Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 127

first rewind previous Page / 7 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  ewolucja
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 7 next fast forward last
PL
Jednym z aspektów reformowania oświaty w Polsce jest reforma programowa. Od 1999 r. do chwili obecnej ukazały się cztery podstawy programowe kształcenia ogólnego (1999, 2009, 2014, 2017) i kilkadziesiąt programów kształcenia zintegrowanego. Celem prezentowanych badań było pokazanie zmian zachodzących w programach edukacji wczesnoszkolnej w XXI wieku. W badaniach posłużono się analizą treściową dokumentów: podstaw programowych i programów nauczania. Prezentowany tekst zawiera syntezę badań nad programami, jakie autorka prowadziła w ciągu ostatnich dwóch dekad. Z przeprowadzonych badań wynika, że najwięcej nowych programów nauczania pojawiło się w 1999 r., jednak ilość nie zawsze szła w parze z jakością. Autorom brakowało podstaw teoretycznych i doświadczeń praktycznych w konstruowaniu programów. Badania pokazują, że autorzy programów mają coraz większą świadomość paradygmatów, jakie powinny być obecne w edukacji dziecka, stąd preferowane miejsce przyznają konstruktywizmowi. Do pozytywnych zmian w programach zaliczam: indywidualizację procesu kształcenia, stosowanie różnorodnych metod w pracy z dzieckiem, zmianę pozycji nauczyciela przejawiającą się w odchodzeniu od przekazywania wiedzy, na rzecz diagnozowania i wspierania rozwoju dziecka oraz animowania procesu odkrwania wiedzy, zaznaczenie roli rodziców jako partnerów szkoły. Na szczególną uwagę zasługują programy, które powstały w wyniku konkursów i projektów realizowanych w naszym kraju. Niestety, zbyt szybkie tempo zmian powoduje, że nie zostały one upowszechnione, a ciekawie opracowane do nich platformy e-learningowe zniknęły z internetu. Analiza programów, które powstały w 2017 r. pokazuje, że nastąpił ich regres.
2
100%
EN
System philosophy of Romuald Balawelder assumes that reality is a unity and multiplicity. The unity expresses the spirituality and multiplicity – phenomenality, which is subject to constant variation and therefore does not have its own identity, spirituality is invariability, and therefore is a full (real) existence. The purpose of conscious beings in the entire universe, due to their dual nature, is a transformation of consciousness by gradual rejection the multiplicity (phenomenality). The rejection of multiplicity is a desire to unity. Achieving unity is identical to the achievement of a pure life, which is identical with spirituality. The process of reaching spirituality occurs in cyclical transformation of reality in a natural and spontaneous way. All rights of spiritual evolution boils down to one basic law of universal creation.
PL
Systemowa filozofia Romualda Balaweldera przyjmuje, że rzeczywistość jest jednością i zarazem wielością. Jedność wyraża duchowość, zaś wielość – zjawiskowość, która podlega ciągłej zmienności, a zatem nie ma własnej tożsamości. Duchowość jest niezmiennością, a zatem jest pełnym (prawdziwym) istnieniem. Celem istot świadomych w skali całego wszechświata, ze względu na podwójną ich naturę, jest przemiana świadomości przez stopniowe odrzucanie wielości (zjawiskowości). Odrzucenie wielości jest dążeniem do jedności. Uzyskanie jedności jest tożsame z osiągnięciem czystego życia, które jest identyczne z duchowością. Proces dochodzenia do duchowości występuje w cyklicznej przemianie rzeczywistości w sposób naturalny i spontaniczny. Wszystkie prawa duchowej ewolucji sprowadzają się do jednego podstawowego prawa powszechnego tworzenia.
3
Publication available in full text mode
Content available

Współczesna wersja metody QFD

100%
EN
Celem artykułu jest przedstawienie i ocena współczesnej wersji metody QFD. Przesłanką podjęcia tej problematyki jest wydanie przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną normy ISO 16355:2015 dedykowanej tej metodzie i brak publikacji na temat współczesnego QFD w krajowej literaturze przedmiotu. Na podstawie analizy literatury przedmiotu zidentyfikowanej po kwerendzie baz danych czasopism i materiałów dostępnych w Internecie zidentyfikowano i opisano QFD, z uwzględnieniem mechanizmów ewolucji, oraz scharakteryzowano podstawowe elementy tej metody, tj. tok postępowania i metody pomocnicze. Ocena współczesnej wersji QFD z perspektywy jej rozwoju doprowadziła do wniosku dotyczącego wstępnej fazy ewolucji (faza młodości). Stwierdzono, że od dalszego wsparcia instytucjonalnego i badawczego, skutkującego opracowaniami naukowymi publikowanymi w czasopismach, a także od popularności w biznesie zależy dalszy rozwój metodyczny współczesnego QFD.
