraniem korzystnych procesów i dodatnich aspektów psychospołecznego rozwoju i funkcjonowania osób z niepełnosprawnością.
EN
Throughout history, problems of disability and rehabilitation were considered mainly in the context of pathology. However, at the end of the twentieth century, positive psychology was officially formed. It focuses on the positive sides of psycho-social human functioning. The science of happiness and human strength captures the problems of rehabilitation in terms of systemictheories; more specifically, in the context of a self-organizing system (autopoietic). In the process of maintaining the self-organization of a system, movement and speech have a special role. This has clear implications for rehabilitation, including therapies aimed at posttraumatic growth. Emphasized by positive psychology, the potential of human resilience e.g., self-determination, has made it possible to supplement the traditional approach to rehabilitation by supporting beneficial processes and positive aspects of psycho-social development and functioning of people with disabilities.
PL
Artykuł omawia pięć fundamentalnych wymiarów programu formacyjnego zwanego „Aktywny Program Pozytywnego Rozwoju Osobistego” (APPRO). Adresowany jest on nie tylko do środowiska kościelnego, ale również do każdego, kto chciałby wzrastać w dobrostanie ludzkim. APPRO wykorzystuje wiedzę współczesnych nurtów psychologicznych, w których znaczące miejsce zajmuje psychologia pozytywna. Pośród pięciu wymiarów istotnych w formacji ludzkiej kandydatów do kapłaństwa i życia zakonnego są: wdzięczność, zarządzanie czasem, przyjmowanie wyzwań, uczucia oraz duchowość. Wszystkie te elementy są integralnie związane z ludzkim dobrostanem, a pośrednio z jakością powołania i przeżywaniem misji w Kościele.
EN
This article discusses the five fundamental dimensions of the "Activity Program Positive Personal Development" (APPRO) formation program. It is addressed not only to the environment of the Church, seminarians, priests, and male and female religious, but also to anyone who wishes to grow in well-being within a Catholic context. APPRO is a positive psychological approach. The five dimensions relevant to human formation of candidates to the priesthood and religious life include: gratitude, time management, accepting challenges, emotions, and spirituality. All those elements are integral to human flourishing and indirectly bound with the quality of vocation and the mission of the Church.
PL
Niniejszy artykuł skupia się na aspektach związanych z psycholo­gią pozytywną i jej odniesieniem do klasy szkolnej. Próba badawcza składała się z 27 przyszłych nauczycieli, z którymi zostały przeprowadzone wywiady w celu poznania czynników o kluczowym z ich punktu widzenia znaczeniu podczas nauczania, jak również wyłonienia najważniejszych cech, jakie ich zdaniem po­winien posiadać dobry nauczyciel języka obcego. Analiza danych jakościowych wykazała, że większość kategorii wymienionych przez badanych była bezpośred­nio związana z psychologią pozytywną.
EN
The present article is to focus on aspects connected with the positive psychology and their possible implementation into the classroom setting. The research sample that consisted of 27 pre­service teachers was interviewed in or­der to elicit factors that, from their perspective, are of crucial importance while teaching as well as some key characteristics of a good language teacher. Qualita­tive data analysis revealed that most of the categories mentioned by the inform­ants of the study were directly linked to the positive psychology.
Amor Fati
|
2015
|
issue 1
71-96
EN
This paper explores the problem of virtue, understood as a mental disposition and its impact on the existence of human subject. The concepts of virtues developed by philosophers over the different eras are now the inspiration for psychology, mostly positive psychology. The aim of this analysis is to verify the hypothesis of a relationship between the possession of specific virtues and a sense of the quality of life. The research method is based on an analysis of the literature. The research material consists of the latest publications of leading psychologists, experts in the field of positive psychology, Polish and foreign, and an extensive literature in the field of philosophy. Based on the achievements of contemporary researchers in the article discusses the virtues catalog developed by the most eminent authorities in the field of positive psychology. The author proposes the thesis for a strong relationship between the virtues-psychological characteristics, and good mental and physical condition. The author shows which virtues are the most important in the human happi-ness. Moreover, author describes the benefits of having the virtues. Another theme of the article is a discussion about the psychological concept of virtues. The analysis ad-dresses the problem of achievements data by using psychometric tools in psychology.
