Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 114

first rewind previous Page / 6 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  Policja
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 6 next fast forward last
PL
Celem artykułu jest ukazanie dynamiki i struktury przestępczości granicznej cudzoziemców w Polsce ujawnionej przez Policję w latach 2014–2013. Obraz przestępczości został ukazany w odniesieniu do kwalifikacji prawnej czynów, obywatelstw sprawców oraz z uwzględnieniem podziału administracyjnego państwa na województwa. Podjęte w artykule analizy pozwoliły na stwierdzenie, iż udział liczby cudzoziemców podejrzanych o przestępstwa graniczne w ogólnej liczbie podejrzanych cudzoziemców w Polsce jest niewielki. Najwięcej cudzoziemców podejrzanych przez Policję o popełnienie przestępstw granicznych ujawniono w województwa graniczących z państwami trzecimi UE, głównie w województwie podkarpackim oraz lubelskim. Analizując strukturę przestępczości pod względem obywatelstwa, stwierdzono, iż największą grupę podejrzanych stanowią obywatele Ukrainy, zarówno w przypadku przestępstwa przekroczenia granicy państwa wbrew przepisom, jak i w przypadku przestępstw przemytniczych.
PL
Idea community policing zawiera się w stwierdzeniu: Policja bez partnerskiego wsparcia społeczeństwa niewiele zdziała. Projekt o nazwie Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa adresowany jest do wyższych uczelni. Partnerami w projekcie są oprócz Policji, administracja uczelni, samorządy studenckie oraz inni partnerzy zewnętrzni. Pozytywne efekty projektu polegają na tym, że Policja przestaje być instytucją restrykcyjną, działa dla społecznego efektu, jest postrzegana nie tylko, jako instytucja zwalczająca skutki różnych społecznych patologii. Doraźne rozwiązania w zakresie poprawy bezpieczeństwa zastępowane są systemem, w którym współodpowiedzialność i wspólna dbałość o bezpieczeństwo stają się celem, a zarazem nawykiem.
PL
Autorzy będący emerytowanymi policjantami, a jednocześnie badaczami zagadnień związanych z bezpieczeństwem publicznym postanowili przedstawić rozwój formacji policyjnych od zarania państwowości polskiej, aż po okres Księstwa Warszawskiego. Ten temat był wynikiem postawionej przez nich hipotezy, że obecny kształt organizacyjno-ustrojowy Policji jest implikacją historycznego rozwoju administrowania bezpieczeństwem. Autorzy zdefiniowali główne zadania Policji wskazując, że należy do nich: – pilnowanie przestrzegania prawa, – ściganie przestępców, – zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno dla ludzi jak i mienia. Wskazali, że definicja ustawowa Policji, mówi wprawdzie o jej atrybutach takich, jak umundurowanie czy uzbrojenie, co rodzi skojarzenia militarne, ale że tak naprawdę eksponuje ona służebną rolę tej formacji wobec społeczeństwa. Z tego wynika główna misja Policji, którą jest zapewnienie ludziom szeroko rozumianego bezpieczeństwa, tak by mogli nie tylko realizować potrzeby egystencjalne, ale take wyższe gwarantujące im wszechstronny rozwój. Autorzy zauważają, że Policja scala ponadto, w ramach systemu bezpieczeństwa publicznego państwa, działania podmiotów, funkcjonujących na poziomie samorządowym i lokalnym. Stawiają pytania: – Jaka była geneza Policji na ziemiach polskich? – Jakie formacje wykonywały zadania w obszarze porządku i bezpieczeństwa? – Jak ewoluował ich rozwój? Autorzy prezentują pogląd, że nie są to pytania, które dotyczą aspektów wyłącznie historycznych. Ich zdaniem uzyskanie odpowiedzi na te problemy badawcze pozwoli na lepsze zrozumienie istoty współczesnej Policji, której obecny kształt jest skutkiem procesu rozwojowego struktur administracyjnych państwa. Proces ten ma według nich charakter ciągły, a poznanie jego kolejnych etapów może pomóc w określeniu bieżących potrzeb i wskazaniu adekwatnych rozwiązań organizacyjnych. W tym celu autorzy dokonali analizy funkcjonowania formacji policyjnych od momentu zawiązania się państwowości Polski, aż do czasów gdy będąca pod zaborami usiłowała odzyskać niepodległość i suwerenność jako Księstwo Warszawskie.
