Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 69

first rewind previous Page / 4 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  inkluzja
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 4 next fast forward last
PL
Intencją autora było ukazanie wartości Krótkoterminowej Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (KTSR) dla pracy socjalnej. Główne zasady tego podejścia zostały umieszczone w kontekście badań Rosenfeld i Wenzel nad związkami pomiędzy sieciami społecznymi a jakością życia osób chorób psychicznie oraz znaczeniem poczucia własnej wartości dla dobrostanu pacjentów. Badania ewaluacyjne nad zastosowaniem KTSR były prowadzone w bardzo różnych środowiskach (zakłady resocjalizacyjne, szkoły, szpitale psychiatryczne, uczelnie itp. ) i pokazywały skuteczność tej formy pracy z klientami. Wydaje się, że przedstawione wyniki upoważniają do włączenia KTSR w działania pracowników socjalnych wobec różnych kategorii klientów (osób chorych psychicznie, uzależnionych, bezrobotnych lub z problemami zachowania itp.).
PL
Intencją autora było ukazanie wartości Krótkoterminowej Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (KTSR) dla pracy socjalnej. Główne zasady tego podejścia zostały umieszczone w kontekście badań Rosenfeld i Wenzel nad związkami pomiędzy sieciami społecznymi a jakością życia osób chorób psychicznie oraz znaczeniem poczucia własnej wartości dla dobrostanu pacjentów. Badania ewaluacyjne nad zastosowaniem KTSR były prowadzone w bardzo różnych środowiskach (zakłady resocjalizacyjne, szkoły, szpitale psychiatryczne, uczelnie itp. ) i pokazywały skuteczność tej formy pracy z klientami. Wydaje się, że przedstawione wyniki upoważniają do włączenia KTSR w działania pracowników socjalnych wobec różnych kategorii klientów (osób chorych psychicznie, uzależnionych, bezrobotnych lub z problemami zachowania itp.).
PL
Artykuł porusza zagadnienia związane z oddziaływaniami na rzecz inkluzji społecznej, realizowanymi w ramach działalności ośrodka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży. Opracowanie stanowi opis założeń procesu włączania w świetle założeń teoretycznych i wypływających z praktyki pedagogicznej autorki. Artykuł zawiera zarys obszarów inkluzji oraz wybrane przykłady projektów, które zostały wcielone w ramach działań świetlicy na rzecz aktywnego włączania.
PL
Świetlica szkolna powinna zapewnić organizację katalogu zajęć, uwzględniając potrzeby edukacyjne i rozwojowe uczniów, ich możliwości psychofizyczne oraz odrabianie lekcji. Podjęta problematyka odnosi się do warunków i działań podejmowanych w świetlicach szkół ogólnodostępnych, które tworzą inkluzyjną przestrzeń dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE). W badaniach wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego i posłużono się kwestionariuszem ankiety własnej konstrukcji. Grupę badawczą stanowili nauczyciele-wychowawcy rzeszowskich świetlic szkolnych, którzy dzielili się opiniami i doświadczeniami w zakresie sukcesów i rzeczywistych trudności inkluzyjnych. Problemy szczegółowe sformułowano w pytaniach: Jakie specjalne potrzeby prezentują uczniowie korzystający ze świetlic?; Jaki jest poziom warunków świetlicy szkolnej w zakresie działań wobec uczniów ze SPE? oraz: Jakie sukcesy i trudności w realizacji inkluzji wskazują nauczyciele świetlic? W toku badań diagnostycznych wyodrębniono grupę dzieci ze specjalnymi potrzebami, określono sytuacje sprzyjające inkluzji oraz sytuacje trudne, wymagające systemowego podejścia i weryfikacji. Uzyskane wyniki wskazują na pilną potrzebę wprowadzenia zmian, zarówno przez organy prowadzące szkołę, jak i przez dyrektorów w zakresie organizacji i szczegółowych warunków funkcjonowania wszystkich uczniów (w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi). związku z powyższym ważnym przesłaniem dla nauki jest nie tylko aspekt diagnozy sytuacji uczniów, ale projektowanie, modelowanie i ewaluacja zadań opiekuńczo-wychowawczych szkoły.