PL
W artykule opisano, jakie czynniki i w jaki sposób wpłynęły na zmianę przepisów regulujących funkcjonowanie administracji w pierwszej dekadzie XXI w.
EN
This paper describes factors and ways of evolution of public administration in the first decade of XXI century.
PL
artykule zaprezentowano wybrane przeobrażenia otoczenia determinujące zmianyw funkcjonowaniu organizacji gospodarczych. Dokonano charakterystyki i porównania otoczeniaorganizacji na początku i końcu XX wieku. Przedstawiono również przykładowe formy organizacjii zarządzania w zmieniającym się otoczeniu.
6
100%
PL
Poniższy esej składa się z dwóch części. W pierwszej części dyskutowany jest rzekomy konflikt miedzy teorią ewolucji a wiarą religijną. Teoria ewolucji jest naukową, biologiczną teorią wyjaśniającą, za pomocą naturalnych mechanizmów, takie zjawiska, jak różnorodność gatunków, ich zmienność w czasie oraz ich zróżnicowane podobieństwo. Dla ludzi religijnych (do których także należę) źródłem ewolucji Wszechświata, łącznie z ewolucją Życia, jest Bóg. Ten pogląd nie wynika, ale też nie stoi w sprzeczności z naukową teorią ewolucji i jakąkolwiek teorią naukową. Druga część tekstu poświęcona jest niektórym przykładom filozoficznych (w większości raczej pseudofilozoficznych) interpretacji teorii ewolucji. Należą do nich m.in. darwinizm społeczny, eugenika i rasizm. Podkreślono, że prawidłowość teorii naukowej nie przesądza o poprawności jej filozoficznych interpretacji. Z kolei, fałszywość niektórych (pseudo)filozoficznych interpretacji, przekraczających granice biologii, nie pociąga za sobą falsyfikacji teorii ewolucji.
Roczniki Filozoficzne
|
2020
|
vol. 68
|
issue 4
111-131
EN
The article is devoted to the critical analysis of several arguments appearing in contemporary discussions regarding the interpretation of God’s creative activity in the world of nature, considered in the context of the theory of evolution. In particular, an attention was paid to some reservations about this theory put forward by some representatives of creationism contained within the framework of St. Thomas’s metaphysics, who see no way to reconcile evolution with the theological truth about God’s creation of the world. The arguments underlying the theory of intelligent design were also considered. This theory claims that chance-based evolution cannot adequately explain the „irreducible complexity” of living organisms, and that it must therefore be assumed that the course of evolutionary processes is primarily influenced by the direct actions of God-the Intelligent Designer.
PL
Artykuł poświęcono krytycznej analizie kilka wybranych argumentów pojawiających się we współczesnej dyskusji dotyczącej interpretacji stwórczego działania Boga w świecie przyrody, rozpatrywanego w kontekście teorii ewolucji. W szczególności zwrócono uwagę na zastrzeżenia wobec tej teorii wysuwane przez niektórych przedstawicieli kreacjonizmu ujętego w ramy systemu metafizyki św. Tomasza, którzy nie widzą możliwości uzgodnienia ewolucji z teologiczną prawdą o stworzeniu świata przez Boga. Rozpatrzono również argumenty leżące u podstaw teorii inteligentnego projektu, która głosi, że oparta na przypadku ewolucja nie może w sposób adekwatny wyjaśnić „nieredukowalnej złożoności” żywych organizmów, i że w związku z tym należy przyjąć, iż na przebieg procesów ewolucyjnych mają zasadniczy wpływ bezpośrednie działania Boga-Inteligentnego Projektanta.
PL
Celem artykułu jest zidentyfikowanie zmian w istocie i ukierunkowaniu rachunkowości zarządczej od lat 50. XX w. do drugiej dekady XXI w. w świetle definicji management accounting opublikowanych w tym okresie przez profesjonalne organizacje w dziedzinie rachunkowości w krajach anglojęzycznych (np. IMA, CIMA) i Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC) oraz wskazanie roli tych organizacji w kształtowaniu nastawienia rachunkowości zarządczej w praktyce i umacnianiu jej statusu społeczno-gospodarczego. Jako metodę badawczą przyjęto analizę i syntezę treści wybranych publikacji anglojęzycznych, w tym opracowanych przez zespoły ekspertów wymienionych organizacji. Analiza treści definicji rachunkowości zarządczej w ujęciu chronologicznym ujawniła zmieniające się kluczowe cechy systemu rachunkowości zarządczej podmiotu gospodarczego i wymagane jego ukierunkowanie, tak aby odpowiadał dynamice zmian w gospodarce rynkowej i zmieniającym się potrzebom informacyjnym menedżerów.