PL
Zagrożenia porządku publicznego godzą w bezpieczeństwo osobiste jednostki, zmuszają ją do działania na rzecz jego poprawy, a tym samym zagwarantowania go najbliższym osobom. Prawo do zapewnienia bezpieczeństwa jednostki, społeczeństwa jest jednym z obowiązków państwa, którego zaniechanie może być uznane za naruszenie praw człowieka. Realizując ten obowiązek, w Polsce utworzono system monitorowania zagrożeń – Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie wykorzystywane przez Policję, która w 2016 roku początkowo pilotażowo, następnie już na terenie całego kraju wprowadziła ten mechanizm w celu monitorowania lokalnych zagrożeń i przeciwdziałania im, przez co ma wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. Narzędzie to wykorzystuje Internet jako źródło pozyskiwania informacji o zagrożeniach od obywateli. Aby system właściwie funkcjonował, wydane zostały instrukcja i polecenia zarówno dla obywateli będących użytkownikami, jak i dla policjantów – użytkowników i lokalnych administratorów. Nakładają one na policjantów określone zadania w systemie realizacji zgłoszeń. Praca jest próbą odpowiedzi na pytanie, jakim narzędziem jest KMZB w systemie monitorowania bezpieczeństwa i porządku publicznego przez państwo.
PL
Przychody funkcjonariuszy Policji uzyskiwane z tytułu pozostawania w stosunku służbowym, podobnie jak się to dzieje w wypadku innych grup zawodowych, zostały poddane opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fi zycznych. Nie zmienia to jednak faktu, że pewne kategorie powyższych świadczeń zostały potraktowane — z podatkowoprawnego punktu widzenia — w sposób uprzywilejowany. Za pomocą zwolnień przedmiotowych ustawodawca podatkowy uchyla obowiązek zapłaty podatku względem świadczeń, które z uwagi na swój szczególny charakter (np. nawiązujący do specyfi ki stosunku służbowego, względów społeczno- -rodzinnych, zdrowotnych, czy też innych czynników aksjologicznych) powinny pozostać w sferze wolnej od opodatkowania. Istotne jest przy tym, że poddane analizie preferencje podatkowe są zróżnicowane pod względem konstrukcji prawnej — o ile część z nich obejmuje wyłącznie świadczenia pieniężne, o tyle w pewnych wypadkach dotyczą one świadczeń naturalnych. Ponadto niektóre zwolnienia podatkowe przysługujące policjantom nie pociągają za sobą uchylenia powinności zapłaty podatku od pełnej kwoty przychodu z określonego źródła, lecz jedynie od pewnej jego części. Zwolnienie z podatku dochodowego niektórych kategorii świadczeń uzyskiwanych przez policjantów w bezpośredni sposób oddziałuje na realizację tzw. obowiązków instrumentalnych, w szczególności zaś na obowiązek składania zeznań podatkowych.