PL
CEL NAUKOWY: Celem opracowania jest przedstawienie teoretycznych i aplikacyjnych założeń na temat zagrożeń, szans i wyzwań w zakresie współpracy środowisk edukacyjno‑rehabilitacyjnych wobec osób niepełnosprawnych i ich rodzin w świetle obowiązujących ustaleń legislacyjnych, organizacyjnych i zmian społeczno‑kulturowych. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Aby zrealizować cel, przeprowadzono kwerendę literatury i analizę materiału empirycznego z badań własnych. Poszukiwania badawcze zawężono do określenia opinii rodziców na temat współczesnych potrzeb rodzin wychowujących dzieci z wadą słuchu oraz ich oceny współpracy ze specjalistami w procesie terapeutyczno‑wychowawczym. Do badań zastosowano ankietę wśród rodziców dzieci głuchych, które są objęte kompleksową opieką w poradni specjalistycznej. PROCES WYWODU: Podjęty problem usystematyzowano w dwóch częściach. Po pierwsze, przedstawiono teoretyczne założenia pedagogiki specjalnej w działaniach na rzecz synergii różnych grup społecznych. Po drugie, w świetle przeglądu literatury przedmiotu i wniosków z badań własnych omówiono przykłady społecznych oczekiwań rodziców, specjalistów wobec współpracy na rzecz wspierania rozwoju osób z niepełnosprawnością. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Zaprezentowany obraz współpracy wszystkich osób, które podejmują działania pomocowe wobec budowania potencjału rodziny dziecka i tworzenia zróżnicowanych wspólnot komunikacyjnych łączących szkołę z innymi przestrzeniami społecznymi, jest zorientowany na aktywne uczestnictwo osoby dziecka i jego rodziny w tym procesie. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Poszukiwanie współczesnych perspektyw w zakresie synergii środowisk wychowawczych wiąże się z podnoszeniem jakości życia osób w wymiarze równości szans, godności, autonomii, tożsamości, normalizacji, inkluzji. Jest to problem szeroko omawiany w teorii, ale w praktyce często niedoceniany lub uznawany za nowe wyzwanie dla działań w naukach o wychowaniu.
PL
Węgierski system oświaty charakteryzuje się najbardziej atypowym rozwojem w całej Europie (Ugrai, 2016). Przez wiele lat panował w tym kraju segregacyjny model edukacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Zmiany społeczno-polityczne, jakie nastąpiły po upadku komunizmu, czyli na przełomie lat 80. i 90. XX w., wiązały się z pojawieniem się nowych trendów edukacyjnych i rehabilitacyjnych w podejściu do tej grupy uczniów. Artykuł jest pokłosiem wizyty studyjnej autorek na Uniwersytecie Nyugat-Magyarországi Egyetem (University of West Hungary) w Sopronie. Możliwość zwiedzenia placówek dla dzieci bez i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE) okazała się inspiracją do dalszych poszukiwań badawczych w celu zgłębienia problematyki kształcenia dzieci ze SPE na Węgrzech. W pierwszej części artykułu szczegółowej analizie poddano takie zagadnienia, jak: system kształcenia (obowiązek szkolny, etapy edukacyjne, rodzaje szkół), historia kształcenia specjalnego na Węgrzech (począwszy od powstania pierwszych szkół specjalnych, do analizy ważniejszych regulacji prawnych po okresie transformacji politycznej wraz z opisem procesu diagnozy, orzecznictwa i selekcji uczniów do kształcenia specjalnego), wdrażanie idei inkluzji (proponowane rozwiązania i trudności). Część drugą poświęcono refleksjom z wizyty studyjnej, umieszczając ją w trzech odsłonach obrazujących zwiedzane placówki: przedszkola, szkołę specjalną dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, placówkę specjalną dla uczniów z uszkodzeniem słuchu, zaburzeniami mowy oraz problemami emocjonalnymi i behawioralnymi.