PL
The article concerns the origin and development of the Slavic vowel *y in Slavic languages. At the starting point I present the articulatory characteristics of contemporary Polish y, and then move on to the late Indo-European vocal system - the primordial source of the discussed sound. Then I move on to the analysis of the circumstances of the creation of the phoneme y including phonetics - delabialisation *ū1, and phonology - change *ū1 → y as a consequence of the creation of ū2 from the monophthongisation of diphthongs. I also present the views of researchers on the old pronunciation of y. In the main part of the article I focus on the analysis of the occurrence and functioning of y in various Slavic languages, including dialects, without losing sight of the accompanying historical perspective.
PL
Autor, po zdefiniowaniu istotnych terminów, przedstawił wyniki badań i zdiagnozował tendencje ewolucji zarządzania kapitałem ludzkim, w tym (należy dodać: w ujęciu prognostycznym) digitalizacji telepracowników, oraz dokonał jakościowego podsumowania rozważań.
PL
Artykuł przedstawia poglądy K. Twardowskiego na naturę i pochodzenie moralności. Stwierdza, iż jako zwolennik etyki ewolucyjnej Twardowski argumentował, że nie istnieją żadne wrodzone normy moralne. Normy etyczne są produktem rozwoju ewolucyjnego, o czym świadczy ich względny i zmienny charakter. Dlatego, aby przekształcić etykę w pełną i kompletną naukę, należy ustalić uniwersalne normy moralne, które będą odgrywały rolę „praw etyki”.
EN
The article presents K. Twardowski’s views on the nature and origin of morality. As a supporter of evolutionary ethics, he states that here are no inborn moral norms. Ethical standards are a product of evolutionary development, as proven by their relative and changing nature. Consequently, to transform ethics into a complete science, it is necessary to establish universal moral norms that will play the role of “ethical laws”.
EN
The objective of this study is to discuss the principles of the lump-sum personal income tax applied in Poland in the years 1950–1997. The analysis of the aforesaid historical legal constructs could, to a certain extent, constitute a benchmark for legislators and reformists of the current Polish personal income tax and, in practice, appear (at least for certain groups of taxpayers) to be an attractive and alternative form of income burden.
PL
Niniejsze opracowanie ma na celu przedstawienie zasad zryczałtowanego opodatkowania dochodów osób fizycznych, jakie stosowane były w Polsce w latach 1950–1997. Analiza powyższych, historycznych konstrukcji prawnych, mogłaby bowiem w pewnym zakresie stanowić swego rodzaju wzorzec dla twórców oraz reformatorów obowiązującego aktualnie w Polsce podatku od dochodów osobistych i w praktyce okazać się (przynajmniej dla niektórych grup podatników) atrakcyjną alternatywną formą obciążenia tychże dochodów.
PL
Celem artykułu jest prezentacja, w wymiarze historycznym, ewolucji systemu awansów naukowych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań z okresu po rozpoczęciu transformacji ustrojowej.  Autor opracowania wykorzystuje elementy analizy i aparatu pojęciowego typowego dla ekonomii instytucjonalnej, zarówno w jej wariancie określanym czasem mianem starej ekonomii instytucjonalnej, jak i tak zwanej nowej ekonomii instytucjonalnej. Analiza zmian systemu awansów naukowych w Polsce w okresie od odzyskania niepodległości w 1918, a zwłaszcza w okresie po II wojnie światowej, wskazuje na wyraźnie ewolucyjny,  a nie rewolucyjny charakter zmian, z występowaniem wyraźnego tzw. uzależnienia od ścieżki rozwoju oraz istotną rolą, obok instytucji formalnych związanych ze zmianami legislacyjnymi, instytucji nieformalnych z obszaru tradycji, zwyczaju czy dyskusji o reakcji na bodźce.
EN
In September 2006 in Castel Gandolfo, at a symposium organized by Pope Benedict XVI, there was certain debate around the topic of creation – evolution. The Pope invited his former students and seminarians – the so-called “Schülerkreis”, with whom, as Cardinal, he held regular meetings, to participate. The debate in Castel Gandolfo involved, among others: Cardinal Christoph Schönborn (Archbishop of Vienna), Robert Spaemann (professor of philosophy) and Paul Erbrich (Jesuit priest, professor of physics). Also Peter Schuster, professor of chemistry, president of the Austrian Academy of Sciences, not associated with the “Schülerkreis” circles, was invited to join the discussion. In this article, the views of the above-mentioned participants in the debate in Castel Gandolfo are briefly presented. The response of selected authors to the views on the issues of concern as presented by the representatives of the “Schülerkreis” group, where, in particular, the Austrian cardinal’s speech aroused the most controversy.