PL
Artykuł porusza problematykę efektywności, jednego z najdłużej realizowanych programów prewencyjnych, którego pomysłodawcą pozostaje śp. Władysław Stasiak, ówczesny podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Atutem rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” jest wskazanie, iż żadne okoliczności nie mogą znieść z instytucji państwowych odpowiedzialności za realizację zadań wynikających z ich kompetencji określonych w przepisach prawa. Zatem Policja i inne formacje ochrony bezpieczeństwa oraz porządku publicznego nie mogą być zastępowane przez obywateli bądź organizacje społeczne. Zaufanie do Policji i innych formacji musi powodować zwiększenie ich skuteczności a tym samym zapewnić mechanizmy stałej współpracy, administracji rządowej i samorządowej, organizacji społecznych, ludzi zaangażowanych, aby wspólnie kreować bezpieczeństwo1 . W tym przypadku, elementem koniecznym do osiągania założonych celów pozostawał czas jaki został poświęcony temu programowi, a przy właściwej diagnozie zagrożeń i oczekiwań społecznych, obejmował wiele obszarów i był otwarty na wszelkie inicjatywy instytucjonalne i obywatelskie. Tak zbudowane bezpieczeństwo traktowane jest przez społeczeństwo jako dobro wspólne. Wynikające z realizacji przedmiotowego programu, dane zawarte w obrębie statystyk przestępczości oraz zachowań aspołecznych a także obserwacje rzeczywistych działań i ich skutków czy zamierzeń są doświadczeniem, opisującym społeczny wysiłek, na rzecz poprawy bezpieczeństwa.
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 1
|
issue 3
261-271
PL
We współczesnych organizacjach od menedżerów wymaga się wielu umiejętności. Stawia się im wielowymiarowe zadania, którym muszą sprostać, poprzez skuteczne podejmowanie decyzji. Artykuł przedstawia złożoność procesu decydowania, poprzez odsłonięcie pewnych jego elementów. Opracowanie ukazuje problematykę decyzji menedżerskich w organizacji publicznej. Przedstawiona została rola menedżera w procesie podejmowania decyzji i wynikające z niej wyzwania współczesnego kierownika. W publikacji opisano także zagadnienia, związane z funkcjonowaniem jednostek Policji, a które to istotnie wpływają na proces podejmowania decyzji, z którym zmagają się kierownicy tej instytucji. Podejmowanie przez menedżerów trafnej decyzji oraz jej realizacja są istotne, z punktu widzenia działalności organizacji i jej efektywności.
PL
Ochrona interesu małoletnich wiąże się niekiedy z koniecznością władczego wkroczenia organów państwa w sytuacji, w której małoletni został uprowadzony za granicę przez jednego z opiekunów, bez zgody drugiego z nich. Szereg przepisów prawa międzynarodowego i unijnego nakłada na krajowych ustawodawców obowiązek wprowadzenia mechanizmów - opartych na ścisłej współpracy międzypaństwowej - mających za zadanie szybkie zbadanie i rozwiązanie tego problemu. W tym właśnie celu uchwalono ustawę z dnia 26 stycznia 2018 r. o wykonywaniu niektórych czynności organu centralnego w sprawach rodzinnych z zakresu obrotu prawnego na podstawie prawa Unii Europejskiej i umów międzynarodowych. Stosownie do jej przepisów, funkcjonariusze Policji, z racji szczególnych uprawnień, służą pomocą organowi centralnemu oraz sądom w sprawach dotyczących uprowadzenia małoletniego za granicę. Ich rola związana jest przede wszystkim ze zbieraniem odpowiednich informacji, asyście kuratorowi sądowemu w trakcie odbierania dziecka oraz dokonaniem czynności przeszukania w miejscu, w którym domniemywa się przebywanie małoletniego.
PL
Przemoc domowa jest nadal istotnym problemem społecznym, mimo wielu działań podmiotów administracji rządowej, samorządowej oraz organizacji pozarządowych, które statutowo zajmują się przemocą w rodzinie. Przedsięwzięcia wyżej wymienionych podmiotów są niewystarczające w ograniczaniu przestępstw wobec rodziny. W związku z tym zagrożenia wykluczeniem społecznym odnoszące się do rodzin dotkniętych przemocą wymagają skuteczniejszych działań oraz dodatkowych badań.
PL
Policja jest instytucją zobligowaną prawem do zapewnienia bezpieczeństwai porządku publicznego. W celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom turystyki aktywnej Policja powinna zwiększyć ilość patroli na drogach, akwenach wodnych i stokach narciarskich, rygorystyczne egzekwować przestrzeganie przepisów obowiązujących na drogach i wodach, natomiast w zakresie poprawy bezpieczeństwa na stokach narciarskich prowadzić akcje profilaktyczne i kontrolne zmierzające do zapewnienia bezpiecznego użytkowania stoków narciarskich. Wymieniony katalog działań przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa turystyki samochodowej, wodnej i narciarskiej.