PL
Artykuł przedstawia jedną z wielu form zastosowania wiedzy psychologii pozytywnej w formacji ludzkiej kapłanów i osób zakonnych. Program APPRO został stworzony na potrzeby seminarzystów, księży oraz osób konsekrowanych, będących nie tylko w formacji początkowej, ale również i stałej. Ukierunkowany jest on na rozwój dobrostanu ludzkiego, co pośrednio wzmacnia i optymalizuje inne cele formacyjne.
EN
This article presents a specific opportunity to apply the knowledge of positive psychology in furthering the human formation of clergy and religious. The APPRO program was conceived specifically to address the needs of seminarians, priests, and consecrated persons in their initial formation as well as their continuing personal growth for effective ministry. It focuses on the psy-chological well-being of the individual which undoubtedly can enhance and optimize the ongoing formation of the person.
EN
In the postmodern era, individuals are facing new challenges for career management and life management arising from the complexity of the current world of work. This article discusses the importance of individual resources in a positive psychology framework, introducing a new concept called Positive Lifelong Management: Self and Relationship (Di Fabio, 2014g). Subsequently, the article explores career counselling accountability and the related issue of evaluation of intervention effectiveness from a quali+quanti perspective in the positive framework, suggesting new guidelines for the 21st century and describing new measures of effectiveness.
PL
W erze ponowoczesności jednostki stają wobec nowych wyzwań związanych z kierowaniem własną karierą i życiem, wynikających ze złożoności współczesnego świata pracy. W tym artykule zostanie omówione znaczenie zasobów jednostki znane w psychologii pozytywnej, oraz nowa koncepcja nazwana Pozytywne Całożyciowe Kierowanie Sobą i Relacjami (Positive Lifelong Self and Relational Management (PLS&RM).) (Di Fabio, 2014g). W artykule rozważany jest również problem odpowiedzialności w poradnictwie kariery i związane z tym kwestie oceny skuteczności realizowanych w nim działań, w kontekście psychologii pozytywnej. Zamieszczone są także propozycje nowych wytycznych dla poradnictwa XXI wieku i opis aktualnych miar jego efektywności z uwzględnieniem perspektywy ilościowej i jakościowej w tych pomiarach.
PL
Śmiech jako rodzaj ekspresji i komunikacji wyewoluował dużo wcześniej niż mowa, będąc sygnałem współpracy i współdziałania. Pod tym względem spełnia bardziej podstawową funkcję niż uśmiech. Głównym celem niniejszej pracy jest próba udzielenia odpowiedzi na pytania: skąd śmiech pochodzi, czym jest i czemu służy oraz rozwiązania problematyki jego wielofunkcyjności. W ramach podjętej analizy została przeanalizowana współczesna literatura dotycząca tytułowej problematyki i kolejno nakreślona filologii ontogeneza śmiechu u zwierząt oraz ludzi jako zachowania wrodzonego. Następnie przedstawiono jego „produkcję” (także tego, który powstaje podczas łaskotek) oraz ekspresję i indukcję z wątkami patologicznymi. Ostatnia część artykułu traktuje o społecznych funkcjach śmiechu, zwłaszcza jego wpływie na dobrostan funkcjonalny. W zakończeniu opisano dalszy kierunek potrzebnych weryfikacji naukowych a także wyzwań, jakie stoją przed psychologią pozytywną.
EN
Laughter as a kind of expression and communication evolved much earlier than speech, being a signal of cooperation. In this respect, it has a more basic function than a smile. The main aim of this work is to answer the questions: where laughter comes from, what it is and what it serves, and to solve the problem of its multifunctionality. As part of the analysis, we investigated contemporary literature on the subject matter of the title and outlined in turn the phylogeny and ontogenesis of laughter in animals and humans as congenital behaviour. Then its „production” was presented (also the one that is created during tickling) and expression and induction with pathological motifs. The last part of the article deals with the social functions of laughter, especially its influence on functional well-being. The end of the article describes further direction of necessary scientific verifications as well as challenges faced by positive psychology.
EN
The article discusses the importance of various concepts of well-being, good life, and human needs in climate protection. To this end, tourism literature is explored and critically evaluated concerning its prevalent hedonic and eudaimonic trends. The author proposes a wider application of the ‘theory of human needs’ to reduce tourism’s climate impacts and search for ways to meet people’s needs without overburdening the environment. Another aspect is the idea of moderation and restoring it as a concept of the good life. Given the climate crisis, it seems critical to highlight and socially negotiate the boundaries between moderation and excess, the need and luxury – also in the context of travelling. This is where concepts derived from the theory of needs such as ‘alternative need satisfiers’, ‘need satisfier escalation’, and sufficiency may prove useful. The article ends with references to patterns emerging in the Polish culture and a reflection on the resulting opportunities. Particular attention is paid to the 'krajoznawstwo' tradition – touring focused on learning about visited locations’ social, cultural, and historical background – and the possibility of opening up to the world without leaving home.
