Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 360

first rewind previous Page / 18 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  media społecznościowe
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 18 next fast forward last
PL
Rosnąca konkurencja na rynku bankowym prowadzi do coraz silniejszej walki o klienta przez instytucje finansowe. Marketing bankowy jest procesem regularnego dopasowywania działań prowadzonych przez instytucję finansową do zadowolenia obecnego jak i potencjalnego konsumenta. Usługa bankowa jest specyficznym rodzajem produktu, dlatego wymaga niestandardowego marketingu. Obecnie, coraz bardziej popularne są media społecznościowe, które obejmują wszelakie działania użytkowników na forach, blogach i serwisach społecznościowych w Internecie. Wśród najpopularniejszych z nich należy wymienić Facebook, YouTube oraz Twitter. Studium przypadku obejmuje pięć największych polskich banków w 2015 roku. Wszystkie z nich miały aktywne profile na wymienionych portalach. Analiza obejmuje przegląd fanpage’y wszystkich z nich w najbardziej znanych mediach społecznościowych wraz z analizą podstawowych wyników finansowych.
EN
Unstoppable growth of the competition in the banking market forces financial institutions to look for new weapons in the battle for the clients. The bank marketing is a process of constant adjusting of the activities performed by financial institutions that focuses on meeting the needs of current and potential customers. Banking service is a specific type of product, therefore its marketing needs to be customized as well. Currently, online activity becomes one of the most important fields of marketing for every company, and banks are no exception for this rule. Majority of the financial institutions have their online profiles on such portals as Facebook, YouTube or Twitter. They seek for the attention of potential customers on blogs, forums and other social networks. The case study includes review of the activity of the five largest polish banks in 2015 on the Internet. The review is followed by an analysis of their basic financial results.
2
Publication available in full text mode
Content available

Kultura selfie

100%
PL
Ten artykuł opisuje zjawisko kulturowe, jakim jest selfie. Opisano w nim uwarunkowania psychologiczno- społeczne, a także tło historyczne. Ponadto wzbogacono aspekt teoretyczny badaniami na próbie 196 respondentów z terenu trzech uczelni. Zawarte w kwestionariuszu ankiety pytania próbowały znaleźć odpowiedź na wiele pytań, czasami nawet kontrowersyjnych, jak np. aspekt selfie w sytuacji intymnej. Tematem tego artykułu jest próba znalezienia odpowiedzi na pytanie: co jest przyczyną fenomenu selfie na całym świecie, w tym w Polsce. Jakie znaczenie ma selfie dla badanych (w wąskim zakresie) przeze mnie osób (single, mający partnera i po rozwodzie). To istotne, gdyż wiemy, że takie zdjęcia są zamieszczane w mediach społecznościowych, ale dlaczego i jak często - tego zazwyczaj nie wiemy. Interesowała mnie częstotliwość zamieszczania zdjęć przez badanych, obrabianie zdjęć programami graficznymi, zamieszczanie zdjęć w sytuacji intymnej jak i śledzenie polubień w serwisach społecznościowych. Badana próba pozwala spojrzeć na zjawisko i wyciągnąć pewne wnioski, co opisałem obszernie w podsumowaniu.