PL
Celem artykułu jest wskazanie na niektóre teksty biblijne, które mogą przyczyniać się do wznoszenia barier utrudniających pełną inkluzję osób z niepełnosprawnością we wspólnotach chrześcijańskich. W Piśmie Świętym postrzega się często niepełnosprawność jako powód do wykluczenia ze wspólnoty kultycznej, efekt ludzkiej winy i grzeszności lub okazję do uszlachetnienia człowieka, ewentualnie – jako impuls do podejmowania działalności charytatywnej przez wspólnotę. W każdym z tych przypadków pozycja osoby z niepełnosprawnością jest postrzegana jako nie-zwyczajna. Jeśli odczytuje się teksty biblijne powierzchownie, istnieje niebezpieczeństwo odmawiania osobom dotkniętym niepełnosprawnością dojrzałej relacji z Bogiem i pełnego uczestnictwa w życiu wspólnoty. Autor postuluje rozwijanie teologii, w której doceniano by szczególny wkład osób z niepełnosprawnością w życie chrześcijańskiej wspólnoty i przyznawano by im miejsce nie na jej obrzeżach, lecz w centrum.
PL
Z perspektywy współczesnej pedagogiki dowartościowanie każdego człowieka, a w konsekwencji inkluzja z nim, winny stanowić pryncypium nie tyle teorii, ile praktyki kształcenia. Koncepcje zorientowane na podmiot kierują uwagę m.in. na kwestię realizacji idei włączającej edukacji. Teorie inkluzyjnego kształcenia domagają się bowiem odważnej pedagogicznej konkretyzacji. Inkluzja nie jest jedynie hasłową ideą kształcenia, lecz szeregiem działań, począwszy od postaw społecznych wobec osób z niepełnosprawnością, poprzez konstrukcję zindywidualizowanego procesu dydaktycznego do specjalistycznego wsparcia ucznia. Treść artykułu prezentuje idee inkluzji w edukacji, w konfrontacji z rzeczywistością współczesnej szkoły. Celem nadrzędnym stała się popularyzacja wiedzy dotyczącej modelu kształcenia ucznia z niepełnosprawnością w publicznej szkole, z wdrożeniem idei już na etapie planowania, a następnie odpowiedzialnego niesienia pomocy specjalistycznej oraz realizacji zindywidualizowanego procesu nauczania-uczenia się.
EN
In the field of education we observe many positive changes in equalising educational opportunities for children and young people with disabilities. The most important changes have led to the inclusive paradigm which posits education of disabled children together with children with special educational needs. The article deals with issues related to educational inclusion, variously understood by parents of disabled children. Parents experiencing the disability of their children tend to normalize their lives, including education in a mainstream kindergarten. When talking about their children’s education, they unveiled personal meanings given to this event, showed their individual truths and the reality they experience. The stories they told were given a subjective meaning, which from their perspective is important and shapes their being.
PL
W dniach od 19 do 21 września 2013 na Uniwersytecie w Gdańsku odbył VIII Ogólnopolski Zjazd PTP. Zjazd odbywa się co trzy lata. Tym razem hasło przewodnie Zjazdu brzmiało: Różnice-edukacja-inkluzja. Dyskutowano o różnicach w pojmowaniu celów edukacji i jej efektów, a także o włączaniu ludzi w realizację najistotniejszych idei teraźniejszości. Sprawozdanie krótko prezentuje program konferencji i najważniejsze myśli z wystąpień uczestników.
EN
From 19th to 21th September 2013 at Gdańsk University the VIII National Congress of Polish Pedagogic Association took place. Congress is organized every three years. This time the subject of the conference was: Differences-education-inclusion. The discussions were concentrated on aims of education and its results, as well as including people in realization of the most important ideas of the present. The report briefly presents the conference program and significant thoughts of the participant.
EN
The article presents the personal experience in the field of art education. The work presents an attempt to diagnosis the current state of the general education in the field of Visual Arts. The author provides examples of the use of the Visual Arts for inclusion of the disabled persons.
PL
W artykule zaprezentowano własne doświadczenia z dziedziny edukacji artystycznej. Praca stanowi próbę diagnozy obecnego stanu szkolnictwa powszechnego w zakresie sztuk plastycznych. Autor podaje przykłady wykorzystania plastyki między innymi w inkluzji osób niepełnosprawnych.