PL
Formy działania stosowane przez funkcjonariuszy Policji mają służyć służbie społeczeństwu, która polega na ochronie bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Coraz większe znaczenie odgrywa dokonywanie czynności materialnotechnicznych oraz prowadzenie działalności społeczno-organizatorskiej, które umożliwiają skuteczną realizację zadań a także większą swobodę działania funkcjonariuszy Policji. Celem artykułu jest przede wszystkim podkreślenie znaczenia jakie czynności materialno-techniczne oraz działalność społeczno-organizatorska odgrywają w pracy funkcjonariuszy Policji. Przedstawiono również przykłady tego typu działań, które mają na celu ukazanie zastosowania tych prawnych form działania w praktyce. Policja, czynności faktyczne, Policjant, prawne formy działania
PL
Polska Policja jest uzbrojoną i umundurowaną formacją służącą społeczeństwu. Jej zadania związane są w głównej mierze z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego. Funkcjonariusze Policji pełniący służbę w strefach przygranicznych realizują także zadania związane z ochroną granicy państwowej. W artykule, na podstawie analizy obowiązujących aktów prawnych, przedstawiono zagadnienia dotyczące ochrony granicy państwowej realizowane przez polską Policję. Szczegółowo omówiono zadania, jakie realizują funkcjonariusze Policji w ramach współpracy ze Strażą Graniczną (dalej jako: SG). Przedstawiono także sposoby przygotowania funkcjonariuszy Policji do pełnienia służby na obszarach przygranicznych. W artykule przytoczono również przykłady współpracy funkcjonariuszy Policji i SG, których efektem było wykrycie i zatrzymanie sprawców przestępstw oraz zabezpieczenie nielegalnego towaru oraz towaru bez wymaganych prawem polskich znaków akcyzy. Celem artykułu było przedstawienie ważnej roli Policji w ochronie granicy państwowej. Przedmiotem rozważań uczyniono zjawisko współpracy polskiej Policji ze SG we wszystkich możliwych obszarach związanych z ochroną granicy państwowej. Na podstawie analizy zgromadzonej literatury przedmiotu w rozważaniach przyjęto hipotezę, że polska Policja pełni istotną rolę w ochronie granicy państwowej.
PL
Celem artykułu jest przedstawienie zadań realizowanych przez Żandarmerię Wojskową mających za zadanie wsparcie działań wojsk własnych oraz policji i sił bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu. W artykule przedstawiono zadania, zagrożenia, ich przyczyny oraz znaczenie dla realizacji zadań, które stoją i będą stały przed Żandarmerią Wojskową w Afganistanie. Odpowiedzialność za Afganistan nie skończyła się wraz z końcem misji i wycofaniem naszego kontyngentu. W dalszym ciągu polscy żołnierze będę służyć na afgańskiej ziemi, jednak już jako doradcy-instruktorzy, którzy będą dzielić się swoją wiedzą podczas realizacji procesu szkolenia.
EN
The aim of the article is to present tasks carried out by Mili-tary Police aimed at supporting the army, police and security forces’ opera-tions in the Islamic Republic of Afghanistan. The article presents tasks, threats, their causes and importance for performing tasks that Military Po-lice have been facing in Afghanistan. The responsibility for Afghanistan did not finish with the end of the mission and withdrawal of our contingent. Polish soldiers will continue to serve in Afghanistan but now as instructors – advisers who will share their knowledge in the process of training.