PL
Popularyzacja i rozwój mediów społecznościowych oraz technologii mobilnych spowodowały widoczne zmiany zachowań współczesnych konsumentów oraz w istotnym stopniu wpłynęły na kształt procesów zakupowych. Media społecznościowe i powstałe na ich bazie społeczności konsumenckie sprawiły, iż nabywcy są bardziej świadomi swoich możliwości i decyzji zakupowych, mogą też w coraz większym stopniu oddziaływać na ofertę rynkową. Urządzenia mobilne z dostępem do Internetu istotnie wzbogaciły możliwości pozyskiwania informacji o produktach i usługach oraz pozwoliły na dokonywanie zakupów online w dowolnym czasie i miejscu. Widoczny jest również wpływ wspomnianych rozwiązań na tzw. ścieżkę zakupową, w skład której wchodzą kolejne etapy prowadzące do zakupu produktu lub usługi przez nabywcę. W pierwszej części artykułu omówiono najnowsze trendy (na świecie oraz w Polsce) związane z dynamicznym rozwojem i popularyzacją mediów społecznościowych i technologii mobilnych. Zwrócono uwagę na coraz bardziej widoczne przenikanie się obu rozwiązań oraz wynikający z tego regularny wzrost liczby tzw. active mobile social users, czyli internautów, którzy korzystają z mediów społecznościowych za pośrednictwem urządzeń mobilnych. W następnej kolejności przedstawiono trendy związane z zachowaniami współczesnych nabywców w kontekście społecznościowym i mobilnym oraz scharakteryzowano nowy typ konsumenta, który można określić jako konsumenta digitalnego. Główna część artykułu dotyczy wpływu mediów społecznościowych i technologii mobilnych na tzw. ścieżkę zakupową. Jej tradycyjny kształt uległ istotnym przekształceniom dostosowującym ją do nowej rzeczywistości rynkowej. W związku z tym w artykule dokonano analizy zakresu oraz przyczyn tych zmian, a także wskazano, co one oznaczają dla współczesnych konsumentów i przedsiębiorstw.
PL
Publikacja dotyczy teoretycznych rozważań na temat orientacji merkantylnej młodzieży aktywnej w mediach społecznościowych. Przedstawiono teoretyczne aspekty pedagogiki w kontekście oddziaływania mediów na człowieka. Zinterpretowano zjawisko cyberkultury występującej w przestrzeni mediów społecznościowych. Poddano analizie problematykę orientacji merkantylnej oraz zdefiniowano jej rolę w kształtowaniu postaw młodzieży w relacji z mediami społecznościowymi.
Marketing i Rynek
|
2013
|
vol. 20
|
issue 6
24-28
PL
W artykule autor omawia specyfikę funkcjonowania rynku mediów społecznościowych i stosowanych przez nie metod personalizacji - rekomendacji treści reklamowych i oferty produktowej. W pierwszej części zwrócono uwagę na rosnącą wartość tzw. danych cyfrowych i wypływających z nich informacji w kontekście podejmowania trafnych decyzji w firmach pod wpływem zachodzących zmian w makrootoczeniu. Następnie opisano genezę rozwoju mediów społecznościowych w Internecie oraz ich możliwości w sferze przetwarzania danych i generowanych użytecznych informacji do celów biznesowych. Jako przykład podano firmę Facebook. W końcowej części artykułu omówiono trzy główne metody analityczne, jakie wykorzystują firmy i media społecznościowe w ramach personalizacji i rekomendacji treści reklam i oferty produktowej.
EN
In hereby article author discusses the functionality of social media and its methods used in personalization — recommendation of advertising content and product offerings. The first section highlights the growing value of digital data and information in the context of decision making due to ongoing changes in the macro environment. Then the genesis and development of the social media was described as well as their capabilities in the field of data processing and generated useful information for business purposes. As the example, a Facebook company was presented. Finally there were discussed in detail three main analytical methods (the personalization and recommendation) used by companies operating in social media network.
PL
Szkoły wyższe w coraz większym stopniu stosują różnorodne metody i narzędzia marketingowe, które zaczynają decydować o sukcesie oraz budowaniu przewagi konkurencyjnej. Do nawiązywania i utrzymywania długotrwałych relacji z otoczeniem oraz prowadzenia innych działań marketingowych coraz częściej wykorzystują m.in. media społecznościowe, umożliwiające im aktywne kreowanie swojego wizerunku. Celem podjętego badania jest zastosowanie narzędzi i metod big data do pomiaru aktualnego stanu wykorzystania mediów społecznościowych w szkolnictwie wyższym. Z analiz przeprowadzonych w I kwartale 2019 r. wynika, że duże szkoły wyższe (zgodnie z przyjętym podziałem – 1696 studentów i więcej) w największym stopniu wykorzystują serwisy społecznościowe w celu publikowania bieżących informacji. Odsetek uczelni średnich (223–1695 studentów) i małych (do 222 studentów) posiadających konto w mediach społecznościowych jest znacznie mniejszy. Media społecznościowe służą uczelniom przede wszystkim do promowania organizowanych przez siebie wydarzeń.