DE
Sowohl Institutionen als auch die breit verstandene Wirtschaft suchen nach Mitteln und Methoden, um ihre Ziele und Aufgaben zu erreichen. Eine Möglichkeit besteht darin, die Errungenschaften des philosophischen Denkens zu nutzen. Eine andere ist die Einstellung von Psychologen. Die Psychologie als Wissenschaft ist eine sich dynamisch entwickelnde Disziplin. Neben den von der Polnischen Psychologischen Vereinigung akzeptierten Bereichen, die Gebiete der Psychologie repräsentieren, werden neue Teildisziplinen geschaffen. Eine Form der Entwicklung und Anwendung der Psychologie ist auch die Verwendung von Wissen, Erfahrung und Fähigkeiten von Psychologen in den Dienstaufgaben verschiedener Institutionen. Der Artikel enthält eine Analyse der aktuellen Funktionsweise von Polizeipsychologen und einen Versuch, ihre weitere Entwicklung unter Berücksichtigung äußerer Umstände u. a. die durch das Akronym VUCA definierte Welt, Wellbeing Studies. Die Entwicklung der Psychologie als Wissenschaft erfolgt daher sowohl durch die Operationalisierung der Regelmäßigkeit des menschlichen Verhaltens, Denkens und Fühlens, als auch durch die Umsetzung der Entdeckungen der Psychologie in die Aktivitäten verschiedener Dienste und Institutionen.
EN
Institutions as well as business at large look for means and methods to achieve their goals and fulfil their tasks. Sometimes they might find them in philosophical thought. Other times they are better off enlisting the help of psychologists. Psychology as a science is a dynamically developing discipline. Alongside sections accepted by the Polish Psychological Association as representing branches of psychology, new sub-disciplines are constantly emerging. Often, psychology moves forward as a result of the application of knowledge, experience, and skills of psychologists in the work of such institutions. This article offers an analysis of ways in which police psychologists operate currently as well as an attempt to indicate how these could be improved with reference to external circumstances such as the world defined by the acronym VUCA and research on wellbeing. This will add more weight to our earlier observation that the development of psychology as a science takes place, not only through the operationalisation of the regularities of human behaviour, thinking, and feeling, but also through the implementation of the psychological discoveries in the activities of various services and institutions.
PL
Zarówno instytucje, jak i szeroko rozumiany biznes poszukują środków i metod, aby realizować postawione cele i zadania. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie dorobku myśli filozoficznej. Innym – zatrudnianie psychologów. Psychologia jako nauka jest dynamicznie rozwijającą się dyscypliną. Obok zaakceptowanych przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne sekcji reprezentujących dziedziny psychologii, powstają nowe subdyscypliny. Formą rozwoju i zastosowania psychologii jest również wykorzystanie wiedzy, doświadczenia i umiejętności psychologów w zadaniach służbowych różnych instytucji. Artykuł zawiera analizę aktualnego funkcjonowania psychologów policyjnych oraz próbę wskazania dalszego ich rozwoju uwzględniającego okoliczności zewnętrzne m.in. świat definiowany za pomocą akronimu VUCA, badania nad dobrostanem (wellbeing). Rozwój psychologii jako nauki dokonuje się zatem zarówno przez operacjonalizację prawidłowości ludzkiego zachowania, myślenia i odczuwania, ale również poprzez implementację odkryć psychologii w działania różnych służb i instytucji.
Językoznawstwo
|
2023
|
vol. 19
|
issue 2
249-267
PL
Psychologia pozytywna opiera się na trzech filarach: pozytywnych emocjach, pozytywnych cechach charakteru, które prowadzą do spełnionego życia, oraz pozytywnych instytucjach, które sprzyjają środowisku, w którym można się rozwijać. Pozytywne emocje i pozytywne cechy charakteru były do tej pory głównymi przedmiotami badań psychologicznych, natomiast pozytywne instytucje skupiały wiele mniej uwagi. Niniejsze badanie ma na celu wypełnić tę lukę, przyglądając się bliżej Szkole Podstawowej nr 81 w Łodzi, która określa się jako pozytywna instytucja (Budząca się Szkoła). Celem badania było ustalenie, czy SP 81, będąca pozytywną instytucją, wpływa na dobrostan nauczycieli języków obcych i jeśli tak, w jaki sposób. Zostało to zbadane z trzech różnych perspektyw: fizycznej, psychologicznej oraz pedagogicznej. Wyniki pokazują, że SP 81 jako pozytywna instytucja oraz wszystkie jej aspekty mają istotny wpływ na dobrostan nauczycieli języków obcych. Intencją niniejszego artykułu jest wskazanie właściwego kierunku tworzenia pozytywnych instytucji edukacyjnych, ale również zachęcenie do dalszych badań w tym zakresie.