PL
Artykuł stanowi próbę scharakteryzowania krajowego i międzynarodowego systemu wymiany informacji kryminalnych realizowanej na poziomie operacyjnym i pozaoperacyjnym, pomiędzy polską Policją a służbami, agencjami i instytucjami Unii Europejskiej i państw trzecich, w zakresie ścigania sprawców przestępstw i zapewnienia porządku publicznego. Celem publikacji jest weryfikacja hipotezy, że we współczesnym świecie, bez efektywnej, szybkiej wymiany informacji, mających znaczenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, trudno skutecznie rozpoznawać i neutralizować pojawiające się zagrożenia, a także ścigać sprawców przestępstw. W celu weryfikacji przyjętej hipotezy dokonano przeglądu najważniejszych krajowych i międzynarodowych baz danych i instrumentów wymiany informacji kryminalnych dostępnych organom ścigania państw członkowskich Unii Europejskiej (dalej UE) i państw trzecich, a także agencjom UE oraz organizacjom międzynarodowym, powołanym do zapobiegania, zwalczania i wykrywania przestępstw (INTERPOL, EUROPOL) oraz ścigania sprawców tych przestępstw. Przedmiotowa problematyka pokazana została w perspektywie historycznego rozwoju narzędzi i instrumentów gromadzenia i wymiany informacji kryminalnych w krajowych bazach danych w Polsce oraz w państwach EU i państwach trzecich. Zaprezentowany przegląd narzędzi i instrumentów międzynarodowej wymiany informacji kryminalnych pozwolił udowodnić przyjętą hipotezę.
PL
e: Rozwiązania przyjęte w polskim systemie szkolnictwa policyjnego skłaniają do refleksji nad ich efektywnością. Powodem są doraźne modyfikacje, które wprowadzano przez lata, nie zawsze uwzględniając je w kompleksowym systemie szkolenia. To z kolei uzasadnia podjęcie próby diagnozy rzeczonego systemu. W opracowaniu zostały uwzględnione m.in. badania, którym poddano szkolenie i doskonalenie zawodowe w Policji. Szczegółową analizą objęto szkolenie zawodowe podstawowe, szkolenie dla absolwentów szkół wyższych, wraz z opisem zmiany programu, którą wprowadzono w 2017 r., oraz doskonalenie zawodowe w obowiązujących trzech rodzajach: centralnym, lokalnym i zewnętrznym. Artykuł wskazuje przyczyny powołania przez ministra spraw wewnętrznych i administracji zespołu do opracowania nowej koncepcji szkolnictwa policyjnego.
16
100%
PL
Policja pełni niekwestionowanie ważną funkcję w życiu każdego obywatela. Bez zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa życie społeczne oraz gospodarcze by-łoby znacznie utrudnione. Artykuł podejmuje próbę przedstawienia roli Policji we współcze-snym społeczeństwie. Wskazuje źródło i istotę społecznego zapotrzebowanie na usługi poli-cyjne, a także wpływ oczekiwań społecznych na sposób realizowania postawionych Policji zadań. Określenie proporcji pomiędzy stosowaniem represji a pełnieniem roli opiekuna jest trudnym i złożonym zadaniem. W celu zapewnieniu sobie bezpieczeństwa każdy obywatel jest zobligowany do zrzeczenia się części swoich swobód i wolności. Ogromny wpływ środ-ków masowego przekazu na kreowanie świadomości społecznej powoduje, że Policja również zajmuje się tworzeniem kanałów informacyjnych, korzystnych w relacji instytucja-obywatel.
EN
Police fully recognizably plays an important role in life of every citizen. Without an adequate level of security of social life and economic would be much more difficult.This article makes an attempt to present the role of the police in a modern society.Indicate the source and essence of the social demand for police services and the impact of social expecta-tions on the manner in which the ranking police tasks. Determination of the ratio between the use of repression and the performance of the role of guardian is a difficult and complex task. In order to ensure their security, every citizen is obliged to waive part of their liberties and freedom. The huge influence of the mass media to create awareness of social causes Police is also involved in the creation of channels of information favorable in relation institution-citizen.