PL
Niniejszy artykuł stanowi ostatni z serii publikacji nt. ewolucji definicji społecznej odpowiedzialności biznesu. W ramach cyklu publikacji autorka wprowadziła czytelników w świat ewolucji koncepcji CSR począwszy od wczesnych lat 30-tych XX wieku do współczesności. Autorka zauważyła charakterystyczne stadia rozwoju koncepcji, które stymulują narodziny, dojrzałość i ostatecznie wiek starości. W konsekwencji poszczególne stadia nazwała zgodnie z fazami rozwoju poznawczego, tj. okres sensoryczno-motoryczny, wyobrażeń przedoperacyjnych, stadium operacji konkretnych, operacji formalnych, późne stadium formalne, działania o charakterze przeddialektycznym, dialektycznym oraz transcedentalnym. W oparciu o studia literatury zagranicznej i polskiej autorka przedstawiła szereg definicji pionierów i uznanych naukowców w dziedzinie CSR oraz dokonała charakterystyki każdego w wymienionych okresów rozwoju. Autorka ma nadzieję, że seria artykułów przyczyni się do popularyzowania wiedzy nt. koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu, a ponadto uporządkuje podstawowy stan wiedzy na temat CSR.
EN
The present article is the last in the series of the evolution of the definition of corporate social responsibility. As part of the series of publications the author introduced the readers to the world of the evolution of the concept of CSR since the early 30s of the twentieth century to the present day. The author noticed the characteristic phases of development of the idea that stimulate the birth, maturity, and the finally age of retirement. The various stages were named according to the phases of cognitive development ie.: term sensory-motor, pre-operational ideas, the stage of concrete operations, formal operations, late stage of the formal activities of before dialectical and transcendental dialectic. The presented studies are based on foreign and Polish literature. The author presents a number of definitions of the pioneers and recognized researchers in the field of CSR. The author shows the characteristics of each of the periods of the development of CSR. The author hopes that the series of articles will contribute to popularize knowledge on the subject of Concepts of corporate social responsibility, and also arrange the fundemental knowledge on CSR.
EN
The aim of the article is presentation of territorial self-government institution on Polish soil before 1918. The subject of the discussion it to show changes made through evolution, in the system of functioning of territorial self-government in Poland. The following research methods have been used to analyze this article: the historical-legal method, consisting in the analysis of the process of development of local self-government institutions and the search for specific cause-and-effect relationships, the method of analysis of sources, consisting mainly in the analysis of the texts of legal acts and the comparative method, which has been applied in relation to the functioning of local self-government institutions. The legal regulations relating to local self-government units are analysed in the context of the then historical situation. The subject considerations are time-limited to the establishment of the Second Republic of Poland in 1918.
PL
Celem artykułu jest przedstawienie instytucji samorządu terytorialnego na ziemiach polskich przed rokiem 1918. Przedmiotem rozważań jest ukazanie przemian dokonanych w drodze ewolucji w systemie funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. Do dokonania analizy niniejszego artykułu wykorzystano następujące metody badawcze: metodę historyczno-prawną polegającą na analizie procesu rozwoju instytucji samorządu terytorialnego i poszukiwaniu określonych związków przyczynowo-skutkowych, metodę analizy źródeł polegającą głównie na analizie tekstów aktów prawnych oraz metodę porównawczą, którą zastosowano w odniesieniu do funkcjonowania instytucji samorządowych. Uregulowania prawne odnoszące się do jednostek samorządu terytorialnego analizowane są w kontekście ówczesnej sytuacji historycznej. Przedmiotowe rozważania zawężone są czasowo do powstania II Rzeczypospolitej Polskiej w 1918 r.
EN
Christian de Duve, a Nobel Prize winner who recently has passed away, gave offered a “scientific” perspective on the issue of the negative consequences of the human evolutionary success. He saw the obvious weakness of the human nature, which turns out to be a result of the natural selection modifications and an adapta- tion to changing environmental conditions, as a tendency to auto-destructive behaviours inscribed in our genes. For this purpose he borrowed the Theological term of original sin. This paper presents the natural-science concept of the original sin created by Christian de Duve and evaluates the prospective interest it might have for philosophers and theologians. 