EN
Inclusive education is a vision of school based on the process of changing social attitudes, embodying categories like inclusion, equality, respect and tolerance towards others. It seems strictly connected with supporting intellectual autonomy of students in the processes of reconstruction of the existing cultural experience, which is significant for the process of (self) transformation, (self) creation of society. Focusing on the possibility of implementing this task, the center of the analyses are teachers’ and students’ competences - adaptive versus reconstructive. The article considers the tensions between the theoretical interpretation and the regulations on the standard of teaching preparation for the teaching profession resulting from the latest Regulation of the Minister of Science and Higher Education of July 25, 2019 [Journal of Laws of 2019, item 1450], legislative and organizational solutions outlined in the document “Education for All – Framework for Legislative and Organizational Solutions for High-Quality Inclusive Education for All Learners” [2020], developed by the Team for the development of a model of education of pupils with special educational needs established by the Minister of National Education. The subject of the review is what education offers in the sphere of creating students' emancipatory potential to question the explicitness of the cultural message in reference to the issue of teachers' competences, teachers' personal knowledge and the meanings teachers ascribe to the teaching requirements.
PL
Edukacja włączająca to wizja szkoły, która opiera się na procesie zmiany postaw społecznych, na myśleniu kategoriami włączania, równości oraz szacunku i tolerancji dla drugiego człowieka. Wiązać ją należy ze wspieraniem intelektualnej autonomii uczniów w procesach rekonstrukcji zastanego doświadczenia kulturowego, co jest znaczące dla procesu (samo)przekształcania się, (samo)tworzenia społeczeństwa. Koncentrując się wokół możliwości urzeczywistniania realizacji tego zadania, w centrum analiz postawione są kompetencje nauczycielskie i uczniowskie – adaptacyjne versus rekonstrukcyjne. W artykule rozważane są napięcia między wykładnią teoretyczną a regulacjami w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela wynikającymi z najnowszego Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 roku [Dz. U. z 2019 r., poz. 1450], ramami rozwiązań legislacyjno- -organizacyjnych nakreślonymi w dokumencie „Edukacja dla wszystkich – ramy rozwiązań legislacyjno-organizacyjnych na rzecz wysokiej jakości kształcenia włączającego dla wszystkich osób uczących się” [2020], opracowanymi przez Zespół do spraw opracowania modelu kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi powołany przez Ministra Edukacji Narodowej. Oglądowi poddawane zostaje to, co oferuje edukacja w sferze kreowania uczniowskiego potencjału emancypacyjnego do kwestionowania jednoznaczności przekazu kulturowego w odwołaniu do kwestii kompetencji nauczycieli, wiedzy osobistej nauczycieli, nadawanych przez nauczycieli znaczeń zjawisku wymagań dydaktycznych.
EN
The number of early school leavers is growing year by year. Their educational background therefore basically excludes them from the job market. It seems to be a serious issue since the EU rate of early school leavers is nowadays reaching even 14.4%. In order to embrace problems of the youth, OECD members are calling for the support and help for the students from educational risk group (OECD 2012). Indeed, the lack of early and suitable response to arising problems may lead to marginalization and social exclusion. According to experts, a special interest and support should be aimed at the youth from NEET group (i.e. not in employment, education or training, resigning from both school and other professional obligations) (EUROFOUND 2011). This group is practically absent in the society and therefore difficult to research. At the same time, it can be assumed (the issue has not been sufficiently researched and described in Poland yet) that this group is not homogeneous. A part of that group makes “temporary” attempts to join educational system as well as to accept short term professional obligations. Students of schools for adults form a perfect example of people who join educational system “temporarily”. Although in such schools, which are usually private, young people try to catch up with the school material and finish education, it might be assumed that many of them still lack suitable support and help. They have to deal with many problems and, as a result, they might quickly and numerously resign from education. The following paper focuses on the analysis of factors which exclude young people from active social life in Poland. It also makes an attempt to present such areas in Polish educational system which create an opportunity to change the current situation.
Polonia Sacra
|
2018
|
vol. 22
|
issue 4(53)
135-149
PL
Od początku swego istnienia Kościół podejmował opiekę nad ludźmi niepełnosprawnymi. Jednym z jej elementów jest troska o to, by angażowali się podmiotowo w życie jego własnej wspólnoty. W artykule zostały ukazane dążenia współczesnego Kościoła do aktywnego angażowania osób niepełnosprawnych. W pierwszej części zostały przestawione wysiłki zmierzające do ich zaangażowania w rodzinnych parafiach. Druga część zawiera obraz duszpasterstwa nadzwyczajnego i troski o włączanie niepełnosprawnych w życie Kościoła na szczeblu diecezjalnym i ponaddiecezjalnym. Trzecia część ukazuje wspólnoty życia z niepełnosprawnymi, funkcjonujące na podobieństwo Kościoła domowego. W zakończeniu wskazano na możliwości dalszej pracy z niepełnosprawnymi, zmierzającej do ich aktywizacji we wspólnocie Kościoła.