PL
Artykuł przedstawia możliwości wdrażania badań jakościowych do analiz aktywności podejmowanych przez polską Policję, szczególnie w aspekcie działań formacji w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Oprócz propozycji trzech sposobów postrzegania Policji w kategoriach przedmiotu badań oraz opisu specyfiki badań jakościowych, przedłożono Czytelnikowi propozycje włączenia metodologii jakościowej do analiz problematyki policyjnej. Artykuł zamyka krótki opis badania jakościowego zrealizowanego na potrzeby rozprawy doktorskiej dotyczącej roli Policji w zakresie zapewniania bezpieczeństwa meczom piłki nożnej.
PL
W wyniku zapoczątkowanej w 1989 r. transformacji ustrojowej w Polsce (zob. Dudek 2014) wdrożono liczne zmiany prowadzące do demokratyzacji życia społeczeństwa i przekształcenia gospodarki z centralnie planowanej w wolnorynkową. Konsekwencją tego było uwolnienie instytucji od czynnika politycznego oraz zniesienie monopolu władzy PZPR poprzez likwidację jej struktur w zakładach pracy. Jednocześnie w stan likwidacji postawiono część z tych instytucji państwowych, których efektywne funkcjonowanie było warunkiem trwania systemu totalitarnego w Polsce. Najwięcej uwagi w tym względzie poświęcono policji politycznej funkcjonującej od 1956 do 1990 r. pod nazwą Służby Bezpieczeństwa i ukrytej w strukturach policji porządkowej. Ta ostatnia w latach 1944–1990 istniała pod nazwą Milicji Obywatelskiej, a jako formacja założona przez komunistyczne instytucje, od 1944 do 1954 r. stanowiła część składową organów bezpieczeństwa wykorzystywaną do przejęcia i utrwalenia władzy politycznej przez jej mocodawców (por. Dz.U. 2014; Majer 2004). Po 1954 r. nie pozostała wolna od ideologicznego wpływu. Nadal była wykorzystywana do działań politycznych, a jej koegzystencja z SB od przełomu 1956 i 1957 r. dotyczyła również struktur PZPR przy komendach. Z tychże względów wiosną 1990 r. została postawiona w stan likwidacji. Na jej miejsce powołano Policję (Dz.U. 1990).
EN
As a result of the political shift in Poland (see Dudek 2014), which began in 1989, a number of changes have been implemented, leading to the transformation of the economy from cetral-planned to free-market, and to the democratization of social life. The consequence was the fall of the PUWP’s monopoly and liberating institutions from the political factor through the removal of its structures from workplaces. At the same time, some of public institutions, which were conditioning the effective functioning of the totalitarian state in Poland, were liquidated. The most attention was given to the political police, which was functioning in the years 1956–90 as clandestine Security Service (SB) within the structures of the law enforcement services. The latter, set up by the communist institutions and called Citizens’ Militia (MO), existed in the years 1944–90, and between 1944 and 1954 was part of the security organs, used by the authorities to seize and strengthen their political power (por. Dz.U. 2014; Majer 2004). After 1954 it remained under the ideological influence. It was still used for political actions, and its coexistence with SB from 1956/7 was present also in the PUWP’s structures at the local headquaters. This is why in the spring 1990 it was liquidated, and substituted with Police (Dz.U. 1990).