PL
Jeszcze dekadę temu firmy kontrolowały swoją reputację podejmując określone działania i komunikując je światu z wykorzystaniem tradycyjnych mediów, wspomagane przez firmy PR i planowanie kryzysowe. Przesunięcie komunikacji między firmą a jej interesariuszami do sieci zderzyło przedsiębiorstwa z sytuacją, w której każdy jej użytkownik staje się dziennikarzem. Ludzie nieustannie oceniają i komentują firmy, marki i produkty. Społeczności internetowe reprezentujące różnych stakeholders działają jednak według zupełnie odmiennej logiki – logiki sieciowej, która umożliwia bezpośredni kontakt każdego z każdym (peer-to-peer), zachodzenie procesów w czasie realnym i symetrię informacji. W tym przejrzystym świecie zarządzanie reputacją wymaga innych umiejętności i zasad. Artykuł przekonuje o konieczności zarządzania reputacją przedsiębiorstwa w sieci, pokazuje w tym kontekście specyfikę mediów społecznościowych oraz zwraca uwagę na szanse i zagrożenia, jakie wiążą się z tym nowym środowiskiem aktywności wizerunkowej przedsiębiorstw.
EN
Considering constant decrease of book reading in the country, it is extremely interesting to notice that book zone in social media is constantly expanding. Increasing number of book review blogs, bookstagrams (Instagram book profiles), book vlogs on Youtube as well as new groups and book fanpages created on Facebook, which speedily gain popularity, are the factors which contribute to popularization of reading in Internet. This article focuses on activity of book-related Facebook groups and fanpages, especially their use of specific language forms which emerged there. The environment of readers has created specific terms describing its members. This idea is being copied by commercial publishers, which begin to name their readers after the publishing house name, which aims at making readers more commited to the brand. The aim of this article is to show the use of such language forms, their variations and influence on the recipients.
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 1
|
issue 4
41-54
PL
Coraz większe nakłady związane z budowaniem pożądanego wizerunku organizacji sprawiają, iż zarazem rośnie rola działań związanych z zarządzaniem wizerunkiem w sytuacji kryzysowej. Dotyczy to także coraz popularniejszych działań antycypujących potencjalne zagrożenia, które określane jest mianem zarządzania problemowego. Rosnąca rola Internetu, który staje się naj-ważniejszym medium XXI wieku przesuwa ciężar działań prewencyjnych właśnie w cyberprzestrzeń. Szczególnie rewolucja Web 2.0, której efektem są m.in. portale społecznościowe dała nowe narzędzia dla działań z zakresu zarządzania problemowego. Możliwość natychmiastowej interakcji, a przede wszystkim budowanie wzajemnej więzi między firmą i jej otoczeniem staje się fundamentem działań zarządzania problemowego ery Web 2.0. Brak zrozumienia dla tych zmian prowadzić może do poważnego kryzysu wizerunkowego o czym przekonał się m.in. koncern British Petroleum.