EN
Since the beginning, the Church has been taking care of disabled people. One of the examples is the care concerning the engagement of the disabled into the life of their community. The article presents the efforts of the contemporary Church for the active engagement of the disabled. The first part contains the description of the efforts which aim at engaging the disabled into the life of their parishes. The second part consists of the image of the extraordinary pastoral care and of the care for engaging the disabled into the life of the Church at the diocesan level as well as at higher levels. The third part presents the communities with disabled people which function similarly to the domestic Church. The ending presents indications for the further cooperation with disabled people, which aims at their active engagement in the community of the Church.
15
75%
EN
Activating methods used in the work of teachers significantly help the social inclusionof children (integration of children with disabilities into a classroom). Teachers’ own experiencesand research show that children (when equipped with adapted methods) naturallyintegrate with one another. This proves why inclusion classes are greatly needed in generaleducation schools, where children without disabilities notice that some peers beside requiremore assistance than they do. In this way, children are taught empathy and understanding.Adults learn that, too. Teachers’ work becomes more effective when they use creative thinkingtechniques. The aim of this paper is to find justification for the formation of inclusionclassrooms in general education schools and the use of activating methods in the opinions ofteachers and parents at one of the schools within Grodzisk Mazowiecki County.
PL
Metody aktywizujące stosowane w pracy nauczyciela bardzo pomagają w inkluzji społecznej dzieci (włączeniu dzieci z niepełnosprawnością do klasy). Na podstawie własnych doświadczeń i badań widać, jak dzieci (mając przystosowane metody) w naturalny sposób integrują się ze sobą. Dlatego tak ważne jest tworzenie klas integracyjnych w szkołach ogólnodostępnych, gdzie dzieci pełnosprawne dostrzegają, że są obok nich rówieśnicy bardziej niż one potrzebujący wsparcia. W ten też sposób dzieci uczą się empatii, zrozumienia. Uczą się tego też dorośli. Z kolei praca nauczyciela jest bardziej efektywna, gdy korzysta z metod twórczego myślenia. Celem niniejszej pracy była próba ustalenia zasadności tworzenia klas integracyjnych w szkołach ogólnodostępnych i pracy metodami aktywizującymi w opinii nauczycieli i rodziców jednej ze szkół w powiecie grodziskim.
PL
Praca poświęcona jest określeniu poziomu wzrostu kompetencji metodycznych nauczyciela w zakresie inkluzji za pomocą asocjacji metodycznej. Utworzono testy do określenia poziomu kompetencji metodycznych. Zastosowano nowoczesne tematy metodycznego powiązania w celu podniesienia kompetencji metodycznych nauczyciela w grupach integracyjnych.
EN
The work is devoted to determination of level of the methodic competence increase of teacher in terms of inclusion using methodic association. The tests for determination of methodic competence level were created. Modern topics of methodic association for methodic competence increase of teacher in inclusive groups were used.
PL
Opracowanie analizuje wybrane formy ekonomii społecznej poprzez pryzmat ich „użyteczności” w inkluzji osób bezdomnych, w ich upodmiotawianiu, upełnomocnianiu. Chodzi zatem o wyeksponowanie tego, co pozwala na przezwyciężanie narastającego wykluczenia społecznego, umożliwiając pełniejsze uczestniczenie osób bezdomnych w życiu społecznym, w formułujących się w ramach społeczeństwa wspólnotach.
EN
The study analyzes selected forms of social economy through the prism of their “usefulness” in the inclusion of homeless people, in their empowerment. Therefore, it is about exposing what allows to overcome growing social exclusion, enabling a more complete participation of homeless people in social life, in communities forming within society.