EN
Positive psychology was established on three fundamental principles: positive emotions, positive character traits that lead to a fulfilling life, and positive institutions that foster an environment for growth and prosperity. However, positive emotions and character traits have mostly been the focus of psychological research, while positive institutions, the organisations that support such growth, have received noticeably less attention. We tried to fill the gap by taking a closer look at a primary school in Lodz, Poland – SP 81, which calls itself a positive institution (Budząca się Szkoła). The purpose of the study is to ascertain whether SP 81, a positive institution, has an effect on language teachers’ well-being. Additionally, it was intended to determine whether a positive institution plays a significant role in the lives of language teachers and what that role is. The way school influences the teachers’ well-being is examined from three different perspectives: the physical aspect, the pedagogical approach and the psychological aspect, by means of one-to-one interview with each teacher. The results demonstrate that the institution and all three different perspectives have a significant impact on language teachers’ well-being. The study is hoped to have contributed to positive psychology research by demonstrating what it means to be a positive institution in practice.
PL
Celem artykułu jest przedstawienie wyników polskiej walidacji kwestionariusza mierzącego strategie radzenia sobie z krzywdzicielem, które odpowiedzialne są za zjawisko przebaczania (TRIM-18; Transgression – Related Interpersonal Motivations; McCullough, Root and Cohen 2006). Artykuł zawiera opis procedury dotyczącej tłumaczenia z języka angielskiego na polski, wyniki analizy czynnikowej, analizy dyskryminacyjnej oraz trafności zewnętrznej. W poniższych badaniach wzięło udział 530 osób w wieku od 18 do 84 lat (345 kobiet i 185 mężczyzn). Do oceny trafności teoretycznej testu użyto jedenastu kwestionariuszy. Badanie potwierdza, że struktura polskiej wersji kwestionariusza TRIM-18 jest zgodna ze strukturą wersji anglojęzycznej. Kwestionariusz TRIM-18 w wersji polskiej okazał się jest również bardzo rzetelnym narzędziem. Może być z powodzeniem stosowany w warunkach polskich.
EN
The aim of this paper is to present the results of Polish validation of Transgression – Related Interpersonal Motivations questionnaire (TRIM-18) by McCullough, Root, and Cohen (2006) which measures the phenomena of forgiveness. The article contains a description of the procedure of Polish translation, the results of the test reliability, discriminant and confirmatory validity. The study was conducted among 530 participants aged between 18 and 84 (345 females and 185 males). Eleven questionnaires were used for assessing the validity of the measurement. This study confirms that the structure of Polish TRIM-18 is relevant to the English language version. Polish TRIM-18 is also a very reliable tool. It can be successfully used in Polish conditions.
EN
The aim of this article is to provide an introduction to character edu-cation with its underlying principles and draw attention to some of its possible ELT classroom applications. Character is seen as a crucial non-cognitive factor of academic success. The case for the extensive implementation of character education in foreign language teaching is discussed in relation to the demands and challenges of contemporary education expressed in legal regulations such as national curricula and the European Union Framework on Key Competencies for Lifelong Learning. Drawing from the experience of American schools actively using character education, the author suggests a set of methods for integrating it into foreign language teaching which is claimed to have a multi-faceted beneficial effect on students’ development irrespective of their age. The proposed understanding and application of character education is based on positive psychology and research into character strengths and the non-cognitive factors of academic achievement.