PL
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie rozważań autorów na temat głównych perspektyw wykorzystania Big Data w analizie zbiorów danych tworzonych, gromadzonych oraz przechowywanych w mediach społecznościowych. Inspiracją dla napisania niniejszego artykułu były badania pilotażowe przeprowadzone przez jednego z autorów mające na celu zidentyfikowanie dwóch głównych perspektyw wykorzystania Big Data do analizy informacji zawartych w mediach społecznościowych. Artykuł zawiera swoistą syntezę rozważań teoretycznych z obszaru ontologii Big Data, przeglądu kluczowych informatycznych narzędzi wykorzystywanych do pozyskiwania danych od użytkowników mediów społecznościowych oraz kierunków wykorzystania tych danych przez przedsiębiorców. W artykule zostaną pokrótce zsyntetyzowane wyniki badań prowadzonych przez autorów artykułu, które to badania szerzej zostały omówione w artykułach zamieszczonych w Przeglądzie Organizacji nr 8/2017 oraz 9/2017
PL
The article is the result of a case study analysis of MyPiS.pl social networking portal created in 2010. It indicates the reasons of running by representatives of the Law and Justice's own social media channel, in the era of so dynamic development of social networking portals like Facebook, Twitter or Our Class. It explains the idea that accompanied the creation of MyPiS.pl, and the result of its transformation within the first months of working. And finally, it pays attention to the mechanisms that worked to the disadvantage of the portal and led to it’s collapse. In order to create the article the method of analysis the archival content available in Internet resources was used.
12
Content available remote

Media społecznościowe a wizerunek marki

100%
PL
Nie ma wątpliwości, że wiele polskich organizacji pojawia się w mediach społecznościowych, aby ich marki były postrzegane jako bardziej nowoczesne. Witryny społecznościowe mają różne funkcje, układy i funkcjonalności, jednak jedna rzecz musi zawsze pozostawać w nich taka sama –wizerunek marki organizacji lub produktu. Wizerunek marki w mediach społecznościowychnie jest już pod wyłączną kontrolą właściciela lub zarządcy marki. Oznacza to, że choć firma może mieć pewien pomysłna to, jak audytorium powinno interpre-ować jej markę, prawdziwym wizerunkiem marki jest to, co ludzie o niej myślą i mówią. Istnieje wiele czynników, które sprawiają, że internauci śledzą profile marek w mediach społecznościowych. Powodem mogą być przydatne informacje edukacyjne,dopasowane do ich potrzeb i zainteresowań, ekskluzywne oferty, kupony lub też wykorzystanie humoru. Artykuł prezentuje badania mło-dych użytkowników mediów społecznościowych.
PL
W artykule omówiono wiadomości dotyczące reklamy w mediach społecznościowych. Zamieszczono wyniki badań ankietowych, których przedmiotem była ocena wpływu działań reklamowych prowadzonych w social media na decyzje zakupowe respondentów.
XX
The article discusses advertising on social media. The author carried out a survey assessing impact of social media advertising on the consumer preferences.
PL
Wraz z profesjonalizacją służb wywiadowczych decydenci polityczni zyskali potężne instrumentarium umożliwiające uprawianie aktywnej polityki międzynarodowej. W warunkach szczególnego splotu globalizacji i rewolucji informacyjnej powstała rzeczywistość stwarzająca nowe okoliczności dla konstruowania wielopoziomowych strategii wpływania na kierunki i dynamikę procesów społecznych oraz politycznych. Strategii, w których operacje pozainformacyjne służb wywiadowczych mają istotne znaczenie.
PL
Celem artykułu jest rozpoznanie profilu oraz wzorów zachowań turystów korzystających i niekorzystających z aplikacji mobilnych w związku z przyjazdem do Krakowa. Artykuł ujawnia różnice w tym zakresie pomiędzy nimi, wykorzystując do tego metody nieparametryczne. Dane empiryczne pozyskano z badań przeprowadzonych wśród turystów Krakowa w 2016 r. Część praktyczną poprzedziły rozważania teoretyczne na temat procesu podejmowania decyzji w związku z wyjazdem turystycznym i wykorzystywanych w jego trakcie nowych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem aplikacji mobilnych. W rezultacie wnioskuje się o wielości istotnych różnic pomiędzy badanymi grupami, które ujawniły się m.in. odnośnie do częstotliwości korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych, dzielenia się swoimi wrażeniami i doświadczeniami po powrocie z wyjazdu i inne.