PL
Christian de Duve, zmarły niedawno laureat nagrody Nobla, podał propozycję „naukowego” spojrzenia na zagadnienie negatywnych konsekwencji ewolucyjnego sukcesu człowieka. Wyraźną słabość ludzkiej natury, która okazuje się być efektem zmian wynikających z działania doboru naturalnego i przystosowania się do zmieniających się warunków środowiskowych, zinterpretował jako zapisane w genach skłonności do zachowań destrukcyjnych. Na ich określenie użył zapożyczonego z teologii pojęcia „grzechu pierworodnego”. W niniejszym artykule prezentujemy przyrodniczą koncepcję „grzechu pierworodnego” Christiana de Duve’a oraz staramy się odpowiedzieć na pytanie, czy ta propozycja może okazać się intere- sująca dla filozofów i teologów.
Facta Simonidis
|
2021
|
vol. 14
|
issue 1
35-55
EN
The main objective of the article is analysis of the Actors evolution within the framework of late-Westphalian international environment. The proposed category – second tier powers – is stemming from theory of dynamics of Power which embraces international practice and scientific recollections, in order to fully investigate changes that have been observed since the end of the Cold War. The following research hypotheses will be proposed and verified. First, second-tier powers are characterized mainly by a positive asymmetry in their Powerbase and a prolonged internal crisis. Second, the second-tier powers function optimally only in conjunction with the functioning of the hyperpower. Third, the main function of second-tier powers is to stabilize the international environment by dissipating the capacities of first-tier powers.
PL
Podstawowym celem artykułu jest analiza ewolucji struktury podmiotowej późnowestfalskiego środowiska międzynarodowego. Zaproponowana kategoryzacja została stworzona na podstawie teorii dynamiki siły obejmującą zarówno praktykę międzynarodową, jak i refleksję naukową w celu odzwierciedlenia zmian narastających od końca zimnej wojny. W jego ramach zostaną zweryfikowane następujące hipotezy badawcze. Po pierwsze, mocarstwa drugiego rzędu charakteryzowane są głównie poprzez niewielką asymetrię dodatnią posiadanego potencjału siły oraz przedłużający się kryzys wewnętrzny. Po drugie, państwa należące do niniejszej kategorii funkcjonują optymalnie wyłącznie w koniunkcji z funkcjonowaniem hipermocarstwa. Po trzecie, główną funkcją mocarstw drugiego rzędu jest stabilizacja środowiska międzynarodowego poprzez rozpraszanie potencjału mocarstw wyższego rzędu zmierzających do osłabienia lub zastąpienia hipermocarstwa.
PL
Celem artykułu jest uporządkowanie stanu wiedzy w zakresie ewolucji definicji pojęcia CSR poprzez analizę tematycznej literatury zagranicznej i polskiej. W niniejszej pracy prowadzone są rozważania dotyczące ewolucji pojęcia CSR w latach 1980-1989 oraz 1990-1999, które zwane są odpowiednio stadium operacji formalnych oraz późne stadium formalne. Artykuł stanowi czwarty z serii publikacji nt. „ewolucji pojęcia społecznej odpowiedzialności biznesu”.
EN
The aim of this article is to organize the state of knowledge in connection with the evolution of the definition of the concept of CSR. This time the study includes an analysis including years from 1980 to 1989 and 1990 to 1999. Those phases, respectively, are called formal operational stage and late formal operational stage. The article is the fourth from the series of works of the author concerning the evolution of the concept of corporate social responsibility (CSR) relating to studies of foreign and Polish literature.
EN
Charles Darwin’s theories were already introduced in Scandinavia in the early 1860s, whereas his two major works, On the Origin of Species (1859) and The Descent of Man (1871), were translated by Danish writer J.P. Jacobsen in the 1870s. Jacobsen acts as an important intermediary both as a scientist and, probably, the first Danish writer whose work is influenced by Darwin’s thoughts. But also in the writings of other authors of the time, e.g. Herman Bang, at least the name ”Darwin” infrequently occurs as is also the case with the symbolist writers of the 1890s, e.g. Viggo Stuckenberg and Sophus Claussen. However, not until after 1900 does Darwin serve as an artistic inspiration and a positive role model. This happens in an overpowering manner in the fictional and essayist works of the Danish Nobel Prize-winner Johannes V. Jensen. Jensen’s Darwinism was not countered until the so-called ”livsanskuelsesdebat” – a philosophical debate – during the 1920s with the eloquent poet and dramatist Helge Rode as his acute opponent. Hereafter, Darwin’s role in Danish literature decreases significantly unless one wishes to see Peter Høeg’s novel from 1996, Kvinden og aben (The Man and the Ape) as the last example of a Darwin-influence on a literary text.
first rewind previous Page / 7 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.