FR
L’objectif de l’article est de présenter les principes de la conception de l’éducation du caractère et d’indiquer les effets positifs possibles de l’intégration de la formation du caractère et des valeurs au cours de l’enseignement des langues étrangères. Les recherches présentées montrent que la force du caractère, composée par un ensemble des traits et des valeurs, est un des principaux facteurs non-cognitifs qui influencent le succès du processus éducatif. La proposition d’introduire l’éducation du caractère dans l’enseignement des langues étrangères est discutée en référence à des enjeux principaux de l’éducation contemporaine qui ont été identifié et présentés dans les documents tels que les programmes nationaux ou les recommandations du Parlement Européen concernant les compétences clés pour l'éducation et la formation tout au long de la vie. En puisant dans les expériences des écoles américaines qui pratiquent activement l’éducation du caractère, l’auteur propose des méthodes d’intégrer cette approche à l’enseignement des langues étrangères. L’interprétation proposée et les applications possibles de l’éducation du caractère s’appuient sur les propositions de la psychologie positive et les recherches concernant le caractère dans le contexte de l’influence des facteurs non-cognitifs sur les succès éducatifs.
PL
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja założeń koncepcji edukacji charakteru oraz wskazanie możliwych pozytywnych efektów inte-gracji kształtowania charakteru i wartości w toku nauczania języków obcych. Przytaczane badania wskazują, że siła charakteru, na którą składa się zespół cech i wartości, stanowi jeden z głównych pozapo-znawczych czynników wpływających na powodzenie procesu edukacji. Postulat szerokiej implementacji edukacji charakteru w nauczaniu języków obcych jest omawiany w odniesieniu do wyzwań współczesnej edukacji rozpoznanych i wyrażanych w dokumentach prawnych takich jak podstawa programowa czy zalecenia Parlamentu Europej-skiego dotyczące kompetencji kluczowych w uczeniu się przez całe życie. Czerpiąc z doświadczeń amerykańskich szkół aktywnie prakty-kujących edukację charakteru autor proponuje metody jej integrowania w toku nauczania języków obcych. Proponowana interpretacja oraz możliwe zastosowanie edukacji charakteru są oparte o postulaty psychologii pozytywnej oraz badania dotyczące charakteru w kontek-ście wpływu pozapoznawczych czynników na osiągnięcia edukacyjne.
EN
The article presents reflections on the virtue of gratitude raised by moral aretology and positive psychology. It can be said that the theme of gratitude has been neglected in the contemporary humanities and theology and psychologists try to find a remedy to it. It can be a source of inspiration for moral theology. According to moral theology gratitude is classified as belonging to virtues connected with justice, ingratitude is regarded as a sin. Positive psychology undertakes large research, e.g. by broadly describing the growth strategy of this trait which can be used in the Catholic conception of upbringing of this virtue.
PL
Artykuł prezentuje refleksje nad cnotą wdzięczności podejmowane przez aretologię moralną i psychologię pozytywną. Można mówić o zaniedbaniu tematu wdzięczności we współczesnych naukach humanistycznych i teologii, co próbuje się naprawić na gruncie psychologii. Może to stać się inspiracją także dla teologii moralnej. Teologowie moraliści, za św. Tomaszem z Akwinu, zaliczają wdzięczność do cnót pokrewnych sprawiedliwości, niewdzięczność uznają za grzech. Na polu psychologii pozytywnej podejmuje się szerokie badania wdzięczności, m.in. opisując strategie jej rozwoju, co może być wykorzystane w katolickiej koncepcji wychowania tej cnoty.
PL
Celem artykułu jest ukazanie nowych trendów w zarządzaniu ludźmi, wypracowanych w toku badań i interwencji prowadzonych w modelu psychologii pozytywnej, zorientowanej na zasoby i zalety pracownika, a nie – jak dotychczas – na braki i dysfunkcje. Omówiono mechanizm zarażania emocjonalnego, metody kształtowania zaradności, podejście doceniające oraz procedurę SOAR, rozwijanie orientacji na powołanie, kształtowanie własnej pracy, poszukiwanie pracy zgodnie z siłami i cnotami charakteru. Wskazane narzędzia mogą być wykorzystane zarówno w ramach standardów organizacyjnych: decyzji i procedur organizacyjnych, działań menedżerów, jak i przez samych pracowników.
EN
The aim of the paper is to present new trends in human resource management that have been developed by positive psychology, which is a model of research and intervention oriented at the resources and assets of the employee, not deficiencies and dysfunction as had been the case to date. The mechanism of emotional infection, resiliency shaping, appreciative inquiry and the SOAR approach, vocation orientation, job crafting, and looking for a job in accordance with strengths and virtues of character are all discussed. The tools and methods mentioned can be used by the organization—managerial decisions and organizational procedures—and by the workers themselves.
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.