Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 6

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Rozważania o komunikowaniu w procesie edukacyjnym Jan Amos Komeński zawarł w wielu swoich pracach. Uważał, że system klasowo-lekcyjny umożliwiał uczniom zdobycie umiejęt-ności komunikowania się. Podkreślał, że praca w zespole, w dużej grupie dzieci daje wiele korzyści edukacyjnych i społecznych. Wymienił i opracował wiele sposobów i możliwości komunikowania się w edukacji. Do najważniejszych zaliczył: wzajemne uczenie się uczniów na lekcjach, wygląd estetyczny i wyposażenie klasy, relacje nauczyciela z uczniami, atmosferę współzawodnictwa uczniów w nauce i pracy, teatr szkolny i inscenizacje, zabawy, książki i podręczniki szkolne oraz komunikowanie się za pomocą mowy i języka.
2
100%
PL
Pedagogiczne poglądy Jana Amosa Komeńskiego skupiały się wokół problemów kształcenia i wychowania dzieci, pracy nauczycie-la i ich odpowiedzialności za przygotowanie młodych ludzi do życia społecznego, programów i podręczników do nauczania, zadań szkoły oraz roli i pozycji ucznia w szkole. Utopijna wiara Komeńskiego we wszechmoc wychowania nie zaburzyła prac w przygotowaniu przez niego planu reformy szkolnictwa i wychowania, które to zapocząt-kowały naukę o wychowaniu i stały się początkiem nowej epoki w praktyce pedagogicznej.
3
100%
PL
Działalność Jana Amosa Komeńskiego przypada na czasy przełomu między średniowieczem a czasami nowożytnymi. Okres ten charakteryzuje między innymi spowolnienie procesów rozwoju spo-łecznego oraz ograniczenie postępu wiedzy i umiejętności świeckich. Świat dla Komeńskiego był „labiryntem”, z którego starał się on wy-prowadzić szczególnie młodzież. Za taki „labirynt” uznawał również złe szkoły, w których nie przywiązywano należytej wagi do troski o sprawy wychowawcze dzieci i młodzieży.
PL
Jan Amos Komeński był pedagogiem, który przyczynił się do nowego spojrzenia na problemy nauczania i wychowania. Wniósł do współczesnej nauki wiele refleksji, wiedzy i praktycznych wskazówek w zakresie dydaktyki. Podkreślał znaczenie historycznego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość w procesie jej przekształcania. Jednak uznawał teorie i osiągnięcia naukowe tylko takie, które były zgodne z Pismem św. Współczesne teorie pedagogiczne są zbliżone w wielu kwestiach z poglądami Jana Amosa Komeńskiego.
PL
Komenski considered it advisable to read many books because they con-tained something good and each of them afforded quite a few knowledge. He re-commended the creation many libraries in order any human being could has access to books. He also considered the books make a lot of importance in the life and evo-lution and growth of each man. Komenski emphasized the books importance and them values in the excitement of interest inclinations to reflections and to intensity of intellectual standard of the reader. He thought that didactic written and sited bo-oks to children should possess also particular and remarkable values. Jan Amos Komenski deserved the credit for the development and increase of reading habit and for improvements of school books.
PL
Komenski attributed the important part to achievement of knowledge and training the pupils of mathematical reflections. The initiations of mathematical educa-tion were proposed by him as maternal school. He enjoined to instruct the children in elements of arithmetic and geometry. Komenski estimated mathematical-natural sciences and the part of experimental processes of recognition knowledge at them proper values. He elaborated and worked out some booklets in which the mathemati-cal knowledge and the methods of its school introductions were included. Komenski was the precursor many significant modifications and didactic reorganizations.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.