PL
Unikatowe cechy mediów społecznościowych sprawiają, że są one szczególnie użytecznym narzędziem w działalności organizacji non profit. Głównym celem badań była identyfikacja tych organizacji non profit, które cechowała najwyższa aktywność pod względem częstotliwości publikacyjnej w serwisie społecznościowym Facebook, najwyższa liczba obserwujących ten serwis oraz najwyższa średnia reakcja odbiorcy na publikowane w serwisie treści. Uzyskane rezultaty wskazują, że pod względem aktywności publikacyjnej, jak i reakcji odbiorcy na publikowane w serwisie treści, organizacje związane z ekologią, ochroną zwierząt i dziedzictwa przyrodniczego wyraźnie dystansowały pozostałe. Jedynie w przypadku tzw. liczby obserwujących profil dały się one wyprzedzić organizacjom związanym z upowszechnianiem, ochroną wolności i praw człowieka.
17
100%
|
2014
|
vol. 12
|
issue (1)22
213-230
EN
In autumn 2012, XIII General Assembly of the Synod of Bishops was held, devoted to the issue of new evangelization. The aim of the congregation was to conclude upon the thought and action undertaken so far by the Church in the field of new evangelization. The Synod points out three categories of addressees of the evangelization mission. One of the Synodal recommendations concerns seeking new forms and methods of proclaiming the Good News to contemporary man. The author of this article responds to this Synodal appeal and attempts to focus the reader’s attention on social media as tools of new evangelization. The text starts with the definition of terms used in the title – “new evangelization” and “social media.” Then, one context of new evangelization is picked out of the six pinpointed by the Synod and discussed: the medial context. The third part of the article attempts to determine the points of convergence of new evangelization and the tools of social media. Finally, the fourth part deals with practical application of the discussed ideas and expounds the criteria that need to be met in planning an effective strategy of using social media in the evangelization efforts of a parish. In the concluding remarks, the author highlights further research directions in the domain, such as ethical and legal codes for Christian leaders undertaking evangelization activities in social media, or research on the assimilation of the evangelization content by homo medialis.
EN
The purpose of this study was to investigate the last changes in social media marketing. In particular, the aim was to examine and describe how and why changes, especially in Facebook EdgeRank algorithm, influences marketing activities. Author analyzed changes in Facebook platform which was held in 2012. The information which was gathered could have practical significance. The existing knowledge needs to be brought into the industrial purchasing perspective in the social media market setting.
PL
Celem artykułu jest próba określenia poziomu wiedzy i opinii młodych nabywców na temat procesów zakupowych w mediach społecznościowych. Dzięki powszechnej dostępności technik komunikacyjnych media społecznościowe zmieniły sposób wymiany informacji zarówno organizacji, społeczności, jak i indywidualnych użytkowników. Przez m.in. liczne blogi tzw. influencerów, fanpage’a znanych marek oraz tematyczne grupy zakupowe społeczny wymiar mediów zyskał wymiar rynkowy. W artykule zostaną przedstawione prawne i społeczne aspekty podejmowania decyzji zakupowych w sieci oraz inicjowania procesów reklamowania wadliwych produktów przez młode pokolenie. W badaniach własnych metodą jakościową z zastosowaniem indywidualnych wywiadów pogłębionych dokonano analizy wypowiedzi młodych konsumentów w zakresie wiedzy na temat reklamy w mediach społecznościowych, możliwości reklamowania wadliwych produktów zakupionych w sieci oraz opinii o roli mediów społecznościowych w procesie zakupowym.
EN
The creation of the image of a brand is determined by the feelings of the consumers. The process is extremely difficult and long-lasting, but it does not have to be expensive. During a short period of time (in comparison to the radio or television), social media have become the source of marketing strategy of many commercial organizations. Their significance has grown because with a little financial outlay, organizations began to enjoy significant benefits related to business and their image. The tools that are most frequently used in marketing communication by means of social media are e-marketing and content marketing. They help in the creation of a positive image of a company by meeting consumers’ expectations. The article describes the influence of social media on the creation of an image of an organization.
first rewind previous Page / 18 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.