PL
Artykuł porusza niezwykle ważny dla osób niepełnosprawnych temat dotyczący wybranych uwarunkowań powodzenia procesu inkluzji edukacyjnej. W badaniach utrzymanych w paradygmacie pozytywi- stycznym skupiono się na postawach nauczycieli i determinantach       tychże postaw. Dla celów diagnostycznych użyto narzędzia badawcze- go „Skali do badania postaw nauczycieli wobec edukacji włączającej”. W badaniach wzięło udział 363 nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych, reprezentujących szczeble edukacji od przedszkola po włączone w struktury obecnej szkoły podstawowej gimnazja. Repre- zentowano placówki zarówno specjalne, jak i ogólnodostępne. Pod uwagę wzięto takie zmienne, jak: wiek, typ placówki, poziom eduka- cji oraz zajmowane stanowisko. Wyniki badań pozwoliły na przyjęcie hipotez, iż zmienne: typ placówki, poziom edukacji oraz zajmowane stanowisko istotnie różnicują wyniki prób.
EN
The article brings up extremely important issues for disabled people: selected conditions for the success of the educational inclusion process. The research was conducted in a positivist paradigm and was focused on the attitudes of teachers and determinants of these attitudes. For diagnostic purposes, the research tool “Scale for Testing Teachers’ Attitudes Towards Inclusive Education” was used. A total of 363 teachers, school counselors, and school psychologists took part in the study. They represented levels of education from kindergarten to middle school (which is currently part of primary school in any case). Both special and mainstream schools were represented in the study. Variables such as age, type of institution, level of education, and position were taken into account. The results confirmed the hypoth- eses that some variables-type of institution, level of education, and position-significantly discriminate the results of the groups.
PL
Ważnym problemem współczesnej ukraińskiej nauki jest nauczanie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w szkole ogólnodostępnej. Głównym mottem szkoły jest dostępność i równość szans edukacyjnych w celu uzyskania dobrego wykształcenia dla wszystkich dzieci. Włączenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi do zespołu klasy oraz wspólnoty szkoły wymaga od dyrekcji i nauczycieli stworzenia odpowiedniego środowiska edukacyjno-wychowawczego oraz organizacji niezbędnych warunków do integracji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Na podstawie literatury ukraińskiej w artykule zostały zdefiniowane pojęcia „integracji” i „inkluzji” jako współczesne formy nauczania dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W artykule zostały opisane także zmiany, jakie dokonują się obecnie w szkolnym systemie, naświetlony stan obecny wdrażania edukacji inkluzyjnej na Ukrainie oraz problemy, z którymi borykają się szkoły.
EN
An important issue of modern Ukrainian pedagogical science is the education of children with special educational needs in a comprehensive school. The main slogan of such a school is the accessibility and equality of educational opportunities. The goal is to provide a good education. The insertion of students with special educational needs in the classes and school community requires that the administration and teachers create an appropriate educational environment. They have to create the conditions for the full integration of such students. Referring to the research of Ukrainian scientific literature, the arti- cle reveals the concept of integration and inclusion as modern forms of teaching children with special educational needs. The article raises the following issues: the changes in the school system, the ways inclu- sive education is implemented in Ukraine, and the problems that Ukrainian schools face.
EN
The article describes the ATD Fourth World Movement founded in 1957 by Father Joseph Wresinski with families living in the Noisy-le-Grand homeless camp (near Paris).The text presents the Movement as a proposal of social inclusion and integration, and presents the origin of the Movement and its main assumptions and goals. The problem of social exclusion is still topical in the modern world and despite many activities carried out within the studied topic, unfortunately it is still quite common. The ATD Fourth World Movement, created by Father Wresinski, shows a new course of action to eliminate broadly understood social exclusion.
PL
Artykuł opisuje Ruch ATD Czwarty Świat założony w 1957 r. przez o. Józefa Wrzesińskiego wraz z rodzinami zamieszkującymi obóz dla bezdomnych Noisy-le-Grand (pod Paryżem). W tekście został przedstawiony Ruch jako propozycja inkluzji i integracji społecznej oraz została zaprezentowana geneza Ruchu i jego główne założenia i cele. Problem wykluczenia społecznego jest stale aktualny we współczesnym świecie i pomimo wielu działań prowadzonych w obrębie badanego tematu niestety jest kwestią jeszcze dość powszechną. Utworzony przez o. Wrzesińskiego Ruch ATD Czwarty Świat pokazuje nowy kierunek działań na rzecz zniwelowania szeroko rozumianego wykluczenia społecznego. 
first rewind previous Page / 4 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.