EN
The most general perspective on the legitimacy of a social institution relies upon theacceptance that the legitimised subject has a right to govern, and that the governed recognise that right. Understanding it this way, legitimacy can be analysed from twoperspectives: normative when it concerns objective criteria that permit evaluationwhen the institution is legitimate (normative foundations for its appointmentsand rules for its functioning); and empirical, when it pertains to the awareness ofcitizens that a particular institution is legitimate. Over the last 25 years, a numberof important works on the subject of legitimacy of the police were understood viaempirical means. Based upon these, one can differentiate two opposing approachestowards police-citizen relations. Although both rely on collaboration, they indicatealternate conditions which might determine this. The first approach instrumentallycharacterises itself as achieved by citizens using a cost-benefit analysis of the results ofworking with the police; citizens are more amenable to co-operation when the possiblebenefits are higher than the incurred costs. From this perspective, citizens accept theactivities of the police and declare a willingness to work with them, if in their eyes thepolice are applying realistic sanctions towards people who disturb the norms of the law,are fighting effectively against criminal and undesirable behaviours, and are treating allcitizens in an equal manner. Different motives for working with the police accompanycitizens in their attitudes to trials. In this case, co-operation results from internalrecognition of the legitimacy of the police by citizens. If citizens believe their policeto be legitimate, they will be more inclined to co-operate with them and obey the law.Legitimacy results here, above all, from the conviction that the police are fulfilling theirduty in a just procedural manner.The most empirically-supported research into attitudes about trials has beendetermined by the American model by T.R. Tyler. Legitimacy in his view assumes trusttowards police by citizens and their internal convictions about service in regards totheir recommendations. Understood this way, legitimacy is strongly determined by thefairness of police procedures, and is itself an essential influence on the willingness ofcitizens to co-operate with the police and their readiness to abide by their laws.After a period of domination in police research about the concept of legitimacybeing strongly linked to procedural fairness, there were attempts at revising andmodifying this theory. An alternative to Tyler’s definition of police legitimacy wasproposed by British researchers J. Jackson and B. Bradford. In their view, the police’slegitimacy is formed from three elements: internal conviction about police services,shared social value of the police, and the legality of the police’s activities. However,to independently differentiate, police legitimacy produces here the same effects as inTyler’s concept, and so determines for citizens their willingness to co-operate with thepolice and their readiness to abide by the law.Presented in the following study of research on the legitimacy of the police,a methodology is given for testing both of the previously-mentioned concepts, i.e.Tyler’s model, where trust of the police is a basic element of legitimacy, and Jacksonand Bradford’s model, where trust is treated as a separate social phenomenon, thoughit is linked with the legitimacy of many related factors. The fundamental goal of thepresented research determined however to attempt answering questions about whichtheoretical principles of the procedural model of police legitimacy, including former ARCHIVES OF CRIMINOLOGY 379foreign research within this scope, do they find applied in the Polish socio-culturalcontext. Polish research was undertaken in 2013 under the auspices of the internationalresearch project “Legitimacy Policing and Criminal Justice in Central and EuropeanEurope” amongst 374 law students from various academic centres via an online survey.The research had an exploratory character and was to establish a starting point forfurther research into the legitimacy of the police in Polish society.
20
88%
PL
Zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego jest nie tylko konstytucyjnym obowiązkiem i politycznym celem państwa, ale też priorytetowym zadaniem Policji, jako formacji mundurowej stojącej na najwyższym szczeblu przestrzegania prawa, których nadrzędną służbą jest dbanie o spokój i ochronę ludności przed wynikającymi zagrożeniami, ochrona mienia oraz wszelkich dóbr chronionych prawem. W związku z tym, że zagrożeń tych nie można całkowicie wyeliminować, na państwie spoczywa obowiązek właściwego przygotowania działalności służb w celu zminimalizowania skutków niebezpieczeństw. Policjant, aby mógł rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, powinien charakteryzować się ponadprzeciętnymi predyspozycjami psychofizycznymi oraz wysokimi wskaźnikami morfofunkcjonalnymi jako podstawowymi czynnikami determinującymi jego zdolność do podejmowania i realizowania działań interwencyjnych na rzecz bezpieczeństwa. Na efektywność pracy każdego policjanta składa się sprawność i skuteczność działania, bezpieczeństwo, przeciwdziałanie zagrożeniom oraz wyszkolenie specjalne. Dlatego w tym zakresie powinny znaleźć się umiejętności posługiwania się środkami przymusu bezpośredniego (adekwatnie do zaistniałego zagrożenia) oraz zdolność stosowania odpowiednich działań taktycznych, a także skutecznych technik interwencyjnych. Do głównych celów artykułu należy zaliczyć przedstawienie oraz charakterystykę istotnych czynników warunkujących wysoką efektywność pracy policjantów podczas podejmowania i realizowania czynności interwencyjnych na rzecz bezpieczeństwa osobistego.
first rewind previous Page / 6 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.